Blog

Elektrik ve Enerji Tasarrufu için Öneriler

March 3, 2023
Elektrik ve Enerji Tasarrufu için Öneriler
Makaleyi sesli dinle
Elektrik Tasarrufu

Her ay kapını çalan elektrik faturalarındaki o göz korkutan tutarları düşürmek mümkün! Küçük önlemler sayesinde elektrik kullanma alışkanlıklarını değiştirebilir, maddi anlamda tasarruf ederken karbon ayak izini de azaltabilirsin.

Dumanı tüten kahveler, lezzetli yemekler, tertemiz çamaşırlar, uzun telefon sohbetleri, kesintisiz dizi-film keyfi ve hayatımızı sürdürebilmemiz için elzem olan daha nice ihtiyaç elektrik tüketiminden geçiyor. Öyle ki yalnızca bulunduğumuz ortamı görmek için dahi elektriğe ihtiyaç duyuyoruz. Tüm bu tüketimler ise ay sonunda yüklü faturalar olarak bize geri dönüyor. Ancak iyi bir haberimiz var! Evlerde elektrik tasarrufu yaparak daha az fatura ödemek mümkün!

Yaşam alanında yapacağın birkaç ufak düzenleme ve yeni alışkanlıklar sayesinde gözle görülür ölçüde elektrik tasarrufu gerçekleştirebilirsin. Üstelik elektrik tasarrufu ile yalnızca maliyetleri azaltmakla kalmaz, çevreye verdiğin zararı da en aza indirebilirsin.

Evde Elektrik Tasarrufu Yöntemleri

Işıkları Kapat

“Evde elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız?” diye düşünüyorsan bunun için öncelikle kullanmadığın lambaları ve elektrikli cihazları kapatmakla başlayabilirsin. Ardından çamaşır yıkama ve kurutma rutinlerini yeniden düzenleyebilirsin. Elbette ki evin en çok elektrik kullanan noktalarından biri olan mutfakları da elektrik tasarrufuna dahil etmelisin. Hadi, elektrik tasarrufu nasıl yapılır maddeler halinde açıklıyoruz!

external link icon
matthew-henry-yETqkLnhsUI-unsplash

Goldman Sachs’a Göre 40%’tan Fazla Yükselebilecek Enerji Sektörü Şirketleri!

Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

 • En çok kullandığın üçlü veya beşli prizi akıllı priz çeşitleriyle değiştirebilirsin. Bu sayede bu prizlere takılı olan elektrikli cihazları kullanmadığın saatlerde prizi kapatarak elektrik akışını kesebilirsin. 
 • Elektrikli cihazlarını bekleme veya uyku modunda bırakmak yerine tamamen kapatarak belli ölçüde enerji tasarrufu sağlayabilirsin.
 • Evdeki tüm ampulleri enerji tasarrufu yapan ampullerle değiştirebilirsin. Böylece ampuller açık olduğunda dahi enerji tasarrufu yapmaya devam edebilirsin. Ancak yine de kullanmadığın odalarda ışığı kapatmayı unutmamalısın.
 • Kombi kullanımı yalnızca doğal gaz değil, elektrik harcamana da neden oluyor. Soğuk günlerde evi kısa bir süre havalandırdıktan sonra pencereleri hemen kapatarak evin soğumasını engelleyebilirsin.
 • Akşam saatlerinde panjurları indirerek ve perdeleri kapatarak dışarıdan gelecek soğuk havanın önüne geçebilirsin. Bunun yanı sıra sıcak aylarda da perdeleri kapalı tutarak, eve sıcak hava girişini bir nebze de olsa kesebilirsin. 
 • Klima çalıştıracağın zaman odanın kapısını kapatarak, odayı kısa süre içinde serinletebilirsin. 
 • En önemli elektrik tasarruf yöntemlerinin başında çamaşır makinesinin kullanım sıklığı geliyor. Çamaşır makineni çalıştırmadan önce tamamen dolmasına özen gösterebilirsin. 
 • Giysileri yüksek sıcaklık isteyen programların aksine 30 derecelik programlarda yıkayabilirsin. Kurutucu kullanmak yerine çamaşır askısı sayesinde çamaşırlarını evde kurutabilir veya dışarı asabilirsin.
 • Hala “Elektrik tasarrufu için neler yapılabilir?” diye düşünüyorsan işe hiç hız kesmeden mutfaktaki alışkanlıklarını değiştirmekle devam edebilirsin.
 • Buzdolabı haftanın her günü ve her saati durmaksızın çalıştığı için buzdolabı seçerken enerji tasarrufu yapan modeller tercih edebilirsin. Buzdolabının kapaklarını kontrol ederek soğuk hava kaçağı olup olmadığını gözden geçirebilirsin.
 • Yemek sırasında donmuş gıdalar kullanacaksan saatler öncesinden buzluktan çıkarıp buzdolabının içinde bekletebilirsin. Böylece bu gıdanın buzunu çözdürmek için ekstra elektrik tüketiminden kaçınabilirsin. 
 • Fırın yerine mümkün olduğunca mikrodalga fırın kullanabilirsin. Bu sayede daha az elektrik harcayabilirsin. Ayrıca ocaktaki yemeklerin pişme süresini azaltmak için tencerelerin kapaklarını da kapalı tutmalısın.

Elektrik Tasarrufu Saatleri Nelerdir?

Saat

Ülkemizde iki farklı elektrik faturası tipi bulunuyor. Sadece iş yerlerine uygulanan tek tip elektrik faturası tarifesinde gün boyu kullandığın elektriğin fiyatı saat bazında değişiklik göstermiyor. Ancak ev elektriği olarak verilen üç tipli tarifelerde, elektriği kullandığın saatlere göre ödeyeceğin miktar değişiyor. 06.00-17.00 saatleri arası gündüz dönemi olarak geçiyor. 17.00-22.00 saatleri arasına puant dönemi adı veriliyor. Puant dönemi elektrik tüketiminin en pahalı olduğu saatleri kapsıyor. 22.00-06.00 arası ise gece dönemini ifade ediyor. Elektrik tüketiminin en ucuz olduğu saatler gece saatleri oluyor.Evde tasarruf için neler yapabileceğini maddeler halinde açıkladık. Peki, yatırım ve ekonomi dünyasına dair keyifli bir yolculuğa çıkmaya ve tasarruflarını daha da katlamaya ne dersin?

Ayrıca bakınız; Sürdürülebilirlik Kavramı Nedir?

Online yatırım aracı Midas’ın haber ve bilgi kaynağı Midas’ın Kulakları sayesinde piyasalara dair bilgi edinebilir, yatırım alternatiflerini keşfedebilir ve birikimlerini en iyi yöntemle değerlendirebilirsin. App Store ve Play Store üzerinden Midas uygulamasını indirerek yatırım yolculuğuna sen de hemen başla!

Elektrik ve Enerji Tasarrufu için Öneriler

Benzer İçerikler