Borsa Haberleri

Coinbase Gelirleri 27% Düştü

Coinbase Gelirleri 27% Düştü
Google News Icon Takip Et

Coinbase (COIN), analistlerin gelir tahminlerinin altında kalan ilk çeyrek sonuçlarını bildirdi. Hisseler borsa sonrası işlemlerde 15%’ten fazla düşüş kaydetmeye başladı. 

Piyasalarda özellikle teknoloji hisselerinde büyük bir düşüş gözlemlenmeye başladı. Bu yüzden teknoloji devleri de dahil olmak üzere birçok şirket ilk çeyrek kapanışının ardından oldukça büyük miktarlarda zarara uğradı. 

Kripto para birimleri de teknoloji hisselerindeki bu sert düşüşten fazlasıyla etkilendi. Bu durumun doğal sonucu olarak, Coinbase’in ilk çeyreği analist tahminlerinin altında bir gelir ile kapatması da dikkat çekti.

Coinbase hissesi mart ayının sonundan bu yana değerinin 70%’inden fazlasını kaybetti. En popüler kripto para birimi olan Bitcoin, pazartesi günü düşüş yaşayarak bu yıl 30%’dan fazla düşüş yaşadı.

Coinbase’teki kullanım dördüncü çeyreğe göre azaldı. Perakende aylık işlem kullanıcıları (MTU) dördüncü çeyrekteki 11,4 milyondan 9,2 milyona düşerken, toplam işlem hacmi ise 547 milyar dolardan 309 milyar dolara geriledi.

Coinbase’in geliri bir yıl öncesine göre 27% düşüş yaşadı. Aynı zamanda şirket ilk çeyrekte 430 milyon dolar net zarar da bildirdi.

Ancak Coinbase, uzun vadeli beklentileri konusunda endişeli görünmüyor. Şirket hissedarlara, kripto para birimi fiyat hareketlerinin değişkenliği nedeniyle hisselerinin uzun vadeli bir yatırım olarak düşünülmesi gerektiğini hatırlattı.

Fakat Coinbase’in yaşadığı düşüşe pozitif yaklaşımlarda bulunması şirketin içinde bulunduğu sorunların çözüme kavuşmasına pek de yardımcı olmadı. Artan harcamalar, şirketin kârlılığını da aşağı çekti.

Coinbase’in altı ayda yaklaşık 70% oranında artan işletme giderleri, şirketin hala hiper büyüme aşamasındaymış gibi harcama yaptığını gösteriyor.

Coinbase CFO’su Alesia Haas analistlerle yaptığı görüşmede, şirketin kâra odaklanmak için daha yavaş büyüyebileceğini, ancak bunun yerine büyümeyi ve ürün gruplarını çeşitlendirmeyi tercih ettiğini belirterek Coinbase’in şu anki stratejisini vurguladı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı