Borsa Haberleri

Airbnb Pandeminin Yaralarını Sarmaya Başladı

May 4, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Airbnb Pandeminin Yaralarını Sarmaya Başladı

Airbnb (ABNB), salı günü yaptığı açıklamada, ilk çeyreği beklenenden daha iyi sonuçlar kaydederek kapattığını bildirdi. 

Şirket bu sonuçlar ışığında, pandemiden kaynaklanan seyahat etme düşüşünde bir toparlanma gördüğü için ikinci çeyrek için iyimser bir tahmin verdi. Ayrıca çeyrek kapanışından sonra şirket hisseleri de 6% değer artışı kaydetmeyi başardı.

Bu ilk çeyrek sonuçları geçtiğimiz yıl ile karşılaştırıldığı zaman Airbnb’nin net zararının 1,2 milyar dolardan 19 milyon dolara gerilediği gözlemleniyor. Buna ek olarak, pandemi ve Ukrayna-Rusya krizine rağmen şirket gelirinin 70% oranında arttığı da biliniyor.

İkinci çeyrekte de Airbnb’nin gelirinin 2,03 milyar dolar ile 2,13 milyar dolar arasında olması ve analistlerin ortalama 1,96 milyar dolar tahminini aşması bekleniyor. Bir diğer ifade ile, şirketin ikinci çeyrekte 52% civarında bir büyüme oranına sahip olacağı tahmin ediliyor.

Airbnb’nin rezervasyon sayısındaki artış da ikinci çeyreğe olan iyimser yaklaşımın arkasında yatan en önemli sebeplerden biri oluyor. Şirket, StreetAccount’un 100,87 milyon rezervasyon sayısı tahminini aşarak ilk çeyrekte 102,1 milyon rezervasyon sayısına sahip oldu. Ayrıca şu anda Airbnb’ye yapılan rezervasyon sayısı pandemiden önceki seviyeye ulaşmış durumda. 

Yani, şirket nisan ayının sonunda yaz seyahat sezonu için 2019 yılına göre 30% daha fazla rezervasyon kaydetti.

Airbnb ilk çeyrekteki bu başarısını aynı zamanda Covid-19 pandemisinin neden olduğu çalışma ve seyahat etme biçimindeki değişikliklere de borçlu. Çalışanlar artık masalarına bağlı kalmıyor. Bugün birçok şirket uzaktan çalışma modelini benimsiyor.  

Öte yandan bu olumlu gelişmeler, şirket üzerindeki baskıları tamamen ortadan kaldırmıyor. Şu anda Airbnb rezervasyonları üzerinde, Covid-19 salgınının yeni varyantları ve Ukrayna krizi nedeniyle oldukça büyük bir baskı bulunuyor. 

Airbnb Pandeminin Yaralarını Sarmaya Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı