Borsa Haberleri

SEC’ten Nvidia’ya Kripto Cezası

May 9, 2022 • 2 dakika okuma süresi
SEC’ten Nvidia’ya Kripto Cezası

Nvidia (NVDA), ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yaptığı anlaşmaya göre, kripto para madencilerinin ekran kartlarına olan talebi nasıl artırdığı konusunda yatırımcıları gerektiği gibi bilgilendirmediği gerekçesiyle 5,5 milyon dolar ödeme yapacak.

SEC yaptığı açıklamada Nvidia’nın kripto para madenciliğinin 2018’in ikinci ve üçüncü mali çeyreğinde büyümeyi nasıl sağladığını açıklamadığını belirtti. Şirket repütasyonuna zarar veren bu iddiaya yanıt olarak Nvidia yöneticilerinden henüz bir açıklama gelmedi.

Nvidia, ekran kartları ile Ethereum madenciliği için yeni bir sayfa açmıştı. 2017’de Ethereum fiyatları 10 dolar altında seyrederken bugünlerde 800 dolar seviyesinde izliyor. Bu yükseliş kripto madencilerini donanım satın almaya teşvik ederken Nvidia’nın bu durumdan oldukça karlı çıktığı da aşikar.

Şirket, oyun GPU’larına olan talebin madencilerden kaynaklandığına inanıyordu. Bu sebeple Nvidia, kripto madenciliği piyasası için özel bir strateji ve ürün hazırlamıştı. Ancak işler planlandığı gibi gitmedi. Oyun ve yapay zeka için ekran kartlarına talep artmış, bu durum Nvidia’yı zora sokmuştu.

Cryptocurrency Mining Processor adlı kripto madenciliğine yönelik ekran kartının satışlarda keskin bir düşüş yaşaması da bu durumu açıklıyor.

SEC'ten Nvidia'ya Kripto Cezası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı