Bültenler

Akşam Bülteni: Coinbase, Pfizer, Biohaven, Roblox, Unity

Akşam Bülteni: Coinbase, Pfizer, Biohaven, Roblox, Unity
Google News Icon Takip Et

Gün içerisinde ABD piyasalarında yaşanan önemli gelişmeleri her akşam, Akşam Bülteni’nde öğrenebilirsin. 

İşte, 11 Mayıs 2022 tarihinde öne çıkan gelişmeler!

🪙 Coinbase Gelirleri 27% Düştü

Coinbase (COIN), analistlerin gelir tahminlerinin altında kalan ilk çeyrek sonuçlarını bildirdi. Hisseler borsa sonrası işlemlerde 15%’ten fazla düşüş kaydetmeye başladı. 

Piyasalarda özellikle teknoloji hisselerinde büyük bir düşüş gözlemlenmeye başladı. Bu yüzden teknoloji devleri de dahil olmak üzere birçok şirket ilk çeyrek kapanışının ardından oldukça büyük miktarlarda zarara uğradı. 

Kripto para birimleri de teknoloji hisselerindeki bu sert düşüşten fazlasıyla etkilendi. Bu durumun doğal sonucu olarak, Coinbase’in ilk çeyreği analist tahminlerinin altında bir gelir ile kapatması da dikkat çekti.

Coinbase hissesi mart ayının sonundan bu yana değerinin 70%’inden fazlasını kaybetti. En popüler kripto para birimi olan Bitcoin, pazartesi günü düşüş yaşayarak bu yıl 30%’dan fazla düşüş yaşadı.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

💊 Pfizer, Biohaven’ı 11,6 Milyar Dolara Satın Alıyor

Pfizer (PFE), migren hapı üreticisi Biohaven Pharmaceutical (BHVN)’ı satın almak için 11,6 milyar dolar ödemeye hazırlanıyor.

Covid-19 ilaçlarıyla elde ettiği başarının ardından elinde yaklaşık 32 milyar dolar nakit bulunan Pfizer, Eliquis gibi en çok satan ilaçları, patentli ilaçlarına eklemek istiyor. Şirket ayrıca Covid-19 aşılarının satışlarının geçen yılın en yüksek seviyesinden düşmesini de bekliyor.

Pfizer’in bilançosu göz önünde bulundurulduğu zaman bu satın alma işlemi ilaç devi için oldukça küçük bir anlaşma olarak gözükebilir. Fakat Biohaven anlaşması, Pfizer’in 2016 yılında kanser ilacı üreticisi Medivation’ı 14 milyar dolara satın almasından bu yana yapılan en büyük anlaşma oluyor.

Pfizer, halihazırda sahip olmadığı tüm Biohaven hisselerini, hisse başına nakit olarak 148,50 dolara satın almayı planlıyor. Ayrıca şirket kasım ayında da ilaç devi Biohaven’dan 2,6% hisse almıştı.

Biohaven hisseleri 70,1% artışla 141,39 dolara yükselirken, Pfizer hisseleri 48,60 dolardan yatay işlem görüyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🎮 Roblox Düşmeye Devam Ediyor

Roblox (RBLX) hisseleri salı günü, analistlerin tahminlerinin çok az altında kalan ilk çeyrek sonuçlarını yayınlamasının ardından piyasa sonrası işlemlerde yaklaşık olarak 10% düşüş yaşadı. 

Video oyun geliştiricisi kullanıcı sayısını 22% civarında artırmayı başarırken toplam aktif kullanıcı sayısı 54,1 milyona ulaştı. Kullanıcıların oyunda geçirdikleri süre ise toplamda 11,8 milyar saat.

Roblox’un kullanıcı sayısındaki bu artışın en önemli sebebi pandemiden dolayı çocukların ekran başında kalma sürelerinin giderek artması. Şirket, pandemi kısıtlamalarından dolayı okulların ve ofislerin kapatılmasından sonra Roblox’a kayıt olanların sayısında 200% bir artış olduğunu açıkladı.

Bu sebeple şirketin hisseleri de 64,50 dolardan işlem görmeye başlayarak 2021 yılında oldukça fazla değer kazandı. Kasım ayında ise Nasdaq’ın zirve yaptığı sıralarda 134 doları gölgede bırakan şirketin o günlerde piyasa değeri 80 milyar dolara yaklaşmıştı.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

👩‍💻 Unity Hisseleri Neden Düşüyor?

Özellikle mobil oyun sektöründeki geliştirmelerde sıklıkla tercih edilen oyun motoru Unity (U), ilk çeyrek kazançlarının analist tahminlerini karşılamasının ardından düşüşe geçti. 

Unity, analist beklentilerini karşılayan hisse başına 8 sent zararını geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada bildirdi. Unity, ikinci çeyrek satışlarının 360,97 milyon dolarlık tahminlerin altında kalan, 290 ile 295 milyon dolar arasında olacağını da bu açıklamada vurguladı. 

Şirketin tam yıl gelir beklentisi de ikinci çeyrek tahminindeki düşüş ile doğrudan bağlantılı olarak 1,35 milyar dolar ile 1,425 milyar dolar aralığına geriledi.

Öte yandan Unity CEO’su John Riccitiello tarafından yapılan açıklamaya göre şirketin bu düşüşten pek de endişe duymadığı sonucuna varılıyor. Yapılan açıklamada Unity bu yılın ilk çeyreğini 2021’in ilk çeyreğine kıyasla 36% artışla kapatarak şirket tarihinin çeyrek bazlı rekorunu kırdığını iddia ediyor. 

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı