Blog

Güneş Enerjisi ile İlgili Bilmen Gerekenler

December 29, 2022
Güneş Enerjisi ile İlgili Bilmen Gerekenler
Makaleyi sesli dinle
Güneş Enerjisi Nedir?

Dünyaya düşen sadece 1,5 saatlik bir güneş ışığının, tam bir yıl boyunca tüm gezegenin enerji tüketimini karşılamaya yetebileceğini biliyor muydun? Evet, bu doğru! Üstelik güneş enerjisi ile ilgili şaşırtıcı gerçekler sadece bu kadarla da sınırlı değil. Şimdi öğrenme zamanı! 

Dünya, iklim değişikliği ve azalan fosil yakıt rezervleri nedeniyle günden güne artan zorluklarla karşı karşıya kalırken, güneş enerjisi tam anlamıyla bir “umut ışığı” olarak öne çıkıyor. Çünkü güneş enerjisi, fosil yakıtların çevreye verdiği zararların aksine, insanlığın daha temiz bir geleceğe merhaba demesini sağlayacak en güçlü yenilenebilir enerji kaynakları arasında bulunuyor.

Güneş ışınlarından elde edilen enerji, modern teknolojinin yardımıyla kolayca elektriğe dönüştürülebiliyor. Bu sayede de evler, iş yerleri ve hatta pek çok kamusal mekân için güvenilir bir güç kaynağı sağlama olanağı doğuyor. Tüm bu nedenler ve çok daha fazlası sayesinde, güneş enerjisinin kullanım alanları her geçen gün artıyor.

Güneş Enerjisi Nedir?

Güneş Enerjisi Panelleri

İnsanlığın yaşam kaynaklarından biri olan güneş, canlılığın devamı için gerekli olan gücü hali hazırda dünyaya sağlıyor. Alternatif bir enerji kaynağı olarak ortaya çıkan güneş enerjisi ise güneşten gelen ışınlardan elde edilen bir tür yeşil enerji olarak tanımlanıyor. Güneş, mevcut olan en temiz ve sonsuz yenilenebilir enerji kaynağı olarak biliniyor. Güneşten enerji sağlamak ise güneşin ışığı ile ısısının çeşitli teknolojilerle dönüştürülmesi sayesinde mümkün oluyor. Böylece güneşin ışınları elektrik üretiminde kullanılırken, sıcaklığından ise su ısıtmak gibi amaçlarla yararlanılabiliyor.

Güneşten enerji elde edebilmek için güneş pili olarak da bilinen fotovoltaik hücreler kullanılıyor. Güneşten gelen ışınlar, fotovoltaik hücreler yardımıyla elektrik enerjisine dönüştürülebiliyor. Fotovoltaik hücreler, güneş ışınlarının yoğun olarak düştüğü bölgelere yatay şekilde dizilerek yerleştiriliyor. Bu sayede hücreler üzerine düşen güneş ışınları emilerek, buradan elde edilen güç elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Büyük ölçekli güneş panelleriyle aynı anda binlerce insana enerji sağlamak mümkün oluyor.

Ayrıca bakınız; Yenilenebilir Enerji Nedir?

Güneş Enerjisi Sistemlerinin Önemi Nedir?

Güneş Enerjisinin Önemi
Güneş Enerjisinin Önemi

Güneş enerjisi sistemleri, güneşten gelen ışınların toplanarak elektrik enerjisine çevrilmesini sağlıyor. Fotovoltaik hücreler kullanılarak oluşturulan bu sistemler, doğal bir kaynaktan elde edilen enerjiyi dönüştürdükleri için tasarruf sağlamanın yanı sıra çevreye de daha az zarar veriyor. 

Bilhassa fosil yakıtların karbon ve diğer zararlı gazların etrafa salınımında ne kadar etkili olduğu düşünüldüğünde, güneş enerjisi sistemlerinin önemi daha da ortaya çıkıyor. Bu sistemlerin yaygınlaştırılmasıyla fosil yakıtlara bağımlılığın da azaltılacağı öngörülüyor. Küresel ısınmaya yol açmayan bu çevre dostu enerji kaynağı hem bireysel kullanımlar hem de ülkelerin kalkınması noktasında insanlığa birçok avantaj sağlıyor.

Ayrıca bakınız; İklim Değişikliği Nedir? Küresel İklim Krizinin Nedenleri

Güneş Enerjisinin Avantajları Nelerdir?

Çatıda Güneş Enerjisi Sistemi

Fosil yakıtların çevreye ve canlılığa verdiği birçok zarar düşünüldüğünde, güneşten üretilen enerji ilk önce temiz bir kaynak olmasıyla faydalı bir konumda. Bunun yanında elektriğin gittikçe artan fiyatları da düşünüldüğünde, sabit bir enerji kaynağı olan güneşten elde edilecek elektriğin gelecek yıllarda çok daha uyguna mal edilebileceği belirtiliyor. Aynı zamanda depolanabilmesi sayesinde de güneş enerjisinin şebekeye olan bağımlılığı azaltacağı düşünülüyor.

Güneş enerjisi sistemlerinin kurulumu ilk bakışta maliyetli görünüyor. Ancak bu sistem bir kez kurulduğu takdirde, elektrik faturasında sağladığı tasarrufa bakılarak uzun vadede kullanıcılarının yüzünü güldüreceğini söylemek mümkün! Aynı zamanda bu sistemlerde kullanılan paneller, çevresel faktörlerden olumsuz etkilenmediği sürece uzun seneler boyunca bozulmadan çalışabiliyor.

Güneş Enerjisi Sistemlerinin Geleceği Nasıl Olacak?

Güneş Enerjisi Paneli İçin Çalışan İşçi

Fosil yakıtların hem tükenebilir kaynaklara dayanması hem de oldukça kirletici bir etki yaratması, alternatif enerji kaynaklarına olan yönelimi hızlandırıyor. Alternatif enerji kaynaklarından biri olan güneşin ise günden güne hem enerji hem de ısınma ihtiyaçlarında daha fazla kullanılacağı öngörülüyor. Aynı zamanda güneş enerjisi sistemlerinin arkasındaki teknoloji geliştikçe, bu sistemlerin daha verimli ve uygun maliyetli hale gelmesi de bekleniyor. 

Türkiye’nin 2022 yılı haziran sonu verilerine göre güneş enerjisine dayalı elektrik kurulu gücünün, toplam kurulu güç içerisindeki oranı %8,35 olarak açıklanıyor. Bu oranın 2015’te yalnızca %0,34 olduğu düşünüldüğünde, güneş enerjisinin geleceğinin fazlasıyla “parlak” olduğu açıkça görülebiliyor.

Ayrıca bakınız; Ekolojik Ayak İzi Nedir?

Güneş Enerjisi Sistemlerine Yatırım Yapan Türk Şirketler Hangileri?

Güneş Enerjisi ile İlgili Bilmen Gerekenler

Güneş enerjisi, yenilenebilir ve sınırsız bir enerji kaynağı olmasından ötürü gelecekte dünyanın enerji ihtiyacını karşılamada çok daha az maliyetli ve avantajlı bir yol olarak ortaya çıkıyor. Türkiye gibi güneşi yoğun olarak alan bölgelerin bulunduğu bir ülke ise bu anlamda oldukça şanslı görünüyor. Peki, Türkiye’de güneş enerjisi sistemlerine yatırım yapan şirketlerin hangileri olduğunu biliyor musun?

Akfen Enerji

Akfen Enerji, Türkiye’deki güneş paneli üretimine yatırım yapan şirketler içinde oldukça sağlam bir yere sahip. Yatırımlarıyla ekonomiye can veren şirketin yenilenebilir enerji santralleri, ülkenin doğal kaynaklar açısından en elverişli bölgelerine inşa ediliyor. Yerli ve yenilenebilir enerjiye yaptığı yatırımları sürdürmeye devam eden firmanın gelecekte de bu alanda hakim şirketlerden biri olacağı öngörülüyor.

Kartal Enerji

Daima kendini yenilemeyi ve geliştirmeyi ilke edinen Kartal Enerji, tüm bilgi birikimiyle tecrübesini çevreci çözümler geliştirmeye kanalize ediyor. Şirket, güneş enerjisi santrallerinden elde ettiği elektriği Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında satışa sunuyor.

Alfa Solar Enerji

Güneşin tüm nimetlerinden faydalanarak enerji arzına çevreci çözümler getirmeyi hedefleyen Alfa Solar Enerji, hava kirliliğinin azaltılmasında fosil yakıt kullanımını sınırlandırmaktan yana bir tutum sergiliyor. Güneş panellerinin bir kez kurulduktan sonra oldukça düşük bakım maliyetine sahip olduğunun farkında olan firma, güneş enerjisinden elektrik elde etmenin ilerleyen zamanlar için çok daha düşük ücretlerle mümkün olacağını bilerek güneşe yatırım yapmayı sürdürüyor.

Naturel Enerji

Türkiye’nin güneş enerjisine yatırım yapan lider şirketlerinden biri olan Naturel Enerji, ülkenin pek çok bölgesinde kurduğu güneş enerjisi santralleriyle yenilikçi projelere imza atıyor. Türkiye’deki en büyük ikinci güneş enerjisi santralini kuran şirket, uzman kadrosuyla daha yaşanabilir bir gelecek hayalini gerçekleştirmek adına önemli adımlar atıyor. Ülkenin farklı bölgelerinde pek çok güneş enerjisi santralinin projesini üstlenen Naturel Enerji, geleceğe yönelik ürettiği çevreci çözümlerin artarak süreceğine dair verdiği güvenle sektöründe emin adımlarla ilerliyor.

Smart Güneş Teknolojileri

Yerli üretime verdiği destek ve geleceğin dünyasına bugünden yaptığı yatırımlarla öne çıkan Smart Güneş Teknolojilerinin hedefi, enerji sektöründe dünyaca tanınan bir Türk markası yaratmak! Ar-Ge çalışmalarıyla güneş enerjisinin en ideal kullanımlarına yönelik projeler üreten şirket, güneş enerjisi kullanımını yaygınlaştırmayı aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi olarak görüyor.

Hem çevreye duyarlı hem de geleceğe yönelik yenilikçi düşünebilen tüm bu şirketlerin enerji hisselerini Midas yatırım hesabıyla satın alabileceğini biliyor muydun? Hem de bunu yapmak, Midas uygulamasını telefonuna indirmek kadar kolay! Midaslı olmak için sen hâlâ neyi bekliyorsun?

Güneş Enerjisi ile İlgili Bilmen Gerekenler

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler