Borsa Haberleri

Roblox Düşmeye Devam Ediyor

Roblox Düşmeye Devam Ediyor
Google News Icon Takip Et

Roblox (RBLX) hisseleri salı günü, analistlerin tahminlerinin çok az altında kalan ilk çeyrek sonuçlarını yayınlamasının ardından piyasa sonrası işlemlerde yaklaşık olarak 10% düşüş yaşadı. 

Video oyun geliştiricisi kullanıcı sayısını 22% civarında artırmayı başarırken toplam aktif kullanıcı sayısı 54,1 milyona ulaştı. Kullanıcıların oyunda geçirdikleri süre ise toplamda 11,8 milyar saat.

Roblox’un kullanıcı sayısındaki bu artışın en önemli sebebi pandemiden dolayı çocukların ekran başında kalma sürelerinin giderek artması. Şirket, pandemi kısıtlamalarından dolayı okulların ve ofislerin kapatılmasından sonra Roblox’a kayıt olanların sayısında 200% bir artış olduğunu açıkladı.

Bu sebeple şirketin hisseleri de 64,50 dolardan işlem görmeye başlayarak 2021 yılında oldukça fazla değer kazandı. Kasım ayında ise Nasdaq’ın zirve yaptığı sıralarda 134 doları gölgede bırakan şirketin o günlerde piyasa değeri 80 milyar dolara yaklaşmıştı.

Fakat kısıtlamaların gevşemesi sonucunda ekonominin yeniden canlanmaya başlaması Roblox çılgınlığına darbe indirdi. Oyuna kayıt rakamları bu yılın ilk çeyreğinde 3% civarında bir düşüş kaydetti. 

Şirketin nisan ayı gelirinin 221 milyon ile 224 milyon dolar arasında olduğu tahmini yürütülüyor. Roblox hisselerinde ve gelirindeki bu düşüş, şirketin büyümesinin pandemiden sonra yavaşladığının en önemli kanıtı olarak gösteriliyor. 

Bu yüzden şirket yöneticileri çarşamba günü gerçekleştirilen bir konferans görüşmesinde, Roblox’un ilk çeyrek sonuçlarını analistlerle tartışarak, video oyun geliştiricisinin geleceği hakkında önemli adımlar atmayı planladı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı