Blog

Ek Gelir için Yapılabilecek Ek İş Fikirleri

November 22, 2022
Ek Gelir için Yapılabilecek Ek İş Fikirleri
Makaleyi sesli dinle
Ek Gelir için Yapılabilecek Ek İş Fikirleri

Hem mevcut mesleğine ek olarak kendini geliştirebileceğin hem de tatmin edici kazançlar sağlayabileceğin iş fikirlerini mi araştırmaya başladın? O zaman en kârlı ek iş alternatiflerini ele aldığımız bu rehberi kaçırma!

Mevcut bir işi olmasına rağmen yeterli kazanç elde edemeyen veya becerilerini fazladan kazanca dönüştürmek isteyen birçok kişi, ek gelir sağlayabileceği iş türlerini araştırıyor. Üstelik internet kullanımının yaygınlaşması sayesinde bu alanda geniş imkanlara ulaşabilmek de hemen herkes için eskisinden çok daha kolay! Sen de “Ek iş ne yapabilirim? Ek kazanç nasıl sağlarım?” diyorsan, getirisi iyi olan popüler iş modellerinden bazılarına göz atabilirsin.

İnternette Ürün Satışı

Ek Gelir için Yapılabilecek Ek İş Fikirleri

İnternette ürün satışı yapmak, ek gelir fikirleri arasında kuşkusuz en popüler seçeneklerin başında geliyor. İnternette ürün satışı yaparak hatrı sayılır kazanç elde eden birçok kişi olduğunu mutlaka duymuşsundur. Kullanmadığın ihtiyaç fazlası ürünleri satabileceğin gibi, toptancılardan ürün alarak da internet üzerinden satış yapman mümkün. Hatta çevrende eski ve ihtiyaç fazlası eşyaları olan tanıdıkların varsa, onlara ait eşyaların satışını da komisyon karşılığı yürütebilirsin. 

Bunların yanı sıra zaman zaman sana yakın konumdaki bit pazarlarını gezerek eski ve antika değerindeki eşyaları ucuza satın alabilir ve meraklılarına iyi fiyatlara satabilirsin. Her ürünün bir alıcısı olduğundan bunu müşteri bulma sıkıntısı çekmeyeceğin bir ek iş fırsatı olarak değerlendirebilirsin. Ürün satışı için ilan sitelerini, online pazar yerlerini, mobil uygulamaları ve sosyal medya platformlarını kullanabilirsin. Üstelik satacağın ürünlere ait kaliteli görseller ve doğru hazırlanmış açıklama metinleriyle satışlarını daha da artırabilirsin!

Eşya Kiralama

Ek Gelir için Yapılabilecek Ek İş Fikirleri

Bisikletin, takım elbiselerin, lüks markalı çantaların, oyun konsolun, abiye elbiselerin, patenlerin… Bunun gibi rağbet gören pek çok değerli eşyanı ve giyim/aksesuar ürünlerini kullanmadığın dönemlerde kiralayarak ek gelir elde edebilirsin. 

Paylaşım ekonomisi modeli olarak sunulan bu ek gelir yöntemi sayesinde yalnızca halihazırda sahip olduğun eşyalar üzerinden kazanç sağlama imkanın mevcut. Bu konuda gönül rahatlığıyla hareket edebilmek adına, aracılık hizmeti vererek eşyalarını güvence altına alan mobil eşya kiralama uygulamalarını tercih edebilirsin.

Hisse Senedi Alım Satımı

Hisse Senedi Nasıl Alınır
Hisse Senedi Nasıl Alınır

Ekstra iş fikirleri arasında düşünebileceğin bir diğer gelir modeli de hisse senedi alıp satmak! Borsa ve şirketler ile yakından ilgileniyorsan, güncel finansal gelişmeleri takip ediyorsan hisse senedi alım satımı sayesinde ek gelir elde edebilirsin. Hisse alım satım işlemlerini dilediğin her yerden kolay ve hızlı bir şekilde yapman da mümkün. Hisse senedi nasıl alınır? merak ediyorsan, tüm işlemleri Midas yatırım hesabı ile kolay, hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirmeye hemen başlayabilirsin!

Sahip olduğun hisse senetleri belli dönemlerde temettü dağıttığından bu şekilde de ek gelir elde etmenin mümkün olduğunu unutmamalısın. “Temettü nedir?” sorusunun yanıtına gelecek olursak, bunu şirketlerin dönemlik ya da yıllık faaliyeti sonucu elde ettiği kârın bir miktarını pay sahiplerine dağıtması olarak tanımlayabiliriz. Hisse senedi alım satımı işlemlerinin yanı sıra temettü geliri ile de ek kazançlarını artırabilirsin!

external link icon
genetik-muhendisligi-maaslari-maaslari

“AL” Sinyali: 90%’dan Fazla Yükselmesi Beklenen Hisse!

Ev Yemekleri Aşçılığı

Ek Gelir için Yapılabilecek Ek İş Fikirleri

Yemek yapmak konusunda iyiysen, bu becerin sayesinde kazanç elde etmen hiç de zor değil! Evde yemek yapacak vakti olmayan, yalnız yaşayan kişiler, çalışan aileler ya da küçük ve orta ölçekli işletmeler için ev yemekleri yapıp satabilirsin. Düğün, bayram, kutlama gibi özel günler ve etkinlikler için toplu sipariş alarak da gelir elde edebilirsin. 

Yemek yaparak gelir elde etmek için atman gereken en önemli adım, yakın çevrendeki kişilerin ve işletmelerin senin hizmetinden haberdar olmalarını sağlamak! Tanınmanı sağlamak açısından bir sosyal medya hesabı oluşturarak yaptığın yemeklere ait kaliteli görselleri paylaşabilir ve potansiyel müşterilerinin dikkatini çekebilirsin.

Özel Ders Öğretmenliği

Ek Gelir için Yapılabilecek Ek İş Fikirleri

Sınavlara hazırlık, resim, müzik-enstrüman, yabancı dil, direksiyon, dans, bilgisayar, fotoğrafçılık gibi farklı alanlarda özel dersler vererek ek gelir elde eden birçok kişi olduğunu muhakkak biliyorsundur. Bilgi verecek kadar iyi olduğunu düşündüğün bir alan varsa sen de özel ders vererek zorlanmadan ek kazanç sağlayabilirsin. 

Özel dersleri yüz yüze verebileceğin gibi online olarak vermeyi de tercih edebilirsin. Ders vereceğin öğrenci sayısı arttıkça ve öğrencilerin senden memnun kaldıkça kazancını katlaman işten bile değil. Yeni meslekler ve uzmanlıklar geliştikçe bunları öğretecek kişilere duyulan talebin artacağını da göz önünde bulundurarak, bu alana yönelik bir iş modeli oluşturabilirsin.

Danışmanlık

Ek Gelir için Yapılabilecek Ek İş Fikirleri

Son zamanlarda birçok kişi iş kurmak, mevcut işini geliştirmek ve daha fazla müşteriye ulaşmak için kendisine tecrübeleriyle destek olabilecek bir danışmana ihtiyaç duyuyor. Kişisel gelişim, dijital pazarlama, sosyal medya, emlak, girişimcilik ve yatırım gibi konularda yetkinliğin varsa bu alanlarda danışmanlık vererek sen de bilgi birikimini ek gelire çevirmeyi düşünebilirsin. 

Danışmanlık hizmeti saatlik olarak ücretlendirildiği için getirisi yüksek ek iş fırsatlarından biri olarak değerlendiriliyor. Bu doğrultuda birden fazla danışana sahip olanlar ise çok daha iyi getiriler elde edebiliyor. Üstelik gelişen teknoloji ile birlikte danışmanlık hizmetini yüz yüze vermek zorunda da değilsin. Online platformlar ve uygulamalar aracılığıyla zamana ve mekana bağlı olmadan danışmanlık verebileceğin pek çok alan ve iş fırsatı mevcut.

Doğum & Düğün Fotoğrafçılığı

Ek Gelir için Yapılabilecek Ek İş Fikirleri

Son yılların en popüler iş alanlarından biri olan doğum ve düğün fotoğrafçılığı, ek iş olarak yapılabilecek ilgi çeken iş modellerinden biri. Evlenecek çiftler ve bebek bekleyen çiftlerin önemli bir kısmı, özel günlerini unutulmaz kılmak için profesyonel ve yaratıcı fotoğrafçılık hizmetlerini araştırıyor. Fotoğraf çekimi konusunda yetenekliysen ve fotoğraf düzenleme programlarını etkili bir şekilde kullanabiliyorsan bu iş sayesinde iyi bir gelir elde edebilirsin. 

Kendine ait fotoğrafçılık ekipmanları olmasa da kiralama yaparak bu işe doğrudan koyulabilirsin. Yeni doğan fotoğrafçılığı, düğün fotoğrafçılığı, parti ve etkinlik fotoğrafçılığı gibi özel anlar için farklı çekim konseptleri içeren bütçe dostu paketler hazırlayarak müşteri kazanabilirsin. Müşteri bulmak için birçok fotoğrafçının yaptığı gibi sosyal medya platformlarını aktif bir şekilde kullanarak yaptığın çalışmaları sergilemek dikkat çekmeni bir hayli kolaylaştırabilir.

Butik Pastacılık

Ek Gelir için Yapılabilecek Ek İş Fikirleri

Butik pasta yapımı da keyifli ve kazancı yüksek ek iş fikirlerinden bir diğeri. Düğün, doğum günü, baby shower, davet gibi özel günlere yönelik etkinlikler için özel tasarım butik pasta yapımı konusunda hizmet verebilirsin. Ayrı bir yetenek gerektiren iş modellerinden biri olsa da özel tasarım pasta yapımı konusunda kabiliyetliysen ek iş olarak bu alanda hizmet verebilirsin. 

Pasta yapımı tekniklerini öğrenmeye açık biriysen ücretli ya da ücretsiz butik pastacılık kurslarına katılarak bu alana yönelik daha fazla bilgi ve donanım edinebilirsin. Pasta yaparak para kazanmak için interneti aktif bir şekilde kullanmanın büyük önem taşıdığını ise unutmamalısın. Önceden yaptığın pasta tasarımlarını sergilemek için bir sosyal medya hesabı ya da web sitesi oluşturduğun takdirde hedef kitlenin dikkatini daha kolay çekebilirsin.

Takı Tasarımı

Takı tasarımı

Özel tasarım takılar, internette ve fiziki ortamlarda en çok satılan ürün gruplarının başında geliyor. Takı tasarlamak hobi düzeyinde bir uğraş olsa da tasarladığı takıların satışını yaparak ek gelir elde elden çok kişinin olduğu da bir gerçek. El becerilerine güveniyorsan ve ilgi çekebilecek tasarımlar yapabilirim diyorsan, sen de bu işi deneyebilirsin. Bunun için ihtiyacın olan tüm malzemeleri bijuteri malzeme toptancılarından kolay bir şekilde temin edebilirsin. Sosyal medya uygulamalarının sunduğu imkanlar sayesinde tasarladığın takıların satışını kolay bir şekilde gerçekleştirmen de cabası. Takı tasarımı konusunda yerli ve yabancı birçok yardımcı kaynak olduğu için bu alanda kendini hızla geliştirebilirsin. Tasarım takılar modası hiç geçmeyen ürünler arasında olduğundan hem yurt içi hem de yurt dışında kolayca müşteri bulabilirsin.

Ek Gelir için Yapılabilecek Ek İş Fikirleri

Benzer İçerikler