Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Fiyatları Hızla Yükselişe Geçti!

April 3, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Petrol Fiyatları Hızla Yükselişe Geçti!

Çeşitli OPEC+ ülkelerinin pazar günü açıkladığı sürpriz petrol üretim kesintisine tepki veren ham petrol fiyatları, açılış sonrasında varil başına 5 dolardan fazla yükseldi.

● Suudi Arabistan, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt’in başı çektiği ülkeler, gün bazında toplam yaklaşık 1,16 milyon varil seviyesindeki üretim kesintilerine mayıs ayında başlayacak ve bu kesintiler 2023’ün sonuna kadar devam edecek.

● 2023 yıl sonu OPEC+ üretim tahminini gün bazında 1,1 milyon varile düşüren Goldman Sachs, Brent fiyat tahminlerini 2023 için varil başına 5 dolar artırarak 95 dolara ve 2024 için varil başına 3 dolar artırarak 100 dolara yükseltti.

  • Kimleri Etkiler? Petrol şirketlerinin hisseleri ve petrol borsa yatırım fonları

● Bankadan yapılan açıklamada, “Geçmişe göre çok önemli bir fiyatlandırma gücüne sahip olan OPEC+ ülkelerinin açıkladığı sürpriz kesinti, bu ülkelerin önleyici hareket etme konusundaki yeni doktrinleri ile tutarlı. Sürpriz olarak nitelendirilse de bu kesinti, önemli ekonomik ve muhtemelen siyasi gelişmeleri yansıtıyor.” ifadelerine yer verildi.

Petrol Fiyatları Hızla Yükselişe Geçti!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Seeking Alpha