Al Sinyali Veren Hisseler

2024 Bitcoin’in Yılı Olacak, Bu Hisselere Dikkat – Bernstein

January 4, 2024 • 3 dakika okuma süresi
2024 Bitcoin’in Yılı Olacak, Bu Hisselere Dikkat – Bernstein

Kripto para madencilik hisselerinin performansından da anlaşılacağı üzere, Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvuruları ve Bitcoin yarılanmasına yönelik artan iyimserlik bu yıl kripto para piyasalarını yeniden gündeme taşıdı. 

Bitcoin fiyatının son haftalarda kademeli olarak artışı yeni rekorlara yönelik beklentileri güçlendirmekle kalmadı, madencilik hisselerinin de piyasada önemli bir yere sahip olduğunu gösterdi. 

Bernstein de yatırımcıların daha sonra pişman olmamak için kripto para piyasasında uzun pozisyonlar alması gerektiğini düşünüyor.

🚀 Bernstein 2024’te öngörülen boğa (artış beklentisi) piyasasında Bitcoin’in yılın ikinci yarısında 88% artışla 80 bin dolara ulaşacağını, 2025’te ise 150 bin dolar seviyesini göreceğini düşünüyor. 

Yalnızca Bernstein değil, Wall Street genelinde analistler kripto para pazarı konusunda fazlasıyla iyimser. Bitcoin fiyatına yönelik 2024 yıl sonu hedefleri 60 bin dolar ile 500 bin dolar aralığında değişiyor. 

Bernstein analisti Gautam Chhugani, “2024’te kripto için tam bir kırılma anı yaşanacağını düşünüyoruz. Kripto para pazarında uzun bir pozisyon almamak -stratejik olarak fonlar yoluyla doğrudan dijital varlıklar yoluyla- yatırımcıların pişman olacağı bir hamle olabilir.” diyor. 

❗ Bu kapsamda varlık yönetimi şirketi Bitcoin’e göre daha yüksek beta katsayılı, yani yüksek riskli ve yüksek kazanç potansiyeline sahip kripto para madenciliği şirketlerini öneriyor. Bernstein’in favorileri ise Riot Platforms (RIOT) ve CleanSpark (CLSK). 

Chhugani, her iki şirketin de kendi kendine madencilik kapasitesinin rakiplerine karşı güçlü bir operasyonel avantaj sağlayan “pazar payı konsolidatörleri” olduğunu düşünüyor. Analiste göre ikili ayrıca düşük güç ve üretim maliyetlerinden, yüksek likiditeden ve bilanço esnekliğinden de yararlanma potansiyeline sahip:

Ayrıca, oranların zirve yaptığı, enflasyonun düştüğü ve küresel çapta büyük bir seçim yılında parasal teşvik şansının olduğu olumlu bir makro ekonomik ortamdayız. Tedbirli davranacak kadar cesur değiliz ve burada Bitcoin ve Bitcoin madenciliği hisselerini çok beğeniyoruz.

Yatırımcıların ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yakında bir spot Bitcoin ETF’ini onaylayacağına giderek daha çok ikna olmasıyla Bitcoin aylardır güçlü bir yükseliş eğiliminde. Yatırımcıların birçoğu bu ayın başlarında ETF onayı bekliyor.

Kripto para birimlerinin belirleyicisi konumundaki Bitcoin 2024’e zorlu bir başlangıç yapmış olsa da aralık ayında 12%’nin üzerinde yükselerek 2023 genelinde 157%’lik bir ralliye imza attı. 

Bitcoin’in yanı sıra Bernstein, Ether’in de 2023’te Bitcoin’e göre düşük performansının ardından neredeyse iki katına çıkarak 89% artış göstermesinin ardından bu yıl daha da yükselişe geçmesini bekliyor.

Chhugani, “Odak noktası aynı grup varlık yöneticileri tarafından Ethererum spot ETF uygulamalarına kaydırıldığından, Bitcoin ETF onayı sonrasında Ethereum anlatısının daha da güçlenmesini bekliyoruz. Haziran 2024’e kadar Ethereum ETF onayı bekliyoruz.” diyor. 

2024 Bitcoin’in Yılı Olacak, Bu Hisselere Dikkat - Bernstein

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC