Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlgi Artan Hisseler (26 Ocak)

January 26, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BIST100’de İlgi Artan Hisseler (26 Ocak)

📊 Borsada hisse seçerken rehberin olabilecek, hacim odaklı bir filtreleme yöntemini senin için hazırladık!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi ise haftalık hacim kıyaslaması ile yapıyoruz. Bu içerikte de 26 Ocak tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 15 Ocak-19 Ocak tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik. 

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması, ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- SDT Uzay Ve Savunma Teknolojileri (SDTTR) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 188,9% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • ODTÜ Teknokent yerleşkesi içerisinde Ar-Ge’ye dayalı alanlarda yerli ürünler ve yetenekler geliştiren bir savunma sanayi firması olarak faaliyet gösteren SDTTR, borsada yaşanan ilgi artışında öne çıkan bir şirket olarak sıralamada yerini aldı. SDT Uzay, güçlenen döviz kuru etkisi ile TL bazında gelir elde edebilme potansiyeli olan, kur farkından kâr edebilme potansiyeline sahip, kasasında nakit bulunduran ve finansal kaldıraç oranı yüksek olmayan BIST100 şirketlerini derlediğimiz içerimizde de yer almaktadır. Daha detaylı okumayı buradan yapabilirsin (Dün listenin 1. sırasında yer alıyordu.)

2- Kocaer Çelik (KCAER) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 159,5% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Avrupa’nın ve Türkiye’nin çelik profil üretimi, servis merkezi ve galvaniz kaplama işlemlerini entegre bir yapıda gerçekleştiren öncü şirketlerden olan KCAER listede yerini aldı. Yeşil enerji ve dönüşümün piyasa tarafından dikkat çekmeye ve öneminin anlaşılmaya başladığından bugüne ivme kazanan şirket dikkat çekiyor. (Dün listenin 2. sırasında yer alıyordu.)

3- Boğaziçi Beton (BOBET) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 158,4% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • İnşaat ve yapı malzemeleri, hazır beton ve elemanları imalatı ile mermer, taş, kireç, kil çıkartılması, satın alınması, işletilmesi, satılması ve madenlerin kiraya verilmesi konularında faaliyet gösteren BOBET, listede yerini aldı. Yaklaşan belediye seçimleri ile faaliyet gösterdiği İstanbul bölgesinde geri dönüşüm programlarının hız kazanabileceği ihtimali beklentileri olumlu yönde etkilemiş ve hissede ilgiyi artırmış olabilir.

4- Kayseri Şeker (KAYSE) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 151,6% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Ana faaliyeti kristal, toz ve küp şeker üretimi ve ticareti ile birlikte şeker yan ürünleri olan yaş küspe, kuru küspe, melas, melaslı kuru küspe, kireç taşı üretimi ve ticareti ile birlikte elektrik üretimi, tohum ve gübre ticaretİ olan KAYSE’de listede yerini aldı.

5- QUA Granite (QUAGR) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 139,2% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Yurt içinde ve yurt dışında seramik, vitrifiye, teknik granit ve karo hammaddeleri ile yapıştırıcıları üretimi, alım satımı faaliyetlerini yürüten QUAGR, listede yerini aldı. Şirket hisseleri son dönemde endeksten negatif ayrışmıştı.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir;

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

BIST100’de İlgi Artan Hisseler (26 Ocak)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000