Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlgi Artan Hisseler (22 Ocak)

January 22, 2024 • 5 dakika okuma süresi
BIST100’de İlgi Artan Hisseler (22 Ocak)

📊 Borsada hisse seçerken rehberin olabilecek, hacim odaklı bir filtreleme yöntemini senin için hazırladık!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi ise haftalık hacim kıyaslaması ile yapıyoruz. Bu içerikte de 19 Ocak tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 8 Ocak-12 Ocak tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik. 

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması, ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- Tatlıpınar Enerji (TATEN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 399,2% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Faaliyet alanı elektrik enerjisi üretim tesisi kurulması, işletmeye alınması, kiralanması, elektrik enerjisi üretimi, üretilen elektrik enerjisinin ve/veya kapasitenin müşterilere satışı olarak geçen TATEN listede yerini aldı. Tatlıpınar Enerji için de diğer şirketlerde belirttiğimiz gibi Halka Arz endeksinde yer alan enerji hisselerindeki mevcut toparlanmanın etkili olduğu belirtilebilir. Taten uzun süredir listede ısrarla yer almaya devam ediyor. (Cuma günü listenin 1. sırasında yer alıyordu.)

2- Ahlatcı Doğalgaz (AHGAZ) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 351,8% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Türkiye’nin en yaygın 2. özel doğal gaz dağıtım şirketi olan AHGAZ listede yerini aldı. 9 aylık bakışta geçen yıla göre enflasyon üzerinde net kâr büyümesi gerçekleştiren şirket geçen yılın aynı döneminde zarar açıklamıştı. 33,87% finansal kaldıraç oranına sahip olmakla beraber 7,2 milyar TL yüksek nakit pozisyonu bulunduruyor. Şirkette fiyat hareketleri oldukça yüksek volatilitede olması dikkat çekiyor.

3- Sasa Polyester (SASA) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 208,4% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Şirket kümülatif net kâr büyümesinde 2023 yılı 9 aylık sonuçlarda -41,99% oranında bir düşüş yaşadı. 2022/09 döneminde 35,47% olan yıllık net kâr marjı 2023/09 döneminde 32,09%’a geriledi. 2023 yılında kayda değer düşüşler yaşamıştı. Enflasyon muhasebesine dahil olmayacak olan SASA, borsada yaşanan ilgi artışında öne çıkan bir şirket olarak sıralamada yerini aldı. (Cuma günü listenin 4. sırasında yer alıyordu.)

4- İzdemir Enerji (IZENR) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 282,5% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • İthal kömüre dayalı süperkritik su/buhar çevrim ve pulverize kömür yakma teknolojisine sahip enerji üretim tesisi olan IZENR listede yerini aldı. Borsada düşüşlerin ivme kazandığı dönemde yeni halka arz olan enerji şirketlerinde de kayda değer düşüşler yaşanmıştı. BIST geneli toparlanmanın Halka Arz endeksindeki enerji sektörü şirketlerinde de ilgiyi artırdığını izliyoruz. IZENR son zamanlarda sıkça listede yerini almaya devam ediyor. (Cuma günü listenin 3. sırasında yer alıyordu.)

5- Kimteks Poliüretan Sanayi Ve Ticaret A.Ş. (KMPUR) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 197,7% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu içerisinde yer alan Kimpur, 130.000 ton üretim kapasitesi ile bölgedeki en büyük kapasiteye sahip poliüretan sistem evidir. Düzce yatırımı ile kapasitesinin 200.000 tonu aşmasını hedeflemektedir. 5 kıtada 50’den fazla ülkeye ihracat yaparak sektöre öncülük etmekte olan KMPUR listede yerini aldı. 9 aylık bakışta geçen yıla göre enflasyon yakın 66% net kâr büyümesi gerçekleştiren şirket faaliyetlerine devam ediyor. Önceki çeyreğe göre son bilançoda gerileme yaşansa da uzun vadeli büyümede veriler olumlu seyrini koruyor.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir;

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

BIST100’de İlgi Artan Hisseler (22 Ocak)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000