Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (22 Mart)

Mart 22, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (22 Mart)

📊 Hacim odaklı bir filtreleme yöntemi kullanarak borsada hisse seçmeni kolaylaştıracak, yatırımlarında rehberlik edebilecek bir içerik serisiyle karşındayız!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi haftalık hacim kıyaslamasıyla yapıyoruz. Bu içerikte de 21 Mart tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 11 Mart-15 Mart tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik.

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%) 

1- Anadolu Efes (AEFES) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 140,8% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Efes Pilsen biralarının üretimini de gerçekleştiren Anadolu Grubu’na bağlı şirkettir. Şirket, Türkiye, Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu’dan oluşan, geniş bir coğrafi alanda bira, malt ve alkolsüz içecekler üretimi ve pazarlamasını gerçekleştiren AEFES, ilginin arttığı hisseler arasında bulunuyor. Dün açıklanan bilanço sonrası piyasanın ilk tepkisi negatif, seansın ilerleyen saatlerinde ise pozitif fiyatlama yönünde oldu.

2- Mavi Giyim (MAVI) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 31,1% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Yüksek marka değeri ile güçlü fiyatlama gücü devam ediyor. Asgari ücret artışlarından personel maliyetleri anlamında etkilenecek şirketlerin başında geliyor. Bilanço öncesi şirkette ilginin arttığı izlendi. Güncel bilanço analizine buradan ulaşabilirsin.

3- Vestel Elektronik (VESTL) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 20,4% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Türkiye’de tüketici elektroniği, beyaz eşya ve ev aletleri, dijital ve mobil ürün ve bilgi teknolojileri üretimi, pazarlaması ve dağıtımını yapan bir Vestel Grubu Şirketi olan VESTL, ilgi artan şirketler arasında bulunuyor. Son dönemde endeksten pozitif ayrışan şirketler arasında yer aldı. Bilançosu henüz açıklanmamış olmakla beraber enflasyon muhasebesine tabi olacağı biliniyor.

4- Konya Çimento (KONYA) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 10,4% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Hazır beton üretimi ve satışı yapıyor olup, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde 21 adet beton santrali ile hazır beton hizmeti veren KONYA, listede karşımıza çıkıyor. Sektör ortalamalarına görece yüksek fiyat çarpanları dikkat çekiyor.

5- Anadolu Grubu Holding (AGHOL) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 10,2% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • MGROS, AEFES, ASUZU ve ADEL gibi güçlü iştirakleri olan şirkette iştiraklerden gelen sonuçlarla ilgi artışı ve beklentiler ivmenin korunmasına katkı sağlıyor.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir:

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000