Bültenler

Akşam Bülteni: Uber, Ford, Rivian, Lockheed, Nvidia

May 9, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Akşam Bülteni: Uber, Ford, Rivian, Lockheed, Nvidia

Gün içerisinde ABD piyasalarında yaşanan önemli gelişmeleri her akşam, Akşam Bülteni’nde öğrenebilirsin. 

İşte, 9 Mayıs 2022 tarihinde öne çıkan gelişmeler!

🚕 Uber’a Girmek “Ayrıcalık” Hâle Gelecek

Şirketin CEO’su Dara Khosrowshahi, Uber (UBER)’in harcamaları azaltacağını ve daha yalın bir işletme olmaya odaklanacağını belirtti.

Yatırımcılar, tarihi bir boğa piyasasını tanımlayan ucuz para çağının sona ermesi ihtimalinden endişe duyduğundan, teknoloji hisseleri keskin bir şekilde düştü. Nasdaq geçen hafta art arda beşinci düşüş haftasını kaydetti. Bu düşüş 2012’den bu yana en uzun haftalık kayıp serisini oluşturuyor.

Ayrıca piyasadaki genel trend olan bu düşüş endişesi, Uber’in pazarlama ve teşvik harcamalarını azaltacağını ve işe alımları bir “ayrıcalık” olarak değerlendireceğini belirtmesiyle de vücut buldu.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🛻 Ford, Rivian’daki 8 Milyon Hissesini Satıyor

CNBC’den David Faber’e göre Ford Motor (F), Rivian (RIVN)’daki 8 milyon hissesini satıyor. Elektrikli araç üreticisi Rivian’da, Ford Motor’un yaklaşık 102 milyonluk hissesi bulunuyor.

Duyumlara göre Ford Motor’un Rivian’daki 8 milyon hissesini satma planının nedeni şirketin içerisinde bulunduğu kilitleme döneminin sona ermesi olarak gösteriliyor. Kilitleme dönemi, yatırımcıların belirli bir yatırımın hisselerini kullanmalarına veya satmalarına izin verilmediği süre olarak geçiyor.

Rivian’ın halka arzının üzerinden belirli bir süre geçmesinin ardından Ford kendine ait hisseleri satabilir duruma gelecek.

Ford’un konu ile ilgili hala açıklama yapmaması ve CNBC’nin haberini reddetmemesi iddiaların doğru olduğu kanısını da güçlendiriyor. Kaynaklar, Ford’un Rivian’daki 8 milyon hissesini Goldman Sachs aracılığıyla satacağı düşünülüyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🚀 Lockheed, “Javelin” Üretimini Artırmak İstiyor

Ukrayna’nın Rusya işgaline karşı savunmasında kilit bir rol oynayan Javelin tanksavar füzesi üreticisi Lockheed Martin (LMT)’in CEO’su James Taiclet, pazar günü yaptığı açıklamada üretimlerini ikiye katlamayı planladıklarını belirtti.

Geçtiğimiz günlerde CBS News’in Face the Nation adlı programına katılan Taiclet, şirketin üretim artışı için hazırlandığını söyledi.

Ukrayna’dan gelen haberler ise Javelin tanksavar füzelerinin Rus güçlerine karşı etkin bir rol oynadığı yönünde. Geçtiğimiz hafta Joe Biden, Lockeed’in Alabama fabrikasını ziyaret etmiş sonrasında ise kongre üyelerini Ukrayna için 33 milyar dolarlık ek askeri ve insani yardımı onaylamaya çağırmıştı.

Lockheed’in Ukrayna güçlerine yardımcı olmak dışında Amerika Birleşik Devletleri savunma sanayisini güçlendirmek için yeni girişimlerde bulunduğu da biliniyor. Ulusal savunma sistemleri için kullanılması öngörülen mikroişlemciler için Intel (INTC) ile yapılan işbirliği bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🟢 SEC’ten Nvidia’ya Kripto Cezası

Nvidia (NVDA), ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yaptığı anlaşmaya göre, kripto para madencilerinin ekran kartlarına olan talebi nasıl artırdığı konusunda yatırımcıları gerektiği gibi bilgilendirmediği gerekçesiyle 5,5 milyon dolar ödeme yapacak.

SEC yaptığı açıklamada Nvidia’nın kripto para madenciliğinin 2018’in ikinci ve üçüncü mali çeyreğinde büyümeyi nasıl sağladığını açıklamadığını belirtti. Şirket repütasyonuna zarar veren bu iddiaya yanıt olarak Nvidia yöneticilerinden henüz bir açıklama gelmedi.

Nvidia, ekran kartları ile Ethereum madenciliği için yeni bir sayfa açmıştı. 2017’de Ethereum fiyatları 10 dolar altında seyrederken bugünlerde 800 dolar seviyesinde izliyor. Bu yükseliş kripto madencilerini donanım satın almaya teşvik ederken Nvidia’nın bu durumdan oldukça karlı çıktığı da aşikar.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Akşam Bülteni: Uber, Ford, Rivian, Lockheed, Nvidia

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı