Borsa Yorumları

Yarı İletken Kapışması: Nvidia mı? Arm mı?

Yarı İletken Kapışması: Nvidia mı? Arm mı?
Google News Icon Takip Et

İngiltere merkezli çip tasarım şirketi Arm Holdings (ARM) perşembe günü Nasdaq’a giriş yaptı ve şu anda bir diğer yarı iletken devi Nvidia’dan (NVDA) bile daha yüksek bir primle işlem görüyor.

Nvidia’nın hisse fiyatı bu yıl üç kattan fazla artarak S&P 500’deki diğer tüm hisseleri geride bıraktı. Ancak Arm’ın fiyat-kazanç oranı şu anda 170 kata yakın – bu, yapay zekâ süreçleri için grafik işleme birimleri geliştiren Nvidia’nınkinden bile daha yüksek.

🥇 Ancak hedge fon yöneticisi Dan Niles, yapay zekâ teması için Nvidia’yı daha çok beğeniyor. 

Niles, Nvidia’nın gelirlerinin 75%’inin veri merkezi odaklı olduğunu, Arm’ın gelirlerinin ise 15%’inden daha azının yapay zekâ odaklı olduğunu belirtiyor. Arm’ın ivme kazanması beklenen 10%’luk gelir artışının, Nvidia’nın mevcut çeyrekteki 170%’lik büyüme tahmininin çok altında olduğunu da ekleyen Niles şöyle diyor:

İşte bu yüzden, riske karşı ödül açısından Arm’ı satın almakla ilgili endişelerim var.

📊 Nvidia da eylül ayında şu ana kadar 7%’den fazla düşüş yaşadı ve Niles bunu “çok sağlıklı bir konsolidasyon” olarak tanımlıyor:

Bence yapay zekâya yatırım yapmayı düşünüyorsanız, gerçekten Nvidia’dan başlamalısınız çünkü büyüme oranına baktığınızda o kadar da pahalı değil.

Niles ayrıca yatırımcılara yapay zekâdan yararlanmak için diğer isimler de tavsiye ediyor. Niles’ın “Gelirleri çok güzel bir şekilde artıyor.” dediği en iyi yapay zekâ isimleri arasında Alphabet (GOOGL), Meta Platforms (META), Amazon (AMZN) ve Intel (INTC) yer alıyor.

Meta, reklam yerleştirmek ve önerileri yönlendirmek için yapay zekâ kullanırken, Intel’in yapay zekâ şirketleri için bir dökümhane olması açısından iyi bir yatırım olduğunu belirten Niles, “Bunların hepsi Arm’dan çok daha iyi değerlemelerle satın alabileceğiniz isimler. Tabii Arm’ın harika bir şirket olmadığını iddia etmiyorum, kesinlikle harika bir şirket. Sadece fantastik bir değerde değil. Aradaki kritik fark da bu.” diyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC