Borsa Yorumları

Artan Petrol Fiyatlarıyla Yükseliş Potansiyeli Olan Hisseler

April 4, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Artan Petrol Fiyatlarıyla Yükseliş Potansiyeli Olan Hisseler

Petrol fiyatları ikinci çeyreğe telaşlı bir başlangıç yapsa da bazı hisseler petrol fiyatlarındaki artıştan faydalanmak için iyi bir konumda. 

Petrol fiyatları neden arttı? Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Pazartesi günü petrol üretimde günlük 1,16 milyon varil kesintiye gidileceğini açıklamış, petrol fiyatlarında da 8% görülmüştü. 

Hatta analistler, Ukrayna’daki savaş sebebiyle 2014’ten bu yana ilk kez varil başına 100 dolara fırlayan petrol fiyatlarında tekrar bu düzeylerin görülebileceği uyarısını yapmıştı. 

  • Bu konuda daha çok detay için şu içeriğimize de göz atabilirsin.

Durum böyleyken, petrol fiyatlarında artış yaşandığında hangi hisselerin kazandığını görmek için S&P 500 hisselerini inceledik. Bunu yaparken, son beş yılda petrol fiyatları arttığında yüksek seyreden hisselere baktık.

Bu listeye giren hisseler şöyle:

Schlumberger N.V. (SLB) 

EOG Resources (EOG) 

Halliburton Company (HAL) 

ConocoPhillips (COP) 

Pioneer Natural Resources Company (PXD) 

Targa Resources Corp. (TRGP) 

ONEOK (OKE)

Baker Hughes Company Class A (BKR) 

Valero Energy Corporation (VLO) 

Phillips 66 (PSX) 

Zions Bancorporation (ZION) 

Listede yer alan Schlumberger (SLB), petrol fiyatları artışa geçtiğinde ortalamada en iyi performans gösteren hisse. Son beş yıl içinde en büyük kazançlarının görüldüğü beş ayda (Mayıs 2020, Kasım 2020, Ocak 2019, Şubat 2021 ve Ocak 2022) şirketin ortalama kazancı 25,7% oldu. Şirket, en büyük aylık kazancını 39,2% ile Kasım 2020’de gördü. 

Schulemberger’in ardından listenin ilk üçünde yer alan EOG Resources (EOG) ve Halliburton’ın (HAL) ortalama kazancı da aynı dönemde sırasıyla 25,5% ve 23,8% oldu. 

Enerjinin diğer kazananları arasında da 17%’nin üzerinde ortalama kazançla Valero Energy (VLO), Baker Hughes (BKR), Pioneer Natural Resources (PXD) ve Phillips 66 (PSX) oldu.  

Enerji sektörü dışında petrol fiyatlarındaki artıştan diğer sektörler de yararlandı. Bunlar arasında yer alan banka devleri Morgan Stanley ve Bank of America’nın ortalama kazancı sırasıyla 12,1% ve 15,5% oldu. 

Bu yazı hazırlarken faydalanılan kaynak: CNBC

Artan Petrol Fiyatlarıyla Yükseliş Potansiyeli Olan Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı