Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (5 Şubat)

February 5, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (5 Şubat)

📊 Borsada hisse seçerken rehberin olabilecek, hacim odaklı bir filtreleme yöntemini senin için hazırladık!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi ise haftalık hacim kıyaslaması ile yapıyoruz. Bu içerikte de 2 Şubat tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 22 Ocak-26 Ocak tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik. 

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması, ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- Penta Teknoloji (PENTA) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 389,6% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Küresel ve yerel teknoloji ürünlerinin dağıtımını gerçekleştiren teknoloji dağıtım şirketi olan PENTA, ilginin arttığı hisseler arasında bulunuyor. Şirketin genel getiri performansı endekse görece oldukça negatif olarak görünüyor. (Cuma günü listenin 1. sırasındaydı.)

2- Vestel Elektronik (VESTL) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 366,6% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Türkiye’de tüketici elektroniği, beyaz eşya ve ev aletleri, dijital ve mobil ürün ve bilgi teknolojileri üretimi, pazarlaması ve dağıtımını yapan bir Vestel Grubu Şirketi olan VESTL, ilgi artan şirketler arasında bulunuyor. Şirkette uzun zamandır devam eden patron pay satışlarının, piyasada baskı unsuru oluşturduğu düşünülüyor. Zorlu grubunun yüksek borçluluğu buna sebep olan ana unsur olarak gösteriliyor. (Cuma günü listenin 3. sırasındaydı.)

3- Sabancı Holding (SAHOL) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 280,9% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • İştirakleri aracılığıyla, finansal hizmetler, enerji, çimento, perakende ve sanayi sektörlerinde faaliyet göstermekte olan SAHOL, ilgi artan şirketler arasında bulunuyor. Yakın zamanda JPMorgan tarafından şirket özelinde pozitif rapor yayınlanması, piyasada ilginin artmasına neden oldu denebilir.

4- Enerya Enerji (ENERY) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 273% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Türkiye’nin en yaygın 3’üncü özel doğal gaz dağıtım şirketi olan ENERY listede yerini aldı. Bir önceki şirkette gördüğümüz gibi BIST genelinde yaşanan toparlanmayla birlikte şiddetli düzeltmeler yaşamış Halka Arz endeksinin enerji sektöründe yer alan şirketlerinden Enerya Enerjinin hacminde de artışa tanık olduk.

5- Konya Çimento (KONYA) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 224,3% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Hazır beton üretimi ve satışı yapıyor olup, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde 21 adet beton santrali ile hazır beton hizmeti veren KONYA, listede karşımıza çıkıyor. Sektör ortalamalarına görece yüksek fiyat çarpanları dikkat çekiyor.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir;

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (5 Şubat)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000