Borsa Yorumları

Goldman Sachs’a Göre 40%’tan Fazla Yükselebilecek Enerji Sektörü Şirketleri!

Ocak 9, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Goldman Sachs’a Göre 40%’tan Fazla Yükselebilecek Enerji Sektörü Şirketleri!

Goldman Sachs’a göre enerji hisseleri açısından güzel bir yıl daha yaşanacak.

Salı günkü bir bilgilendirme yazısında analist Neil Mehta, sektörün 2022’de S&P 500’e kıyasla 78% oranında daha üstün performans gösterdiğini ve aynı büyüklükte bir farkın tekrar yakalanması mümkün olmasa da enerji hisseleri açısından zeminin halen elverişli olduğunu belirtti.

Analist, “Brent petrolün önümüzdeki birkaç yıl boyunca 80-100 dolar/varil aralığını (vadeli eğrinin üzeri) seyredeceğini ve özkaynakların “en etkili noktada” olacağını öngörüyoruz. Ayrıca sağlıklı bir yükseliş/düşüş dağılımı sağlamak için sermaye getirileri, proje gelişimleri ve uygulama açısından şirkete özgü itici güçler olduğu görüşündeyiz” ifadelerini kullandı.

Goldman’ın takip ettiği enerji hisseleri için belirlediği en düşük ve en yüksek fiyat hedefleri, 13%’lük bir piyasa değeri ağırlıklı toplam getiriye işaret ediyor. Kurumun “AL” notu ile tavsiye ettiği hisselerin beklenen ortalama toplam getirisi 26% seviyesinde.

Mehta, yatırımcıların sektördeki geri çekilmelere dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Hem 2021’de hem de 2022’de üçer adet geri çekilme yaşanmıştı. Analist, bu yıl da aynı sıklıkta geri çekilmelerin görülmesinin sürpriz olmayacağını vurguluyor.

Analist, “Bununla birlikte her geri çekilme, rallinin ilk aşamalarında giriş yapma fırsatını kaçırmış olan yatırımcılar için cazip giriş noktaları oluşturdu” ifadelerini kullandı.

Goldman’ın “AL” notu ile tavsiye ettiği hisselerden bazıları için belirlediği fiyat hedefleri, bu hisselerin 40%’tan fazla değer kazanabileceği anlamına geliyor. Kurumun alınacaklar listesinde yer alan isimlere gelelim.

Goldman Sachs’a göre en yüksek toplam getiri sağlayacak olan hisseler Antero Resources (AR) ve Cheniere Energy (LNG). Her ikisinin de 48% getiri sağlayabileceği tahmin ediliyor. Antero Resources 2022’de 77% değer kazandı ve yılbaşından bu yana 9%’luk bir düşüş kaydetti. Doğalgaz ihracat şirketi Cheniere Energy (LNG) 2022’de yaklaşık 28% yükseldi ancak yılın başlangıcından bugüne yaklaşık 5% değer kaybetti. Cheniere ayrıca, talebe cevap vermekte yetersiz kalan sıvı doğal gaz sektörüne giriş yapmış olması sebebiyle aralık ayında UBS tarafından da 2023 için en iyi fikirlerden biri olarak nitelendirilmişti.

Bununla birlikte Mehta, enerji hizmetlerinin 2023’te en yüksek hisse başı gelir artışını sağlayacağını söyledi. Analist bu alanda Schlumberger Limited (SLB), Halliburton (HAL) ve özellikle Baker Hughes (BKR)’ı da beğeniyor.

Analist, “Keskin performansı göz önünde bulundurulduğunda, BKR’nin cari seviyelerine kıyasla 2023’teki risk/ödül oranı özellikle ikna edici görünüyor” ifadelerini kullandı.

Baker Hughes geçen yıl yaklaşık 23% değer kazandı.

Mehta, süper büyükler arasından Exxon Mobil (XOM) ve Conocophillips (COP)’i, Chevron (CVX)’u tercih ediyor.

Perşembe günü bir röportaj veren Mehta, Conocophillips CEO’su Ryan Lance’den övgüyle bahsetti. Analist, şirketin Lance’nin liderliğinde daha çok büyüme odaklı hale geldiğini, bilançosunu düzelttiğini ve 2020’de Concho Resources’u satın aldığını belirtti. Mehta Conocophillips’in artık “grubunda dünyanın en iyi ana şirketi” olduğunu ifade etti. Hisse 2022’de 63%’lük bir ralli yaptı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak:CNBC