Borsa Haberleri

Amazon, “Uzaydan İnternet” Konusunda da Elon Musk’a Rakip Oluyor

May 2, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Amazon, “Uzaydan İnternet” Konusunda da Elon Musk’a Rakip Oluyor

Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Amazon (AMZN), iş alanlarını daha geniş bir seviyeye ulaştırmak için çalışmalarını sürdürürken teknolojik gelişmeleri de yakından takip ediyor. 

E-ticaret devi bu kapsamda Elon Musk’a rakip olacak uzaydan internet sağlama projesi olan Kuiper’i duyurdu. Amazon, Kuiper ile uzay tabanlı bir internet kurmayı ve uzaydan ağ erişim hizmetleri sağlamayı hedefliyor. Bu alanda şüphesiz akla gelen ilk isimse Elon Musk ve Starlink projesi oluyor. 

Kuiper ile Starlink’e rakip olmayı hedefleyen şirket, 3236 mikro uyduyu Dünya yörüngesine gönderecek.

Amazon’un Kuiper uydularını fırlatmak amacıyla içerisinde, Blue Origin ve Arianespace gibi isimlerin yer aldığı önemli şirketlerle, tarihe en büyük roket anlaşması olarak geçen anlaşmalar sağladığı da biliniyor. 

Amazon her ne kadar henüz tek bir uydu fırlatmamış olsa bile yine de oyunda büyük bir oyuncu olma yolunda ilerliyor.

Amazon bu projeyle kendi temel hizmetlerini desteklemek için dijital altyapı geliştirmeye yatırım yapan teknoloji devleri listesinde yer alacak. Şirketin Kuiper projesi planlanan şekilde ilerlerse, gerçekten de SpaceX’e rakip olacak gibi gözüküyor. 

Amazon, "Uzaydan İnternet" Konusunda da Elon Musk'a Rakip Oluyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı