Bültenler

Akşam Bülteni: Berkshire, Amazon, Netflix, Çip Krizi

May 2, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Akşam Bülteni: Berkshire, Amazon, Netflix, Çip Krizi

Gün içerisinde ABD piyasalarında yaşanan önemli gelişmeleri her akşam, Akşam Bülteni’nde öğrenebilirsin. 

İşte, 2 Mayıs 2022 tarihinde öne çıkan gelişmeler!

💰 Warren Buffett: Berkshire, Activision Hisselerinin 9,5%’una Sahip

Warren Buffett cumartesi günü yaptığı açıklamalarda, Berkshire Hathaway (BRK.A, BRK.B)‘in Activision Blizzard (ATVI)‘daki hissesini artırdığını belirtti.

Hathaway’ın hisse değer artışındaki en önemli sebep ise Microsoft (MSFT)’un video oyun şirketini satın alma planları oldu. Öte yandan Buffett, aynı açıklamasında, yakında Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alma planlarının ve görüşmelerini sona erme ihtimalinin bulunduğunu da vurguladı.

Berkshire 2021’in dördüncü çeyreğinde, yaklaşık 1 milyar dolar değerinde Activision Blizzard hissesi satın almıştı.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🚀 Amazon, “Uzaydan İnternet” Konusunda da Elon Musk’a Rakip Oluyor

Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Amazon (AMZN), iş alanlarını daha geniş bir seviyeye ulaştırmak için çalışmalarını sürdürürken teknolojik gelişmeleri de yakından takip ediyor. 

E-ticaret devi bu kapsamda Elon Musk’a rakip olacak uzaydan internet sağlama projesi olan Kuiper’i duyurdu. Amazon, Kuiper ile uzay tabanlı bir internet kurmayı ve uzaydan ağ erişim hizmetleri sağlamayı hedefliyor. Bu alanda şüphesiz akla gelen ilk isimse Elon Musk ve Starlink projesi oluyor. 

Kuiper ile Starlink’e rakip olmayı hedefleyen şirket, 3236 mikro uyduyu Dünya yörüngesine gönderecek.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

📉 Kötü Bilanço Sonrası Netflix Bazı Projelerini İptal Ediyor

Netflix (NFLX), Sussex Düşesi Meghan Markle‘ın animasyon projesini iptal ettiğini duyurdu. 

Platform, Meghan Markle’ın yaratıcısı olduğu animasyon dizisi “Pearl”ün şirket için hayal kırıklığı yaratan ilk çeyrek bilançosunun ardından tasarrufa gidileceği için iptal edildiğini açıkladı.

Netflix, CNBC’ye yaptığı açıklamada, bu durumun animasyon dizileri etrafında aldığı stratejik kararların bir parçası olduğunu söyledi. “Pearl” bu sebeple iptal edilecek birkaç proje arasında yer aldı. 

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

📱 Çip Krizi Teknoloji ve Otomotiv Şirketlerini Yıpratıyor

Devam eden çip ve diğer temel teknolojik malzeme tedariği sıkıntısı, dünyanın en büyük teknoloji ve otomotiv şirketlerinden bazılarını bu yıl hedeflerini küçültmeye zorluyor.

Örneğin, Apple (AAPL) CEO’su Tim Cook perşembe günü yaptığı açıklamada, şirketin tedarik zinciri zorluklarına alışık olmadığını ve iPad işinde son çeyrekte “çok önemli tedarik kısıtlamaları” yaşadıklarını da belirtti.

Apple’ın Mali İşler Görevlisi Luca Maestri, satışlara 4-8 milyar dolar arasında zarar verebilecek zorluklarla karşı karşıya olduklarını açıkladı. Bu duruma Covid-19 ile ilgili tedarik kısıtlamaları da etki ediyor. 

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Akşam Bülteni: Berkshire, Amazon, Netflix, Çip Krizi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı