Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (22 Şubat)

Şubat 22, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (22 Şubat)

📊 Hacim odaklı bir filtreleme yöntemi kullanarak borsada hisse seçmeni kolaylaştıracak, yatırımlarında rehberlik edebilecek bir içerik serisiyle karşındayız!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi haftalık hacim kıyaslamasıyla yapıyoruz. Bu içerikte de 21 Şubat tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 12-16 Şubat tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik. 

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- Kontrolmatik (KONTR) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 383,2% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Başta elektrik üretim, iletim ve dağıtım tesisleri olmak üzere pek çok sektördeki kuruluşlara; operasyonel teknolojiler ve endüstriyel yazılım-kontrol sistemleri, haberleşme, bilgi güvenliği ve nesnelerin interneti, güç sistemleri ve proje yönetimi alanlarında hizmet vermekte olan KONTR, ilginin arttığı hisseler arasında.

2- Mia Teknoloji (MIATK) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 367,4% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Bilişim ve sağlık sektörü başta olmak üzere, birçok sektörün pratik saha gereksinimlerine yönelik yazılım ürünleri geliştirmekte olup pek çok alanda kamu ve özel kuruluşlara hizmet veren MIATK de listede bulunuyor. Son dönem adına yazılım sektöründe geçmiş verilerden yola çıkarak güçlü bilanço rakamları beklendiği söylenebilir. Fiyatlama anlamında son dönem için oldukça güçlü bir çıkış yaptığı da notlara eklenebilir.

3- Alarko Holding (ALARK) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 158,6% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Son yıllarda enerji sektörüne yapmış olduğu yatırımlar ile enerji sektöründe önemli bir oyuncu haline gelen ALARK listede yerini aldı. Holdingin yayınlamış olduğu sunumda paylaşılan hedef rakamlar ve tarım tarafında agresif yatırımlar şirkette ilginin artmasına katkı sağlamış olabilir. Son dönemlerde turizm ve tarım tarafında da önemli yatırımlar yapan ALARK son haftalarda endekse görece pozitif ayrışmaya devam ediyor.

4- Aksa Akrilik (AKSA) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 158,0% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • 1200’den fazla çalışana sahip olan AKSA, 502 bin metrekarelik alanı ve 330.000 ton/yıl kapasitesi ile de dünyadaki en büyük, Türkiye’deki tek akrilik elyaf üreticisi konumundadır. Önemli bir rekabet avantajı oluşturan bu durum şirket adına önemli bir avantaj olarak değerlendirilebilir. Son bilançosu sonrasında gelen kâr satışlarının ardından açıklanan geri alım haberleri ile fiyatlama pozitife döndü.

5- Yeo Teknoloji (YEOTK) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 136,3% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Yenilenebilir enerji, su-atık su, maden-çimento, petrol-gaz başta olmak üzere pek çok farklı sektöre mühendislik çözümleri hizmeti sunmakta olan YEOTK, enerji sektörüne artan ilgiden en fazla etkilenen şirketler arasında yer alıyor.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir:

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti