Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (13 Mart)

Mart 13, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (13 Mart)

📊 Hacim odaklı bir filtreleme yöntemi kullanarak borsada hisse seçmeni kolaylaştıracak, yatırımlarında rehberlik edebilecek bir içerik serisiyle karşındayız!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi haftalık hacim kıyaslamasıyla yapıyoruz. Bu içerikte de 12 Mart tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 4 Mart- 8 Mart tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik.

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- Anadolu Efes (AEFES) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 237,4% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Efes Pilsen biralarının üretimini de gerçekleştiren Anadolu Grubu’na bağlı şirkettir. Şirket, Türkiye, Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu’dan oluşan, geniş bir coğrafi alanda bira, malt ve alkolsüz içecekler üretimi ve pazarlamasını gerçekleştiren AEFES, ilginin arttığı hisseler arasında bulunuyor. Şirketin genel getiri performansı son dönemde pozitif ayrıştı.

2- Ülker Bisküvi (ULKER) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 230,8% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Bisküviden çikolataya, şekerlemeden sakıza, kekten bitkisel yağa geniş bir ürün yelpazesi ile gıda sektöründe faaliyet gösteren ULKER, listede yerini aldı. Son finansalarında büyük ölçüde borçluluğun azalması ve artan kâr marjları iyileşmeleri beraberinde getirmişti. Piyasanın genel anlamda finansalları beğenmiş olduğu izleniyor.

3- Karsan Otomotiv (KARSN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 203,3% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • 1998 yılından itibaren İnan Kıraç yönetiminde hafif ve ağır ticari araç üretimi yapan Akçalar, Nilüfer, Bursa merkezli otomotiv şirketi olan KARSN son dönemde arge yatırımları ve yeni girişimleri ile dikkat çekiyor. Endeksin negatif seyrine karşın KARSN,son günlerde pozitif seyirde devam ediyor denebilir.

4- Bursa Çimento (BUCİM) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 186,4% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

Çimento ve klinker imalatı ve satışı ile uğraşan Türkiye merkezli bir şirkettir. Deprem bölgesi ve yurt genelinde yeniden imar ve kentsel dönüşüm projelerinin gündemde olması ilginin artmasına katkı sağlamış olabilir. Açıklanan bilanço sonrasında endeksin düşüş yaşadığı günde tavan fiyatta günü tamamlaması dikkat çekmişti.

5- Doğuş Otomotiv (DOAS) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 87,7% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Ana iş hattı kapsamında otomotiv finansmanı koşullarında yedek parça ve aksesuar ticareti, lojistik ve satış sonrası hizmetler, ikinci el otomobil ticareti, filo kiralama ve sigorta ile ithalat ve distribütörlük hizmetleri olan DOAS, güçlü seyre devam eden otomotiv verilerine bakarak güçlü bir dönemde olduğu düşünülebilir.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir:

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000