Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (2 Nisan)

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (2 Nisan)
Google News Icon Takip Et

📊 Hacim odaklı bir filtreleme yöntemi kullanarak borsada hisse seçmeni kolaylaştıracak, yatırımlarında rehberlik edebilecek bir içerik serisiyle karşındayız!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi haftalık hacim kıyaslamasıyla yapıyoruz. Bu içerikte de 1 Nisan tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri, bir önceki hafta olan 22 Mart-26 Mart tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik.

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%) 

1- Anadolu Efes (AEFES) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 365% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Açıklanan finansalların ardından genel bir ilgi artışı yaşanıyor. Sonuçlara bakarak net parasal pozisyon kârı göz önüne alındığında enflasyon muhasebesinden pozitif etkilendiğini söylemek mümkün.

2- Europower Enerji (EUPWR) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 101,4% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Enerji sektöründe yaşanan ilgi artışlarından hacim anlamında pozitif etkilenen şirketler arasında yer alan EUPWR, listede yerini aldı.

3- İş Bankası (ISCTR) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 94,1% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Seçim sonuçlarının açıklanması ve geride kalması ile CDS değerlerindeki gerileme bankacılık sektörüne pozitif yansıdı. Sektörün genel itibariyle endeksten pozitif ayrıştığı ir dönemde olduğumuzu söylemek mümkün görünüyor.

4- Zorlu Enerji (ZOREN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 91,7% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Zorlu grubunda yeni haber akışları bir süredir ilgiyi ve fiyat hareketliliğini dinç tutmaya devam ediyor. Yüksek borçlu yapısı ile dikkat çeken şirketin güncel haber akışlarını takip etmekte fayda olabilir.

5- Girişim Elektrik Sanayi (GESAN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 75% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Enerji sektöründe yer alan şirkette güncel sipariş ve iş ilişkileri dinamizmi artırmış görünüyor. İştiraki olan EUPWR ile beraber listede yerini aldı.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir:

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000