Borsa Haberleri

Bankacılık Endeksi Neden Düştü?

January 23, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Bankacılık Endeksi Neden Düştü?

ABD’li Banka JP Morgan’ın Akbank (AKBNK), Garanti BBVA (GARAN), İş Bankası (ISCTR) ve Yapı Kredi Bankası’nı (YKBNK) negatif izlemeye aldığını açıklamasıyla bankacılık endeksinde kapanışa doğru kayıplar 4%’e yaklaştı.

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi bugün 1,14%’lük artışla güne başlamasının ardından saat 17.29 itibarıyla 0,53% düşüşle 7.971 puandan işlem görüyor. Aynı dakikalarda bankacılık endeksi ise 3,79% düşüşle 9.176 puandan seyrediyor.

JP Morgan Ne Dedi?

JP Morgan Analistleri bugün yayımladıkları raporda, bankacılık sektörünün yılbaşından bu yana 12% prim yaptığını ancak dördüncü çeyrek bilançoları için “temkinli” yaklaştıklarını belirtti.

Diğer yandan kısa vadede çekirdek operasyonel trendin kötüleşebileceği tahmin edilirken, kur korumalı mevduattan dönüş çabalarının da ilave risk oluşturduğu ifade edildi.

JPMorgan analizinde Garanti BBVA ve Yapı Kredi hedef fiyatını da aşağı çekti.

İlgili içeriğe ulaşmak için tıklayın

Banka Hisseleri Ne Durumda?

Saat 17.29 itibarıyla AKBNK hisseleri 5,04% düşüşle 38,04 liradan işlem görürken, GARAN, 4,09% düşüşle 59,85 liradan, YKBNK 5,49% düşüşle 21,02 liradan ve ISCTR 4,72% düşüşle 23,84 liradan işlem görüyor.

Bankacılık Endeksi Neden Düştü?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı