Borsa Haberleri

Pfizer’in Covid Aşısı Satışlarına Rağmen Kazançları Düştü

May 4, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Pfizer’in Covid Aşısı Satışlarına Rağmen Kazançları Düştü

Pfizer (PFE) salı günü yaptığı açıklamada şirketin Covid-19 aşısına karşı güçlü bir talep olmasına rağmen ilk çeyreği tahminlerin oldukça aşağısında kalan bir değer ile kapattığını belirtti.

İlaç devi bu sebeple, önceki çeyrekteki hisse başına 6,35 ile 6,55 dolar kazanç beklentisini tüm yıl için 6,25 ile 6,45 dolar arasına düşürdü.

Pfizer, düşük kazancını maliyetlere ve ABD dolarının diğer para birimlerine karşı güçlenmesinden dolayı dövize bağladı. Bununla birlikte, şirket hala 2022 için toplam satışlarda 98 milyar ile 102 milyar dolar öngörüsünü sürdürüyor.

Öte yandan şirketin bu yılın ilk çeyrekteki gelir ve satışlarının geçen yılın aynı çeyreği ile karşılaştırıldığı zaman şirketin aslında göreceli bir büyüme oranına sahip olduğu da gözlemleniyor. 

Bir diğer ifade ile, şirketin ilk çeyrek geliri, geçen yılın aynı dönemine göre 77% artarak 25 milyar doları aştı. Pfizer bu gelir artışını ise bu çeyrekteki 13,2 milyar dolarlık Covid aşısı ve oral antiviral tedavisi Paxlovid’in 1,5 milyar dolarlık satışlarına borçlu.

Paxlovid Üretimi ve Satışı

Pfizer, Covid aşısı satışlarında 32 milyar dolarlık ve Paxlovid için 22 milyar dolarlık 2022 yılı tam yıl hedefini yeniden doğruladı. Şu anda ise Paxlovid’in, Merck’in Molnupiravir’ine kıyasla sipariş pazarlarında %90’lık bir paya sahip olduğu biliniyor.

Şirketin CEO’sunun yaptığı açıklamalar baz alındığı zaman Pfizer’in Mart ayı sonuna kadar Paxlovid üretimini artırılması bekleniyor.

Pfizer’in biyofarmasötikler başkanı Angela Hwang da, salı günü analistler ile yaptığı görüşmede şirketin Paxlovid’e yönelik talebin güçlü kalmasını beklediğini söyledi. Hwang, uluslar halk sağlığı önlemlerini kaldırdıkça, Covid’in bulaşma hızının artacağını ve daha fazla insanın enfeksiyonlar için tedaviye ihtiyacı olacağını vurguladı.

Covid-19 ilacıyla oldukça kar eden Pfizer’in önünde bu olumlu gelişmelere rağmen oldukça büyük bir engel de bulunuyor. 

Paxlovid, Covid hastaları için etkili bir tedavi ancak enfeksiyonu önleyemiyor. İlaç, virüse yakalanan ve ciddi hastalık geçirme riski yüksek olan yetişkinler üzerinde yapılan bir klinik denemede hastaneye yatış veya Covid’den dolayı ölüm riskine sahip insanların sayısını 90% oranında azaltmayı başardı. Ancak, Pfizer tarafından cuma günü yayınlanan ayrı deneme sonuçlarında ilacın enfeksiyonu önleyemediği ortaya çıktı. Bu durum da Paxlovid’e olan talebin azalmasına neden olma ihtimalini güçlendiriyor. 

Aşı Güncellemeleri

Pfizer’in aşısı, ABD ve Avrupa Birliği’nde en çok uygulanan Covid aşısı olarak ön plana çıkıyor. ABD’de, 5 yaş ve üzerindeki herkes, en az iki dozluk bir birincil seri için uygun oluyor. 

Pfizer, ABD’de henüz aşı için uygun olmayan tek yaş grubu olan 5 yaşın altındaki çocuklara üç dozluk aşı için de FDA onayı istiyor. FDA başlangıçta ilk iki dozu Şubat ayında yetkilendirmeye çalışmıştı, ancak Pfizer, aşı verileri yeterli sonuca sahip olmadığı için başvurusunu erteledi. 

Pfizer’in baş bilim sorumlusu Mikael Dolsten, şirketin üçüncü dozla ilgili verileri Mayıs ayının sonunda veya Haziran ayının başında sunacağını söyledi.

Pfizer ayrıca kısa süre önce FDA’dan, 5 ile 11 yaş arası çocuklar için üçüncü bir doz için yetki vermesini de istedi. FDA Danışma Komitesi, virüsün 2019’dan bu yana geliştirdiği mutasyonları hedef alacak şekilde Covid aşılarının yeniden tasarlanmasını görüşmek üzere 28 Haziran’da toplanacak.

Mevcut aşı hala Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan orijinal varyantı hedef alıyor. Pfizer ve ortağı BioNTech, hem Wuhan türünü hem de Omikron varyantının mutasyonlarını hedef alan bir aşı üzerinde çalışmaya çoktan başladılar.

Bourla, Pfizer’in FDA’dan güncellenmiş aşısına izin vermesini ve FDA’nın düzenleyici yeni aşılara hangi virüs türlerinin dahil edilmesi gerektiği kararından sonra dozların üretimini başlatmasını istemeye hazır olacağını da belirtti. 

Pfizer'in Covid Aşısı Satışlarına Rağmen Kazançları Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı