Borsa Haberleri

2022’nin En Çok Kazandıranı: Enerji Hisseleri

2022’nin En Çok Kazandıranı: Enerji Hisseleri
Google News Icon Takip Et

● Güçlü kazanç raporları, enerji hisselerinin bu yılki ateşli koşusunu sürdürmesini sağlıyor ve hayal kırıklığına neden olan mali sonuçlar yüzünden hisseleri değer kaybeden teknoloji odaklı mega sermayeli şirketlerle arasındaki tezatlığı belirginleştiriyor.

● Tüm yıl boyunca öne çıkan S&P 500 enerji sektörü, genel S&P 500 endeksindeki 8%’lik artışa karşılık sadece ekim ayında 26% yükseliş kaydetti. Büyük petrol şirketleri Exxon Mobil (XOM) ve Chevron (CVX) sırasıyla yaklaşık 29% ve 27% aylık artış gerçekleştirirken, petrol sahası hizmet firması Halliburton (HAL) ise 47% yükseldi.

2022'nin En Çok Kazandıranı: Enerji Hisseleri

● Yıl boyunca enerji sektörü yaklaşık 65% değer kazandı. Genel endeksin yaklaşık 19% düştüğü, Amazon (AMZN) ve Tesla (TSLA) gibi yüksek portföy ağırlıklı hisselerin FED faiz artışları sürecinden şiddetli bir şekilde etkilendiği bu dönemde, 2022 başından bugüne dek S&P 500’ün 11 sektöründen pozitif bölgede kalan tek sektör enerji oldu.

● San Francisco merkezli Baker Avenue Asset Management baş stratejisti King Lip, “Toparlanmalarının nedeni kazançlarının gerçekten çok ama çok güçlü olması. Bu alanda çok yüksek ivme var ve birçok insan ne işe yarıyorsa ona doğru koşuyor.” dedi.

● Refinitiv IBES’e göre, S&P 500 enerji şirketleri üçüncü çeyrek kazançlarını bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 135% artırma yolunda ilerliyor. Genel s&P 500 kazançlarının ise sadece 4% artması bekleniyor. Aslında IBES’e göre, enerji sektörünün katkısı hariç tutulduğunda, genel S&P 500 son çeyrek kazançlarının 3,5% azalacağı tahmin ediliyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters