Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlgi Artan Hisseler (1 Şubat)

February 1, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BIST100’de İlgi Artan Hisseler (1 Şubat)

📊 Borsada hisse seçerken rehberin olabilecek, hacim odaklı bir filtreleme yöntemini senin için hazırladık!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi ise haftalık hacim kıyaslaması ile yapıyoruz. Bu içerikte de 31 Ocak tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 22 Ocak-26 Ocak tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik. 

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması, ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- Vestel Elektronik (VESTL) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 661,7% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Türkiye’de tüketici elektroniği, beyaz eşya ve ev aletleri, dijital ve mobil ürün ve bilgi teknolojileri üretimi, pazarlaması ve dağıtımını yapan bir Vestel Grubu Şirketi olan VESTL, ilgi artan şirketler arasında bulunuyor. Şirkette uzun zamandır devam eden patron pay satışlarının, piyasada baskı unsuru oluşturduğu düşünülüyor. Zorlu grubunun yüksek borçluluğu buna sebep olan ana unsur olarak gösteriliyor. (Son 2 gündür listenin 1. sırasında.)

2- Tukaş (TUKAS) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 412,1% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Türkiye merkezli bir gıda imalatçısıdır. Ürün portföyünde; domates ve biber salçası, konserve sebze, reçel, bal, sebze turşuları, soslar, toz ürünler, tatlılar ve hazır toz içecekler gibi 100’den fazla ürün çeşidi olan TUKAS, ilginin arttığı hisseler arasında bulunuyor. (Dün listenin 3. sırasındaydı.)

3- Mia Teknoloji (MIATK) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 405,6% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Bilişim ve sağlık sektörü başta olmak üzere, birçok sektörün pratik saha gereksinimlerine yönelik yazılım ürünleri geliştirmekte olup pek çok alanda kamu ve özel kuruluşlara hizmet veren MIATK de listede bulunuyor. Son dönem adına yazılım sektöründe geçmiş verilerden yola çıkarak güçlü bilanço rakamları beklendiği söylenebilir. (Dün listenin 4. sırasındaydı.)

2- TKFEN (TKFEN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 400,7% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Taahhüt, Tarımsal Sanayi, Emlak Geliştirme ve Diğer olmak üzere dört ana başlık altında faaliyet gösteren halka açık bir şirketler topluluğu olan TKFEN, listede karşımıza çıkıyor. Son dönemlerde endekse görece negatif ayrışan şirketler arasında. (Dün listenin 2. sırasındaydı.)

5- İzmir Enerji (IZENR) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 255,8% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • İthal kömüre dayalı süperkritik su/buhar çevrim ve pulverize kömür yakma teknolojisine sahip enerji üretim tesisi olan IZENR listede yerini aldı. BIST geneli toparlanmanın Halka Arz endeksindeki enerji sektörü şirketlerinde de ilgiyi artırdığını izliyoruz. 

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir;

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

BIST100’de İlgi Artan Hisseler (1 Şubat)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000