Kripto Para Haberleri

Tarih Daraldı! Bitcoin’e Ralli Getirecek Onay Ocak’ta Gelecek mi?

Tarih Daraldı! Bitcoin’e Ralli Getirecek Onay Ocak’ta Gelecek mi?
Google News Icon Takip Et

Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurularının ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından bu ay onaylayabileceği beklentileri, kripto para pazarında büyük bir heyecana yol açtı. 

Öyle ki, SEC’den gelecek onay umuduyla Bitcoin geçtiğimiz günlerde 46 bin dolar seviyesine yükseldi. Bitcoin’deki bu yükselişe paralel olarak kripto para madenciliği şirketlerinin hisseleri de güçlü bir rallinin tadını çıkardı. 

Bloomberg Intelligence, SEC’nin 10 Ocak’a kadar spot Bitcoin ETF’ini onaylama ihtimalinin 90% olduğunu tahmin ediyor. Bloomberg Intelligence ETF Araştırma Analisti James Seyffart’a göre bu, komisyonun ARK 21Shares Bitcoin ETF’inin hisselerini listelemek ve ticaretini yapmak için önerilen bir kural değişikliğini onaylaması veya reddetmesi için son tarih.

Cathie Wood’un ARK Investment Management’ı ve 21Shares tarafından yapılan spot Bitcoin ETF başvurusu, Bitcoin ETF’leri için son zamanlarda yapılan 19b-4 başvuruları arasında ilk sırada yer alıyor.

Seyffart, SEC’nin aynı anda birden fazla başvuruya yeşil ışık yakmasının muhtemel olduğunu düşünüyor:

Önlerindeki mevcut başvuruların hepsi olmasa da birçoğu için 19b-4 onayı vereceklerini düşünüyoruz” diyen analist, SEC’nin “BITO’nun ilk olarak kendi başına piyasaya sürülmesine izin verdiklerinde oynadığı kral rolünü tekrar görmek istediklerini sanmıyorum.” diye ekledi.

🤔 BITO ne diye soruyor olabilirsin. ABD’nin ilk Bitcoin bağlantılı ETF’i olan ProShares Bitcoin Strategy ETF’nin simgesi olarak bilinen BITO, doğrudan Bitcoin’e değil Bitcoin vadeli işlemlerine yatırım imkanı sunar. Ekim 2021’de piyasaya sürülen fon, ikinci işlem gününün sonunda 1 milyar dolardan fazla varlığa ulaştı.

Seyffart, spot Bitcoin ETF’inin onaylanması söz konusu olduğunda SEC’nin, Grayscale Investments’ın davasındaki mahkeme kararı ve spot Bitcoin ETF’leri sunmaya istekli ihraççılar tarafından “bir nebze köşeye sıkıştırıldığını” söylüyor.

Ağustos ayında federal bir temyiz mahkemesi, düzenleyicinin Grayscale Bitcoin Trust’ı spot Bitcoin ETF’ine dönüştürme başvurusunu reddetmesi üzerine SEC’ye karşı açtığı davada Grayscale lehine karar vermişti.

Öte yandan FOX Business‘ın kaynaklarına göre, SEC’nin Ticaret ve Piyasalar Bölümü’nden avukatlar, New York Menkul Kıymetler Borsası, Nasdaq ve Chicago Opsiyon Borsası gibi büyük borsaların yetkilileriyle bu dün bir araya geldi. Bu borsalarda işlem görecek olan ETF’lerle ilgili olarak yapılan bu toplantılar, olumlu bir işaret olarak değerlendiriliyor.

🚀 Pazar Payı Söz Sahibi Oyunculara Gidecek

Tarih Daraldı! Bitcoin'e Ralli Getirecek Onay Ocak'ta Gelecek mi?

Önerilen spot Bitcoin ETF’leri listesi arasında yer alan Bitwise Bitcoin ETP Trust’ın bağlı olduğu Bitwise Asset Management’ın baş yatırım yetkilisi Matt Hougan, “2024’ün başlarında bir spot Bitcoin ETF’inin onaylandığını görmeyi umuyoruz ve Bitwise’ın bu kilometre taşına ulaşan sağlayıcılar arasında yer almasını umuyoruz.” diyor. 

Birden fazla spot Bitcoin ETF’inin aynı anda piyasaya sürülmesi ve rekabetin sert olması muhtemel olsa da Hougan, “birkaç kazanan olacağına” inanıyor.

Veri ve analiz sağlayıcısı VettaFi’nin sektör ve endüstri araştırmaları başkanı Roxanna Islam, “Ether vadeli ETF lansmanında olanlara bakarsak, pazar payı en düşük ücrete sahip ürüne gitti ve bence bu muhtemelen spot Bitcoin ETF’leri arasındaki ana farklılaştırıcı da bu olacak.” yorumunu yapıyor. 

Islam, bundan sonra pazar payının büyük varlık yönetim şirketlerinden ziyade “kripto endüstrisindeki söz sahibi oyunculara” gideceğine inanıyor:

Blackrock ve Fidelity gibi ihraççıların şu anda sektörde pazar lideri olmayan blok zinciri/kripto hisse ETF’leri var – bu yüzden bence bu, kripto dünyasının ETF alanında beklediğinizden farklı liderlere sahip olduğunun bir göstergesi.

ETF’ler konusunda uzmanlaşmış bir yatırım danışmanlığı firması olan The ETF Store’un başkanı Nate Geraci, SEC’nin spot Bitcıoin ETF’lerini “2024’ün ilk bölümünde ve muhtemelen ocak ayında” onaylamasını bekliyor.

Geraci, son zamanlarda “SEC ile muhtemel spot Bitcoin ETF ihraççıları arasında açıkça önemli bir ileri geri gidiş oldu. SEC bu konuyla yakından ilgileniyor ve bu ürünleri reddedecek olsalardı bu yaklaşımı benimsemezlerdi.” diyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Pensions & Investments