Yeni Halka Arzlar ve Halka Arz Takvimi

Akfen Yenilenebilir Enerji Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

March 2, 2023 • 8 dakika okuma süresi
Akfen Yenilenebilir Enerji Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Akfen Yenilenebilir Enerji’nin halka arzı Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı!

Bu yazımızda Akfen Yenilenebilir Enerji’nin halka arz özelliklerini, şirketi, yatırımlarını ve detaylarını inceleyeceğiz.

Heyecanla beklenen bir diğer büyük halka arzları; Tavuk Dünyası halka arz & HDM Çelik Boru inceleme ve detay yazılarına linklerden ulaşabilirsiniz.

İçindekiler:

 • Akfen Yenilenebilir Enerji Ne İş Yapar?
 • Akfen Yenilenebilir Enerji Arz Fiyatı Ne Kadar?
 • Akfen Yenilenebilir Enerji Ne Zaman Halka Arz Olacak?
 • Akfen Yenilenebilir Enerji Borsa Kodu
 • Halka Arz Büyüklüğü ve Halka Arz Açıklık Oranı Ne Kadar?
 • Akfen Yenilenebilir Enerji Kimin?
 • “AL” Sinyali: 90%’dan Fazla Yükselmesi Beklenen Hisse!
 • Akfen Yenilenebilir Enerji Halka Arz Yorum
 • Akfen Yenilenebilir Enerji Nereden Para Kazanıyor?
 • Akfen Yenilenebilir Enerji Gelirlerinin Kullanım Yerleri
 • Halka Arz Dağıtım Metodu
Akfen Yenilenebilir Enerji Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Akfen Yenilenebilir Enerji Ne İş Yapar?

2009 yılında ilk HES tesisini devreye alarak elektrik üretimine başlayan Akfen Yenilenebilir Enerji, son 10 yılda OECD ülkeleri arasında en yüksek enerji talebi artışının gerçekleştiği Türkiye’de faaliyetlerini sürdürmektedir.

Akfen Yenilenebilir Enerji, Türkiye’nin en iyi doğal kaynaklarına sahip bölgelerinde çoğu son 5 yılda devreye alınmış ve çeşitlendirilmiş modern enerji santralleri ile ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

Yenilenebilir enerjiye destek sağlanması ile doğalgaza olan bağımlılığın azaltılmasına ilişkin ulusal strateji, ABD Doları cinsi sabit alım garantisi ile yenilenebilir enerji teşvik sisteminin getirdiği gelir öngörüsü, istikrarlı marjlar ve geliştirmede finansman sağlama kolaylığı Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgiyi arttırmaktadır.

Şirket hisselerinin 33.09%’u EBRD* ve IFC** gibi iki önemli uluslararası kuruluşa ait olup, yenilenebilir enerji sektöründe hızla yükselişini devam ettirmektedir.

Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş’nin portföyü yenilenebilir kaynaklarından enerji üretimi ve toptan elektrik satış ticaretinden oluşmaktadır. Akfen Toptan Satış, Akfen Yenilenebilir Enerji santrallerince gerçekleştirilen üretimin toptan satış piyasasına yönelmesinde dağıtım kanalı görevi görmektedir. Toptan enerji satış fiyatlarındaki volatiliteye karşı alım garantisinin kullanılmaması durumunda ise korunma imkanı sağlamaktadır.

Yenilenebilir enerji projelerinin gerek geliştirme aşamasında gerekse lisanslamadan, inşaat ve işletme aşamasına kadar kanıtlanmış tecrübeyle yoluna devam eden Akfen Yenilenebilir Enerji, yalın ve verimli organizasyon yapısı ile maliyet kontrolüne güçlü bir şekilde odaklanmaktadır.

Akfen Yenilenebilir Enerji Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?

Akfen Yenilenebilir Enerji hissesi 9,80 TL’den halka arz olacak.

Akfen Yenilenebilir Enerji Ne Zaman Halka Arz Olacak?

Akfen Yenilenebilir Enerji halka arz tarihinin 8-9-10 Mart 2023 olarak açıklanması bekleniyor. Halka arz için talep toplama süresinin ise 3 gün olması öngörülüyor.

Akfen Yenilenebilir Enerji Sembolü Ne Olacak? Akfen Yenilenebilir Enerji Borsa Kodu

Akfen Yenilenebilir Enerji hissesinin sembolü “AKFYE” olacak.

Akfen Yenilenebilir Enerji Halka Arz Büyüklüğü Ne Kadar?

Akfen Yenilenebilir Enerji halka arzının büyüklüğü 3.33 milyar TL olarak açıklandı.

Akfen Yenilenebilir Enerji Halka Açıklık Oranı Ne Kadar?

Akfen Yenilenebilir Enerji halka açıklık oranı onaylı izahname yayınlandıktan sonra belli olacak.

Akfen Yenilenebilir Enerji Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Akfen Yenilenebilir Enerji Kimin? Akfen Yenilenebilir Enerj Ortaklık Yapısı

Şirketin paylarının çoğunluğu Akfen Holding’e aittir. Akfen Holding’in dolayı ortakları Selim Akın ve Pelin Akın Özalp’tir. (Yukarıdaki resim)

“AL” Sinyali: 90%’dan Fazla Yükselmesi Beklenen Hisse!

Barclays’ten yapılan açıklamaya göre, pek bilinmeyen Insmed (INSM) şirketi, ürettiği ilaçlardan birinin şartlı onay alması ve geliştirme aşamasında olan bir diğerinin de umut verici olması nedeniyle tırmanışa geçebilir.

Barclays, analist Leon Wang’ın hisseyi “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” tavsiyesiyle takibe aldığını ve tavsiyenin verildiği günkü kapanış fiyatının yaklaşık 95% üzerini işaret edecek şekilde 37 dolarlık bir fiyat hedefi belirlediğini bildirdi. 

Bu hisseleri ve daha fazlasını keşfet!

Akfen Yenilenebilir Enerji Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Akfen Yenilenebilir Enerji Halka Arz Yorumu

Şirketin beklentilerini önemli derecede etkileyebilecek eğilimler, 2020 yılı başından günümüze kadar, dünya genelinde etkili olan Covid-19 pandemisi, küresel ölçekte coğrafyamızı da etkileyebilecek olağanüstü mevsimsel koşullar ve her ne kadar santrallerin ağırlıklı kısmının YEKDEM’ den faydalandığı göz önünde bulundurulduğunda bu etkinin şirketin finansal sonuçları üzerindeki etkisinin asgari düzeyde kalacağı beklense de, piyasa koşullarına bağlı olarak elektrik talebinde yaşanabilecek düşüşler olarak sıralanabilir.

Akfen Yenilenebilir Enerji Finansal Gücü

Şirketin yıllık dönemlere göre gelirleri;

2018 Yılı: 245.798.000 TL

2019 Yılı: 502.228.000 TL

2020 Yılı: 1.023.255.000 TL

2021 İlk 3 Ay: 279.834.000 TL

Gelirler, 31.03.2021 tarihinde sona eren dönem için, 31.03.2020 tarihinde sona eren döneme kıyasla 37.7 milyon TL tutarında ve 16% oranında, artış göstererek, 242,2 milyon TL’den 279,8 milyon TL’ye yükselmiştir.31.12.2020 tarihinde sona eren yıl için, 31.12.2019 tarihinde sona eren yıla kıyasla 521 milyon TL tutarında ve 104% oranında, artış göstererek, 502 milyon TL’den 1,023 milyon TL’ye yükselmiştir ve 31.12.2019 tarihinde sona eren yıl için, 31.12.2018 tarihinde sona eren yıla kıyasla 257 milyon TL tutarında ve 105% oranında, artış göstererek, 245 milyon TL’den 502 milyon TL’ye yükselmiştir.

(Kaynak: Akfen Yenilenebilir Enerji Halka Arz Taslak İzahnamesi)

Akfen Yenilenebilir Enerji Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Akfen Yenilenebilir Enerji Nereden Para Kazanıyor?

Şirket, yasal mevzuat uyarınca; elektrik üretim tesisi kurulması, her türlü kaynaktan enerji üretilmesi, kurulan veya devralınan tesislerin işletmeye alınması, işletilmesi, elektrik enerjisi üretimi, üretilen elektrik enerjisinin ve/veya kapasitenin müşterilere satışı ve dilediği yerden elektrik enerjisi alımı ile iştigal eden, EPDK mevzuatı çerçevesinde lisanslı ve lisanssız santralleri işleten özel amaçlı şirketler (special purchase vehicle – SPV) niteliğindeki bağlı şirketleri olan üretim şirketleri vasıtasıyla, bir enerji altyapı platformu niteliğindeki yenilenebilir enerji üretim portföyünü yönetmektedir.

Şirketin portföyünde üretim şirketleri tarafından işletilen 13 adet lisanslı hidroelektrik santrali, 8 adet lisanslı ve 27 adet lisanssız olmak üzere toplam 35 adet güneş enerjisi santrali ve 6 adet rüzgar enerjisi santrali bulunmaktadır. Şirketin portföyünde bulunan toplam 54 adet elektrik enerjisi üretim santralleri Marmara, Karadeniz, Ege, Akdeniz, Doğu Anadolu, İç Anadolu bölgelerinde yer almaktadır.

Geleceğin Temel Taşı: Lityum-İyon Pil!

Lityum-iyon şarj edilebilir piller için 2021’den 2035’e kadar yıllık 21% oranın bileşik büyüme bekliyor. Bu oran, 366 milyar dolarlık potansiyel bir erişilebilir pazar anlamına geliyor. 

Bu pillerin en yaygın kullanım alanı elektrikli araçlar. Elbette bu piller akıllı telefonlarda, dizüstü bilgisayarlarda, akıllı saatlerde, alternatif ve sanal gerçeklik başlık setlerinde de kullanılıyor.

Lityum-İyon ile Elektrikli Araç hisselerini ve daha fazlasını keşfet!

Akfen Yenilenebilir Enerji Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Akfen Yenilenebilir Enerji Halka Arz Taahhüt ve Fiyat İstikrarı ve Hedefleri

180 gün boyunca ihraççı ve ortaklar tarafından pay satışı yapılmayacak.

30 gün boyunca fiyat istikrarı planlanacak.

Herhangi bir satış, bedelli sermaye artırımı ve yeni halka arz yapılacağına dair açıklamalardan kaçınacak.

Halka Arz Gelirleri Nerede Kullanılacak?

Halka arzın hem sermaye artışı hem de ortak satışı yoluyla yapılması planlanmaktadır.

Halka arz ile sermaye artışı yoluyla kaynak elde edilmesi, ortakların şirketten olan alacaklarının sermayeye dönüştürülerek Şirketin özkaynaklarının güçlendirilmesi, halka arzdan elde edilecek gelir tutarıyla da şirketin yeni yatırımları için kaynak yaratılması ve şirket değerinin belirlenmesi, bilinirlik ve tanınırlığının artması, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkelerinin daha güçlü bir şekilde uygulanması ile şirketin kurumsal kimliğinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Paylan halka arz edecek ortakların pay satışından şirket bir gelir elde etmeyecek olup, sermaye artışı yolu ile ihraç edilecek paylardan şirket geliri oluşturulacaktır.

Akfen Yenilenebilir Enerji Halka Arz Oransal mı? Eşit mi Olacak?

Akfen Yenilenebilir Enerji halka arz edilen paylarının tamamı oransal dağıtım olarak gerçekleşecektir.

Sözlük

Halka arz nedir? Halka arz dağıtım şekilleri, fiyat istikrar politikaları nedir? diye merak ediyorsan Midas Akademi’de yer alan halka arz içeriğine ulaşabilirsin. 

Ayrıca Borsa İstanbul halka arz takvimi ve yeni halka arzlardan anında haberdar olmak istiyorsan linklere tıklayarak sayfamızı kaydedebilirsin!

Akfen Yenilenebilir Enerji Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Taslak İzahname