Borsa Haberleri

Pfizer, Biohaven’ı 11,6 Milyar Dolara Satın Alıyor

Pfizer, Biohaven’ı 11,6 Milyar Dolara Satın Alıyor
Google News Icon Takip Et

Pfizer (PFE), migren hapı üreticisi Biohaven Pharmaceutical (BHVN)’ı satın almak için 11,6 milyar dolar ödemeye hazırlanıyor.

Covid-19 ilaçlarıyla elde ettiği başarının ardından elinde yaklaşık 32 milyar dolar nakit bulunan Pfizer, Eliquis gibi en çok satan ilaçları, patentli ilaçlarına eklemek istiyor. Şirket ayrıca Covid-19 aşılarının satışlarının geçen yılın en yüksek seviyesinden düşmesini de bekliyor.

Pfizer’in bilançosu göz önünde bulundurulduğu zaman bu satın alma işlemi ilaç devi için oldukça küçük bir anlaşma olarak gözükebilir. Fakat Biohaven anlaşması, Pfizer’in 2016 yılında kanser ilacı üreticisi Medivation’ı 14 milyar dolara satın almasından bu yana yapılan en büyük anlaşma oluyor.

Pfizer, halihazırda sahip olmadığı tüm Biohaven hisselerini, hisse başına nakit olarak 148,50 dolara satın almayı planlıyor. Ayrıca şirket kasım ayında da ilaç devi Biohaven’dan 2,6% hisse almıştı.

Biohaven hisseleri 70,1% artışla 141,39 dolara yükselirken, Pfizer hisseleri 48,60 dolardan yatay işlem görüyor. Bu durum, Pfizer için Biohaven anlaşmasının ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor.

Ayrıca Pfizer bu anlaşma ile, Eli Lilly gibi diğer büyük ilaç üreticilerinin migren tedavileri ürettikleri ilaçları içeren kalabalık bir pazarda rekabet etmeye de başlayacak. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde Nurtec ODT olarak satılan Biohaven’ın Rimegepantı, migren için hem tedavi hem de önleyici olarak kullanım için onaylandı. Ayrıca bu ilacın 2021’de 462,5 milyon dolarlık satış getirdiği göz önünde bulundurulduğunda 2030 yılına kadar 4 milyar doların üzerinde kazanç sağlaması da bekleniyor.

Biohaven ayrıca başka bir CGRP inhibitörü geliştiriyor ve geç aşama çalışmalarında iki CGRP olmayan ilacı test ediyor. Anlaşma sona erdikten sonra, Biohaven hissedarları, CGRP dışı tedavileri elinde tutacak yeni bir şirketin 0,5% hissesini almayı da hedefliyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı