Blog

İklim Değişikliği Nedir? İklim Değişikliğinin Nedenleri Nelerdir?

December 20, 2022
İklim Değişikliği Nedir? İklim Değişikliğinin Nedenleri Nelerdir?
Makaleyi sesli dinle
İklim Değişikliği Nedir?

İklim değişikliği… Uzun yıllardır televizyonlarda, sosyal medyada hatta sokaklarda bu kavram eksenindeki konuşmalara muhakkak sen de denk geliyorsundur. Peki, adını son yıllarda sıklıkla duyduğun bu tehditvari kavramın tam olarak ne ifade ettiğini biliyor musun?

Dünya değişiyor. Yaz mevsimi anormal sıcaklıklarda geçerken, kış mevsiminin başlangıcı da artık daha geç zamanlara denk geliyor. Orman yangınları artarken, buzullar hızla eriyor. Tüm canlıların yaşamı tehdit altında. Evet, buraya kadar okudukların ne yazık ki dünyanın sonunu konu alan bir filmin senaryosu değil. Dünyanın içinde bulunduğu durumun ta kendisi! Üstelik bundan çok daha fazlası var. Ekosistem çöküyor ve insanlığın harekete geçmek için zamanı gitgide azalıyor.

Günümüzde tüm insanlığın geniş imkanlara sahip olması, hoşnut olunmayan hava sıcaklıklarından, iklim şartlarından hatta manzaralardan kaçışı çok kolay hale getiriyor. Böylece gerçekliği çok net şekilde görmek yerine belirsizleştirmek daha basit görünüyor. Ancak iklim aktivistleri şu gerçeğe tüm dünyanın dikkatini çekme konusunda son derece kararlı: İklim değişikliğinin etkileri sanıldığından daha büyük! Ayrıca bu bilinci oluşturmak için insanların iklim değişikliği konusunda bilgilenmesi gerekiyor.

İklim Değişikliği Nedir?

İklim Değişikliği Nedeni

İklim değişikliği, mevsim normallerinde meydana gelen uzun vadeli değişimleri ifade ediyor. Nitekim günümüzde mevsimlerde gerçekleşen farklılıkların asıl sebebi de iklim değişikliği. Tarihlerin kayması, sıcaklık ve soğukluk oranlarının değişmesi ve daha önce görülmemiş doğal olayların meydana gelmeye başlaması iklim değişikliğinin en somut örneklerini oluşturuyor.

Kavram olarak iklim değişikliği, dünyanın içinde bulunduğu durumu net bir şekilde açıklamaya yetiyor. Kelime anlamı olarak iklim, belirli bir yerde uzun yıllar boyunca görülen ortalama hava durumunu ifade ediyor. “Normal” olarak nitelendirilen belirli seviyeler, günümüzde çeşitli sebeplere bağlı olarak değişiyor. Bu da esasında ters giden bir durumu ifade etmek için başlı başına yeterli oluyor. En acı yönü de şu ki iklimde meydana gelen değişiklikler, doğal sebeplerden kaynaklanabildiği gibi çoğunlukla insan faaliyetleri sonucunda gerçekleşiyor.

Küresel İklim Krizi Nedir?

İklim Değişikliği Nedeni

Küresel iklim krizi, esasında iklim değişikliği ile aynı anlamı ifade ediyor. Daha özelleştirilmiş bir ifadeyle açıklamak gerekirse bu kavram, iklim koşullarında meydana gelen değişikliklerin ve olumsuz sonuçların bir bütünü olarak değerlendirilebilir. Yani iklimle ilgili gerçekleşen olaylar tüm dünyayı etkisi altına alması sebebiyle “küresel iklim krizi” ve “küresel iklim değişikliği” ifadeleriyle anılıyor.

Farklı kavramların kullanılması kimi zaman akılları karıştırabilse de esasında hepsi, iklimle ilgili genel olumsuz tabloyu tasvir ediyor. Örneğin; küresel ısınma terimi, diğer iki kavrama kıyasla eskiden daha çok kullanılıyordu. Öte yandan iklim değişikliği ve iklim krizi kavramlarının bilhassa da son yıllarda yaygınlaştığı açıkça görülüyor. Bu kelimelerin ortaya çıkış sebebi, küresel ısınma kavramının sadece sıcaklık ile ilgili sanılmasından kaynaklanıyor. “Küresel ısınma varsa havalar nasıl bu kadar soğuk?” düşüncesinin önüne geçmek için artık sıklıkla “iklim değişikliği/krizi” kullanılıyor.

İklim Değişikliğinin Nedenleri Nelerdir?

İklim Değişikliği Sonuçları

Dünyada “henüz” zaman zaman yaşanmakta olan orman yangınları, kasırgalar, sıcak hava dalgaları ve kuraklıklar iklim değişikliğinin etkilerini çarpıcı bir şekilde hissettiriyor. Öyle ki gezegende meydana gelen değişimlerin günlük hayatı etkilemeye başladığı da artık gözden kaçmıyor. Doğal yaşam alanlarının tahribi, can ve mal kayıpları bilançoyu oldukça net bir şekilde gözler önüne seriyor. Peki, iklim krizinin sonuçları bunlar iken, nedenleri nelerdir dersin?

 • Karbon emisyonları iklim değişikliğinin en önemli sebepleri arasında yer alıyor.
 • Bitki ve hayvanların da karbon salmasına karşılık emisyonların çok büyük bir kısmı beşeri faaliyetlerden kaynaklanıyor.
 • Özellikle fosil yakıt kullanımının iklim krizine çok büyük etkileri bulunuyor. Fosil yakıtların küresel sera gazı emisyonunun %75’inden ve tüm karbon emisyonunun %90’ından fazlasını oluşturduğu biliniyor.
 • Enerji, ulaşım, tarım, hayvancılık ve madencilik gibi pek çok sektör çevreye yüksek oranda karbondioksit yayıyor. Bunlar iklim değişikliğinin etkilerini son derece hızlandırıyor.
 • Karbondioksitin yanı sıra metan gazı ve azot oksit gibi sera gazlarının atmosfere salınması da iklim değişikliğinin önemli sebepleri arasında yer alıyor.
 • Çevreye duyarsız faaliyetler göstermek, yeşil alanları azaltmak, çarpık ve betonarme kentleşme, yoğun plastik kullanımı ve atıklar iklim krizinin etkilerini bir hayli hızlandırıyor.
 • Özellikle ormansızlaşma, küresel olarak iklim değişikliğinin en belirgin nedenlerinden birini oluşturuyor. 
 • Fosil yakıt kullanan ulaşım araçları, özellikle uçak ve otobüs, iklim değişikliğinin çoğu zaman göz ardı edilen en önemli sebepleri arasında yer alıyor.
 • Enerji kaynaklarını verimsiz kullanmak ve yine fosil yakıt kullanan enerji kaynaklarını tercih etmek de iklim değişikliğinin başlıca nedenleri arasında bulunuyor.
 • Özellikle hayvansal gıda üretimi, yaydığı yüksek karbon emisyonu nedeniyle iklim değişikliğinde sanıldığından daha büyük bir rol oynuyor.
 • Hızlı modadan beslenme tercihlerine kadar tüm alanlarda fazlasını tüketmek, küresel iklim değişikliğinin diğer önemli sebepleri arasında yer alıyor.

İklim Değişikliği için Neler Yapılabilir?

İklim Değişikliği İçin Ne Yapılabilir

İklim değişikliğinin nedenlerini incelemek, “İklim değişikliği için neler yapılabilir?” sorusunun da aslında doğrudan cevaplanmasını sağlıyor. Yine de gel, iklim değişikliğini dengelemek adına dünya vatandaşları olarak neler yapabileceğimizi sıralayalım!

 • Tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirmeliyiz. Gıda ürünlerinden kıyafetlere kadar tüm alanlarda ihtiyacımız olanından fazlasını satın almamalıyız.
 • 1 gram sığır eti üretiminin 220 gram, bir adet kot pantolonun ise yaklaşık 33 kilogram karbondioksit ürettiğini unutmamalıyız. Bu sebeple hayatımızın tüm alanlarında tercihlerimizi gözden geçirmeliyiz.
 • Plastik yerine yeniden kullanılabilir ürünleri tercih etmeliyiz.
 • Araç tercihimizi içten yanmalı motora sahip otomobiller yerine artık elektrikli ya da hibrit otomobillerinden yana yapmalıyız.
 • İhtiyaç duymadığımız eşyaları ihtiyaç sahibi kişilere kiralamayı mümkün kılan paylaşım ekonomisine katılım sağlamalıyız.
 • Kişisel sorumluluk alabilmek adına bireysel karbon ayak izimizi hesaplamalıyız. Karbon ayak izimizi dengelemek adına neler yapabileceğimizi öğrenmeliyiz.
 • Kısa mesafeler için araç kullanmak yerine yürümeyi tercih etmeliyiz.
 • Ulaşım tercihlerimizi düşük emisyona sahip seçeneklerden yana yapmalıyız. Daha az uçak kullanmayı denemeliyiz.
 • Bireysel karbon emisyonumuzu azaltmak adına kişisel araç yerine toplu taşıma kullanmalıyız.
 • Olabildiğince vejetaryen, hatta mümkünse vegan yaşamı benimsemeliyiz.
 • Her e-posta yaklaşık 4 gram karbondioksit yayıyor. Dijital varlıklarımızda da temizlik yapmalıyız. 
 • Hem ülkece hem de bireysel olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına daha fazla yönelmeliyiz.

Yenilenebilir Enerji Nedir? Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?” içeriğimize de göz atabilirsiniz..

Midas Üzerinden Yenilenebilir Enerji Şirketlerine Yatırım Yapmaya Başlayın!

İklim Değişikliği Nedir? İklim Değişikliğinin Nedenleri Nelerdir?


Yenilenebilir enerji kaynakları, iklim değişikliğini dengelemek adına önemli bir yerde duruyor. Bu sebeple yenilenebilir enerji şirketleri son yıllarda özellikle öne çıkıyor. Öyle ki yerli ve yabancı tüm yenilenebilir enerji şirketleri piyasada büyük bir değer kazanmaya devam ediyor. Peki, yenilenebilir enerji şirketlerine Midas yatırım hesabı ile yatırım yaparak geleceğin bu dev sektöründen senin de pay alabileceğini söylesek? Hemen Midas’ı indir, yenilenebilir enerji şirketlerinden sen de hisse almaya başla!

İklim Değişikliği Nedir? İklim Değişikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler