Analist Notları

Mavi Bilanço Analizi: Büyüme Hedefi Aşıldı!

Mavi Bilanço Analizi: Büyüme Hedefi Aşıldı!
Google News Icon Takip Et

Mavi Giyim, 2023 yılının son çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladı. Bilanço açıklaması sonrası şirkete yönelik hedef fiyatlarında artışlar gözlemlendi.

Şirketin bilanço açıklaması sonrası 5 aracı kurum hedef fiyat açıkladı. Paylaşılan 12 aylık hedef fiyatların ortalaması 207,06 TL (En düşük 183 TL, en yüksek 228,8 TL). Bilanço sonrası yükseliş hesaba alındığında dahi ortalama hedef fiyat, mevcut seviyeden yaklaşık 35% yukarıda bir yükseliş potansiyeline işaret ediyor.

Şirket, üçüncü çeyrek sonunda büyüme hedefini yıl sonu için 85% üstü büyüme olarak yukarı yönlü revize etmişti. Açıklanan sonuçlar TMS 29 enflasyon muhasebesi düzeltmeleri öncesi verilerine göre, bu hedef aşılarak konsolide gelirlerinde önceki yıla göre 91% büyüme elde ettiğine işaret ediyor.

Mavi Bilanço Analizi: Büyüme Hedefi Aşıldı!

Kaynak: Mavi Finansal Sonuçlar Sunumu

Dünyada 37 ülkede 471 mağaza ve yaklaşık 3.500 satış noktasına ulaşan şirketin gelirlerinin 68%’i perakende, 22%’si toptan satış ve 10%’u e-ticaretten geldi. Şirket, enflasyon muhasebesine göre Türkiye’de perakende satışlarını 31% artırırken, e-ticaret satışlarında ise 25% büyümeye ulaştı. 

Mavi’nin Türkiye’de 7 net mağaza açılışı yaptığını ve mağaza metrekaresini 4% büyüyerek toplam satış alanını 174 bin 500 metrekareye ulaştırdığını da belirtebiliriz. Şirketin perakende bire bir mağaza satışları ise 31% arttı. Büyüme 17% işlem hacmi artışından, 12% sepet büyümesinden geldi.

2023 Yılı Finansal Sonuçları

Mavi’nin enflasyon muhasebesi sonrası satış gelirleri, yıllık 25% (enflasyon düzeltmesi öncesi %91) oranında artışla 26,3 milyar TL’ye yükselmiş. Bu büyüme, şirketin pazar payını genişletmeye ve gelirlerini artırmaya devam ettiğini gösteriyor. Şirketin mevcut satış büyümesinde tüm ürün kategorilerindeki adetsel artış ve reel fiyat artışın etkili olduğu belirtilebilir.

Enflasyon muhasebesi dahil sonuçlarda net dönem kârı, yıllık reel 6% oranında azalışla 1,8 milyar TL olarak gerçekleşmiş. Bu düşüş, şirketin kârlılık üzerindeki baskıları yönetme konusunda karşılaştığı zorlukları gösteriyor. Ancak, bu azalışın satış gelirlerindeki büyüme ile kısmen dengelenmiş olması olumlu bir nokta.

Şirketin yurt dışı satışları 2023’te sabit kur varsayımı altında 4% büyüse de talep zayıflığı etkisinde hem satışların hem de marjların baskılandığı belirtilebilir.

Brüt kâr 22,4% artışla 12,7 milyar TL’ye çıkarken, brüt kâr marjı yıllık 1 puan azalarak 48,2% olmuş. Marjdaki bu düşüş, maliyetlerin gelir artış hızını takip etmekte olduğunu ve kârlılık üzerinde baskı oluşturduğunu işaret ediyor.

FAVÖK yıllık reel 16,1% artışla 4,9 milyar TL, FAVÖK marjı ise 18,9% olarak gerçekleşmiş. Marjdaki düşüş, operasyonel verimlilikteki zorlukları ve maliyet yönetimindeki baskıları gösteriyor.

2024 Beklentileri

Gelir Büyümesi ve Mağaza Gelişimi: 70% (± 5%) konsolide gelir büyüme beklentisi ve net 15 mağaza açılışı ve 10 mağazada m2 büyümesi, şirketin agresif büyüme stratejisini ve pazar genişlemesine olan güvenini yansıtıyor.

20% (± 0,5%) FAVÖK marjı beklentileri (TFRS 16 sonrası 23,5% (± 0,5%)), operasyonel verimliliğin ve kârlılığın artırılmasına yönelik optimizmi gösteriyor. Ayrıca şirket net nakit pozisyonunda artış ve yatırım harcamalarının satışa oranının da 5% olmasını bekliyor.

Bilanço Yorumu

Mavi Giyim’in 2023 yılı finansal sonuçları, şirketin satış gelirlerinde önemli bir büyüme kaydettiğini, ancak kârlılık marjlarında baskı altında kaldığını gösteriyor. Bu durum, artan maliyetlerin ve operasyonel zorlukların üstesinden gelinmesi gerektiğini işaret ediyor. Ancak, 4Ç2023’teki güçlü performans ve 2024 için belirlenen agresif büyüme hedefleri, şirketin bu zorlukları aşma konusunda iyimser olduğunu gösteriyor. 

Öte yandan 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin Türkiye perakende satışları Şubat ayında 131% ve Mart ayının ilk 13 gününde 91% büyümüştür. Türkiye online satışlar ise Şubat ayında 150% ve Mart ayının ilk 13 gününde ise 70% büyümüştür. Bu da sektördeki toparlanmanın bir işareti olarak değerlendirilebilir.

Ayrıca, 100% bedelsiz sermaye artışı ve temettü dağıtımı, şirketin finansal sağlamlığına ve paydaşlarına değer yaratma taahhüdüne işaret ediyor. 

CEO’nun gözünden

Mavi Bilanço Analizi: Büyüme Hedefi Aşıldı!

Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz, Mavi’nin geçen bir yıldaki performansıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Mavi olarak, lider marka sorumluluğuyla yıl boyunca çalışanlarımızın, müşterilerimizin, iş

ortaklarımızın ve toplumun yanı başında olmayı sürdürürken, bir yandan da güçlü finansal sonuçlar ortaya koymak için çok çalıştık. Temeli insan ve finansal yönetimi sağlam global bir şirket olarak, yılı enflasyon muhasebesine göre düzenlenmiş sonuçlara göre 25% büyüme ile kapattık. Sürdürülebilir kârlı büyümeye ve uzun vadeli hedeflerimize odaklanmaya devam ederek, değişimi doğru yönetmenin ve veriye dayalı kararlar almanın bugün her zamankinden daha değerli olduğunu görüyoruz. Bu dönemde, esnek tedarik zinciri, doğru planlama, stok ve nakit akışı yönetimiyle sağlıklı bilanço yapımızı koruyarak şirket kârlılığımızı sürdürdük. Mavi’nin bu başarılı performansına katkısı olan tüm ekibime, iş ortaklarımıza, yatırımcılarımıza ve müşterilerimize çok teşekkür ediyorum.”

“2023’te dünyada 14 milyon jeans sattık”

“Her zamanki gibi en iyi yaptığımız işe odaklanıp, jean’de inovasyon, lifestyle ürünlerde ise çeşit ve yenilikler sunarak farklı tarzlara sahip tüketicilerin beğenisine uygun koleksiyonlar hayata geçirdik. Denim ve non-denim olmak üzere tüm ürün kategorilerinde hem adet hem de değer bazında büyüme yakaladık ve 2023’te önceki yıla göre 12% artışla dünyada toplam 14 milyon denim satışı gerçekleştirdik. Kadın, erkek ve jean’de pazar payımızı artırdığımız ve pazardaki konumumuzu güçlendirdiğimiz bir yıl geçirdik.”

“2023’te 1,3 milyon yeni müşteri kazandık”

En mutlu Mavi müşterilerini yaratmak ve hem mağaza hem de online’da en iyi alışveriş deneyimini sunabilmek üzere omni-channel uygulamalarımızı geliştirmeyi hız kesmeden sürdürdük. Alışveriş frekansını ve sepetini büyütmenin yan sıra potansiyel müşteri kitlelerine ulaşarak geliştirdiğimiz stratejilerle 6,9 milyonu aktif 9,2 milyon Kartuş müşterisine ulaştık. 5,7 milyon kişinin cep telefonunda app’imiz var. Yılda 1 milyon yeni müşteri kazanma hedefimizin üzerine çıkarak 1,3 milyon yeni müşteriyle buluştuk. Yeni müşterilerimizin 70%’inin 35 yaş altı, 37%’sinin 25 yaş altından gelmesi gençlerle büyümeye devam ettiğimizin en güzel göstergesi oldu. Her yaş, beden, giyim ve yaşam stilinden müşterimize dokunmayı başardık. Marka iş birliklerimizle, güçlü iletişim çalışmalarımız ve

veriye dayalı yöntemlerle kişiye özel aksiyonlar alarak fark yarattık.

“Türkiye’nin en güvenilir markası* olduk”

“Marka konumlandırmamız, doğru ürün, doğru fiyat, yüksek kalite ve müşteri odaklı stratejimizle paralel olarak, müşteri güvenini artırarak “trust brand” konumumuzu pekiştirmeyi başardık. 2023 yılında Türkiye’nin en güvenilir markası seçilmek en büyük bir mutluluk ve motivasyon kaynaklarımızdan biri oldu.”

*Future Bright araştırma şirketinin güven bağı endeksi araştırmasına göre

“Global iklim liderleri arasındaki yerimizi sağlamlaştırdık”

“İnsan, Çevre, Toplum ve Denim’i odağına alan All Blue yaklaşımımızla sürdürülebilirlik

yolculuğumuzda önemli yol kat ettik. İklim Değişikliği ve Su Güvenliği raporlarımızla, dünyanın en büyük çevre raporlama platformu CDP’nin (Carbon Disclosure Project) Global A listesine çift A notuyla girebilen ilk ve tek Türk hazır giyim şirketi olduk. Sürdürülebilir All Blue koleksiyonumuzun ciro içindeki payını 25%’e çıkarırken, toplam denim satışları içindeki All Blue payını da 51%’e yükselttik.”

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Mavi Finansal Sonuçlar