Analist Notları

Black Friday Yaklaştı! Piyasa Nasıl Etkilenebilir?

November 16, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Black Friday Yaklaştı! Piyasa Nasıl Etkilenebilir?

ABD’de Black Friday olarak bilinen, ülkemizde ise Muhteşem Cuma, Şahane Cuma veya Şanslı Cuma gibi isimlerle karşımıza çıkan alışveriş çılgınlığına az kaldı!

ABD’de Şükran Günü’nden sonraki gün gerçekleşen Black Friday’den gelen satış verileri, genellikle yatırımcı güveni ve tüketici harcama eğilimlerine ışık tutuyor.

Bu yıl Şükran Günü 23 Kasım Perşembe, Black Friday ise 24 Kasım Cuma günü gerçekleşecek.

Black Friday Yaklaştı! Piyasa Nasıl Etkilenebilir?

Black Friday’de tüketici harcamaları yüksek olduğunda; yatırımcılar, kârlı bir alışveriş sezonunun ilk işaretini alır ve perakendecilerin hisse senedi fiyatları bu eğilimi yansıtabilir. Tersine, eğer perakendeciler beklentileri karşılamazlarsa; tüketiciler, harcamalarını dizginleyebilir ve borsa da buna göre tepki verebilir. 

Dolayısıyla; Şükran Günü’nden sonraki beş gün boyunca yapılan satışlar, tüketici eğilimine bir ayna tutuyor. 🪞

🛍️ ABD Ulusal Perakende Federasyonu’na (NRF) göre; 2022’de Şükran Günü’nden Siber Pazartesi’ye kadar yaklaşık 197 milyon kişi, mağazalarda veya internetten alışveriş yaptı ve beş gün içinde ortalama 325,44 dolar harcadı. En çok satın alınan hediyeler arasında kıyafet ve aksesuarlar, oyuncaklar, hediye kartları, kitaplar, video oyunları, yiyecek, şekerleme ve elektronik ürünler yer aldı.

Black Friday Yaklaştı! Piyasa Nasıl Etkilenebilir?

2023 yılında tatil harcamalarının Kasım ve Aralık aylarında rekor seviyelere ulaşarak 2022’ye göre yaklaşık 4% artarak 957,3 milyar dolardan 966,6 milyar dolara çıkması bekleniyor. Tüketicilerin neredeyse yarısı (46%) tatil alışverişlerine Kasım 2022’den önce başladıklarını bildirdi ve bu eğilimin 2023’te artması bekleniyor. 💸

Black Friday Yaklaştı! Piyasa Nasıl Etkilenebilir?

Deloitte’un anketine göre ise 2023 yılında tüketicilerin ortalama 1.652 dolar harcaması bekleniyor ve bu rakam da 2019 salgın öncesi rakamlarını aşıyor.

Black Friday Yaklaştı! Piyasa Nasıl Etkilenebilir?

Son Perakende Satışlar Verisi ve Perakende Şirketlerinin Bilanço Performansı

Son açıklanan veriye göre ABD’de perakende satışlar, ekimde 0,1% azalışla beklentilerin üstünde gerçekleşti. Ekonomistler, perakende satışların aylık 0,3% daralmasını bekliyordu. Yıllık bazda ise perakende satışlar 2,5% yükseldi. Bu oran eylülde yıllık 4,1% artış olarak gerçekleşmişti.

ABD’de perakende şirketleri de bilançolarını paylaştılar. Buna göre;

🎯 Target (TGT), yılın üçüncü çeyreğinde 25,4 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 2,10 dolar kâr açıklayarak beklentileri aştı. Piyasa beklentisi şirketin 25,24 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 1,48 dolar kâr bildirmesi yönündeydi. Target bilançosunu detaylı okumak istersen seni buraya alalım.

🎯 Home Depot (HD), yılın üçüncü çeyreğinde 37,71 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 3,81 dolar kâr açıklayarak beklentileri aştı. Piyasa beklentisi şirketin 37,6 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 3,76 dolar kâr bildirmesi yönündeydi.

🎯 Walmart (WMT), yılın üçüncü çeyreğinde 160,8 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 1,53 dolar kâr açıklayarak beklentileri aştı. Piyasa beklentisi şirketin 159,72 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 1,52 dolar kâr bildirmesi yönündeydi. Walmart bilançosunu detaylı okumak istersen seni buraya alalım.

🎯 TJX Companies (TJX), yılın üçüncü çeyreğinde 13,27 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 1,03 dolar kâr açıklayarak beklentileri aştı. Piyasa beklentisi şirketin 13,09 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 0,99 dolar kâr bildirmesi yönündeydi.

📈 Black Friday Dönemlerinde Endeks Performansı 

2001’den 2022’ye kadar S&P 500 Şükran Günü tatillerinde karışık seyretti. Bu süre zarfında S&P, yalnızca üç Black Friday’de (2001, 2007 ve 2012’de) 1%’den fazla getiri elde etti, ancak 2009’da yaklaşık 1,7% düştü. Diğer yandan; son on yılda perakende sektörü S&P 500’den daha iyi performans gösterdi.

👀 Black Friday’e az süre kala yatırımcıların gözleri perakende şirketlerinde olacak. 

👇🏻 İşte bu şirketlerden bazıları:

Black Friday Yaklaştı! Piyasa Nasıl Etkilenebilir?

Black Friday Yaklaştı! Piyasa Nasıl Etkilenebilir?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Forbes, Investopedia