Borsa İstanbul Notları

Yeni Haftaya Pozitif Başlangıç

January 22, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Yeni Haftaya Pozitif Başlangıç

📊 BIST100 endeksinde kritik 8.000 seviyesi çevresinde fiyatlamalar devam ediyorken; günlerdir yön arayışının sürdüğünü söyleyebilmek mümkün. Endeks kısa vade adına konsolide olmaya devam ediyor.

16.40 saatleri itibarıyla 8.056 seviyelerinde 0,75% ile pozitif seyir sürüyor. Perşembe günü saat 14.00’de düzenlenecek olan PPK toplantısı yaklaşırken genel piyasa kanısının faiz yükselişinde son karar metninden yola çıkarak sona yaklaşıldığı olduğu biliniyor. Bu durum alınacak karar ve karar metni ile de teyitlenirse endeks için olumlu anlamda etkiler yaratabilir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ocak ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’nde, cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi 42,04% oldu. Bu anlamda enflasyonun borsayı beslemeye devam edeceği düşünülebilir.

Hafta sonu TCMB başkanı Sayın Erkan hakkında resmi kaynaklardan teyit kazanmamış söylenti ve haberler piyasa açılışı öncesinde tedirginliğe neden olsa da piyasanın şu an itibariyle bu olumsuz ihtimallere dikkate almadığı görülüyor.

👉 Son fiyatlamalara bakarak 8.000 seviyesi üzeri alınan kapanışlar sonrası endeksin teknik anlamda güç kazandığı düşünülebilir. Ancak aşağısında gerçekleşebilecek kapanışlar yeniden algılarda negatif düşüncelere yol açabilir. Karar aşaması uzadıkça teknik anlamda stresin arttığını söylemek de mümkün görünüyor.

💡 Pozitif ayrışan endekslere baktığımızda gayrimenkul sektörünün pozitif seyri ve bir anlamda endeksi sırtlamış olması dikkat çekti. Yaklaşan enflasyon muhasebesinden görece pozitif etkilenmesi beklenen gayrimenkul sektöründe yıl sonu değerlemelerinde olumlu etkisinin görülmesi beklentiler arasında yer alıyor.

BİSTTUM’de betası en yüksek 5 hisse!

❓ Beta katsayısı, bir hissenin genel piyasa ile ilişkili olarak volatilitesini ölçen bir göstergedir. Piyasa göstergesi için de endeksler kullanılır. Endeks olarak BIST100’ü baz alırsak Beta, endekste işlem gören hisselerin BIST100’e göre ne kadar sapma gösterdikleri bize gösterir. Aşağıdaki şirketler beta katsayıları dikkate alındığında fiyatlama tarafında en hızlı hareket eden şirketler arasında yer alıyor.

🥇KCAER: 2,40

🥈KZGYO: 2,39

🥉LUKSK: 2,38

🏅SURGY: 2,33

🏅VAKFN: 2,24

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükseliş ile pozitif ayrışan sektörler;.

  • BIST Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı
  • BIST Finansal Faktoring
  • BIST Orman ve Kağıt
  • BIST Ticaret
  • BIST Kimya

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

Bu anlamda ilgini çekebilecek “BIST100’de İlgi Artan Hisseler” ve “Rüzgarı Arkasına Alan Şirketler” içeriklerine başlıkların üzerine tıklayarak erişebilirsin!

Yeni Haftaya Pozitif Başlangıç

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.