Borsa İstanbul Notları

Yön Arayışı PPK ile Son Bulacak mı?

Ocak 24, 2024 • 3 dakika okuma süresi

📊 BIST100 endeksinde kritik 8.000 seviyesi çevresinde fiyatlamalar devam ediyor. Günlerdir yön arayışının sürdüğünü söyleyebilmek mümkün. Endeks kısa vade adına konsolide olmaya devam ediyor. Bu durum kırılım olacak yön yukarı ya da aşağı her hangisi olursa olsun, ivmeli olabileceğine işaret ediyor.

14.05 saatleri itibarıyla 8.067 seviyelerinde 1,48% ile pozitif seyir sürüyor. Yarın 14.00’te düzenlenecek olan PPK toplantısının devam eden yön arayışını noktalayabileceği düşünülebilir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun (PPK) Ocak ayı toplantısına dair medyan beklenti, faiz oranlarının 250 baz puan artırılarak 42,50% seviyesinden 45% seviyesine yükseltileceği yönünde oluştu. Beklentilere paralel bir karar çıkması halinde istikrarın korunması ve tutarlılık sağlanması sonucuyla piyasalara pozitif etkileri beklenebilir.

TCMB Anketine katılan 23 ekonomistin eksiksiz şekilde faizin artırılacağı yönünde öngörüde bulundu. En yüksek tahmin 45% olurken, en düşük tahmin 44% olarak belirtildi. 23 ekonomistin 21’i 250 baz puan, 2’si ise 150 baz puan faiz artırımı öngörüsünde bulundu.

HSBC’nin yayınladığı raporda Türk hisse senetleri için pozitif görüş bildiren bir rapor yayınladı. Görece esnek iş modelleri ve büyüme verileri ile BIMAS CCOLA ve MAVI’yi ön plana çıkardı. AEFES, BIMAS, CCOLA, MAVI, MGROS, SOKM ve ULKER şirketlerde hedef fiyat ve potansiyel beklentilerini güncelledi.

👉 Son fiyatlamalara bakarak 8.000 seviyesi çevresinde konsolidasyon sürecinin uzaması ile stresi arttırdığı düşünülebilir. Aşağısında gerçekleşebilecek kapanışlar yeniden algılarda negatif düşüncelere yol açabilir. Yarın açıklanacak olan PPK kararları ve karar metni ile çizilen yol yön tayini için etkili olabilir.

💡 Pozitif ayrışan endekslere baktığımızda endeks ağırlığı yüksek olan bankacılık ve ulaştırmanın yer alması dikkat çekiyor.

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükseliş ile pozitif ayrışan sektörler;.

  • BIST Turizm
  • BIST Finansal Faktoring
  • BIST Gıda
  • BIST Mali
  • BIST Ulaştırma

Zirvede Fiyatlanan Hisseler!

Endeksin tarihi zirvesinde olmamasına rağmen yeni zirvelerde fiyatlanan hisseler olabilir. İşte zirvede fiyatlanan 5 şirket ve güncel kapanış fiyatları!

🏅ANHYT: 42,40

🏅AVTUR: 9,90

🏅BIMAS: 361.00

🏅BINHO: 435.50

🏅BYDNR: 28.82

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

Bu anlamda ilgini çekebilecek “BIST100’de İlgi Artan Hisseler” ve “Rüzgarı Arkasına Alan Şirketler” içeriklerine başlıkların üzerine tıklayarak erişebilirsin!

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti