Bültenler

Akşam Bülteni: Airbnb, Starbucks, AMD, Pfizer

May 4, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Akşam Bülteni: Airbnb, Starbucks, AMD, Pfizer

Gün içerisinde ABD piyasalarında yaşanan önemli gelişmeleri her akşam, Akşam Bülteni’nde öğrenebilirsin. 

İşte, 4 Mayıs 2022 tarihinde öne çıkan gelişmeler!

🏡 Airbnb Pandeminin Yaralarını Sarmaya Başladı

Airbnb (ABNB), salı günü yaptığı açıklamada, ilk çeyreği beklenenden daha iyi sonuçlar kaydederek kapattığını bildirdi. 

Şirket bu sonuçlar ışığında, pandemiden kaynaklanan seyahat etme düşüşünde bir toparlanma gördüğü için ikinci çeyrek için iyimser bir tahmin verdi. Ayrıca çeyrek kapanışından sonra şirket hisseleri de 6% değer artışı kaydetmeyi başardı.

Bu ilk çeyrek sonuçları geçtiğimiz yıl ile karşılaştırıldığı zaman Airbnb’nin net zararının 1,2 milyar dolardan 19 milyon dolara gerilediği gözlemleniyor. Buna ek olarak, pandemi ve Ukrayna-Rusya krizine rağmen şirket gelirinin 70% oranında arttığı da biliniyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

☕️ Starbucks Çin’deki Kısıtlamalara Rağmen Satışlarını Artırdı

Starbucks (SBUX), Çin’deki sert Covid kısıtlamalarına rağmen beklentilerin üzerinde çeyrek bilançosu açıklamayı başardı.

Buna rağmen, ABD’deki taleplerin fazlalığı, Çin’den gelen keskin düşüşleri dengeledi ve şirketin üç aylık gelirinin Wall Street öngörülerinin de üstünde yer almasına yardımcı oldu.

Net satışlar 14,5% artarak 7,64 milyar dolara yükseldi ve 7,6 milyar dolarlık Wall Street beklentisinin üzerinde seyretti. Global mağaza satışları, ABD’deki güçlü büyümenin etkisiyle bu çeyrekte 7% artış gösterdi. 

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

💻 AMD Satışlarını 71% Artırdı

AMD (AMD) ilk çeyrek bilançosunu açıkladı. Şirket 2022’nin ilk çeyreğindeki kazancıyla analistlerin tahminlerini aşmayı başardı.

Mikroçip üreticisi şirketin çeyrek sonuçları AMD’nin hızla büyüdüğünü gösteriyor. Şirket, en büyük rakiplerinden Intel (INTC) ile üst düzey sunucu çipi üretiminde büyük rekabet hâlinde.

Bazı veri göstergeleri, AMD’nin üretim ve imalat becerilerini geri almaya çalışırken rakibinden de pazar payı aldığını ortaya koyuyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

💉 Pfizer’in Covid Aşısı Satışlarına Rağmen Kazançları Düştü

Pfizer (PFE) salı günü yaptığı açıklamada şirketin Covid-19 aşısına karşı güçlü bir talep olmasına rağmen ilk çeyreği tahminlerin oldukça aşağısında kalan bir değer ile kapattığını belirtti.

İlaç devi bu sebeple, önceki çeyrekteki hisse başına 6,35 ile 6,55 dolar kazanç beklentisini tüm yıl için 6,25 ile 6,45 dolar arasına düşürdü.

Pfizer, düşük kazancını maliyetlere ve ABD dolarının diğer para birimlerine karşı güçlenmesinden dolayı dövize bağladı. Bununla birlikte, şirket hala 2022 için toplam satışlarda 98 milyar ile 102 milyar dolar öngörüsünü sürdürüyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Akşam Bülteni: Airbnb, Starbucks, AMD, Pfizer

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı