Blog

Fon Sepeti Fonu Nedir? Nasıl Alınır?

May 7, 2024
Fon Sepeti Fonu Nedir? Nasıl Alınır?
Makaleyi sesli dinle
Fon Sepeti Fonu Nedir? Nasıl Alınır?

Risk yönetiminde en iyi işleyişi yakalamak adına birden fazla fonu bir araya getiren fon sepeti fonları hakkında bilgi edinmeye ne dersin? Bu sayfada olduğuna göre yanıtın çoktan belli! E o zaman hadi, detaylara inmeye hemen başlayalım!

Fon sepeti fonları, yatırımcılar için çeşitlilik imkânı sunan ve riski minimize etme konusunda oldukça başarılı sonuçlar ortaya koyan önemli birer yatırım aracı konumunda. Fonlar genellikle farklı varlık sınıflarına ya da stratejilere dayanıyor ve yatırımcılara geniş bir portföy çeşitliliği sağlıyor. Fon sepeti fonları ise bu yatırım enstrümanlarının söz konusu avantajlarını daha da optimize ederek sunuyor. Aradığın asıl bilgilere ulaşmak için içeriğimizi okumaya devam etmen yeterli!

Fon Sepeti Fonu Nedir?

Fon sepeti fonu, yatırımcılara geleneksel yatırım fonlarına kıyasla portföy açısından daha geniş çeşitlilik sağlayan bir yatırım aracı. Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK’nın) düzenlemelerine göre, bu yatırım araçlarında fon varlıklarının en az yüzde 80’i yatırım fonlarından oluşuyor. Söz konusu fonlar varlık sınıflarına, sektörlere ya da izlenen stratejilere göre farklı işleyişlere sahip olabiliyor. Fon sepeti fonları, bu özellikleri itibarıyla riski azaltma ve getiri potansiyelini artırma imkânını da beraberinde getiriyor.

Fon Sepeti Fonu Nasıl İşler? Mantığı Nedir?

Fon Sepeti Fonu (FSF), farklı yatırım fırsatlarına erişim sağlıyor. Fonun işleyişi ve mantığına bakacak olursak birkaç prensipten söz etmemiz mümkün. Örneğin;

  • FSF, sahip olduğu menkul kıymetlerden kâr payı ve/veya faiz geliri elde ediyor. Söz konusu gelirler, fon portföy değerine yansıtılıyor ve yatırımcılara kazanç elde etme olanağı sağlıyor.
  • Fonun sahip olduğu menkul kıymetlerin fiyatı artabiliyor. Eğer fon bu menkul kıymetleri yüksek fiyattan satarsa sermaye kazancı elde ediyor ve neticede yatırımcılar kazanç elde etmiş oluyor. (İstersen Varlık Fonu Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı yazımıza da göz atabilirsin.)

Fon Sepetinde Kaç Fon Olmalı?

Sermaye Piyasası Kurulunun mevcut düzenlemelerine göre, fon sepeti fonlarında portföy büyüklüğünün en az yüzde 80’inin yatırım fonlarından oluşması gerekiyor. Yatırım fonunun fon sepeti fonu olarak adlandırılabilmesi için portföy büyüklüğünün bu miktarda olması şartı aranıyor.

Fon Sepeti Fonları Riskli mi?

Çeşitli varlık sınıflarından oluşan bir portföyü temsil eden fon sepeti fonları, genellikle yatırımcılar için çeşitlendirme sağlamak amacıyla kullanılıyor. Dolayısıyla, bu fon çeşitlerinin doğası gereği riski azaltma potansiyeline sahip olduğunu söylemek mümkün. Yine de söz konusu fonlar piyasa koşullarına, içerdikleri varlık sınıflarının performansına ve yöneticilerinin becerisine bağlı olarak risk taşıyabiliyor. 

Örneğin; hisse senetleri, tahviller ve emtialar gibi farklı varlık sınıflarının değerleri birbirinden farklı şekillerde etkilenebiliyor ve bu da neticede fonun performansını etkilenmiş oluyor. Finans sektörünü en iyi şekilde analiz etmek ve doğru yatırım kararları almak için Ekonomik Güven Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır? başlıklı içeriğimize göz atabilirsin.

Fon Sepeti Fonu Nasıl Alınır?

Fon sepeti fonu almayı düşünüyorsan ilk olarak Midas’ta bir yatırım hesabı açman gerekiyor. İlgili hesabı açabilmek için ise mobil uygulamayı indirip hesabını oluşturduktan sonra piyasalar menüsüne erişim sağlayabilirsin.

Fon Sepeti Fonu Nereden Alınır?

Aracı finans kurumları üzerinden satın alınabilen fon sepeti fonlarına, doğrudan fon şirketlerinden veya Midas yatırım hesabı üzerinden ulaşılabiliyor. Fon tercihi yaparken kendi yatırım hedeflerin, risk toleransı ve tercihlerine uygun olan fonu seçmek için araştırma yapmalı ve gerekirse finansal danışmanlardan destek almalısın. Eğer tercihin Midas ise bu konuda yalnız değilsin! Çünkü Midas yatırım hesabı olanlar, Midas’ın Kulakları üzerinden piyasalara dair en güncel bilgilere kolayca erişebildiği gibi ücretsiz canlı veri takibiyle de yatırım yolculuğunda sağlam adımlar atabiliyor. 

Finans sektörünü daha yakından takip etmek için App Store ve Play Store üzerinden Midas’ı indirebilir, istediğin adil yatırım ortamına anında erişebilirsin. En sağlıklı yatırım kararları için Midas’ın profesyonel ekibi ile iletişime geç, tasarruflarını değerlendirmeye anında başla!

Fon Sepeti Fonu Nedir? Nasıl Alınır?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler