Borsa Haberleri

Uber’a Girmek “Ayrıcalık” Hâle Gelecek

May 9, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Uber’a Girmek “Ayrıcalık” Hâle Gelecek

Şirketin CEO’su Dara Khosrowshahi, Uber (UBER)’in harcamaları azaltacağını ve daha yalın bir işletme olmaya odaklanacağını belirtti.

Yatırımcılar, tarihi bir boğa piyasasını tanımlayan ucuz para çağının sona ermesi ihtimalinden endişe duyduğundan, teknoloji hisseleri keskin bir şekilde düştü. Nasdaq geçen hafta art arda beşinci düşüş haftasını kaydetti. Bu düşüş 2012’den bu yana en uzun haftalık kayıp serisini oluşturuyor.

Ayrıca piyasadaki genel trend olan bu düşüş endişesi, Uber’in pazarlama ve teşvik harcamalarını azaltacağını ve işe alımları bir “ayrıcalık” olarak değerlendireceğini belirtmesiyle de vücut buldu.

Öte yandan Uber, işe alım konusunda yavaşlamaya gitmeyi açıklayan son teknoloji şirketi oldu. Facebook (FB) geçen hafta personeline kademe artırma hızını durduracağını açıklarken, Robinhood işgücünün yaklaşık 9%’unu azalttı.

Khosrowshahi ayrıca, Uber’in artık düzeltilmiş FAVÖK (faiz, amortisman ve vergi öncesi kazanç) yerine serbest nakit akışı temelinde kârlılık elde etmeye odaklanacağını da vurguladı.

Uber’in gelirleri, Covid kısıtlamalarının azalmasıyla artan yolculuk talebi, ilk çeyrekte iki katından fazla artarak 6,9 milyar dolara ulaştı. Fakat şirketin dağıtım birimlerindeki operasyon artışı küçülmeye gitmesini engellemeye yetmedi.

Uber aynı zamanda bu dönemde 5,9 milyar dolar zarar kaydetti. Şirket bu zararı gidermek için, ulaşım işinin “daha da büyümesi gereken” bir fırsat olduğunu vurgulayarak politikalarında bir değişime gitmeye karar verdi.

Uber'a Girmek "Ayrıcalık" Hâle Gelecek

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı