Borsa Haberleri

Yarı İletken Devi Arm’ın Halka Arz Yol Haritasında Bizi Neler Bekliyor?

September 5, 2023 • 6 dakika okuma süresi
Yarı İletken Devi Arm’ın Halka Arz Yol Haritasında Bizi Neler Bekliyor?

ABD’de halka arz gündeminde adeta bir bomba etkisi yaratan İngiliz yarı iletken üreticisi Arm Holdings’in halka arzına ilişkin yol haritası yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Peki, bu süreçte neler olabilir? 

Geçtiğimiz haftalarda Arm’ın Nasdaq’ta listelenmek üzere halka arz başvurusunda bulunduğunu paylaşmıştık. Şimdiyse Japon teknoloji devi SoftBank destekli Arm’ın yol haritasındaki bazı detaylar belli olmaya başladı. 

Buna göre Arm hisseleri 13 Eylül’de listelenmeye başlayacak ve bir sonraki gün de hisseler yatırımcılara sunulacak. Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre Arm, hisselerini 47 dolar ile 51 dolar aralığında bir fiyatta yatırımcılara sunacak. 

Bu fiyat aralığı, Arm için kabaca 50 milyar ile 54 milyar dolar arasında bir değerleme ve 5 milyar ile 5,4 milyar dolar arasında bir miktar toplanması anlamına gelebilir. Bu da Arm’ı, elektrikli otomobil üreticisi Rivian Automotive’in (RIVN) 2021’de halka arz olmasından bu yana New York’ta listelenen en değerli şirket haline getirecek.

Ancak herkesin merakla (ve heyecanla) beklediği bu halka arzın ilk yaşattığı coşku hafifliyor gibi görünüyor. 

Bloomberg’ün haberine göre şirketin halka arzdan elde etmeyi hedeflediği miktar önceki 10 milyar dolar hedefinin altına indi. Değerleme hedefi de daha önceki 60 milyar ile 70 milyar dolar hedef aralığına göre daha düşük bir seviyede. 

💼 Teknoloji Devleri Cepte

Yine de bu, Arm halka arzının yılın en büyük gelişmelerinden biri olacağı gerçeğini değiştirmiyor. Öyle ki, teknoloji devleri de bu kervanda yer almak için birbiriyle yarışıyor. 

Bloomberg’ün konuyla ilgili bilgi sahibi kişilerden edindiği bilgilere göre SoftBank Group çip şirketinin ilk halka arzı için Apple (AAPL), Nvidia (NVDA), Intel (INTC) ve Samsung dahil olmak üzere Arm’ın en büyük müşterilerinden bazılarını stratejik yatırımcı olarak sıraya koydu.

Yarı İletken Devi Arm’ın Halka Arz Yol Haritasında Bizi Neler Bekliyor?

Detaylar henüz açıklanmadığı için isimlerinin açıklanmasını istemeyen kişiler, yatırımcılar arasında Advanced Micro Devices (AMD), Cadence Design Systems (CDNS), Alphabet’in (GOOGL) Google’ı ve Synopsys (SNPS) gibi şirketlerin de bulunduğunu söyledi. 

SoftBank aylardır Arm müşterileri ve ortaklarıyla görüşmeler yapıyordu ancak planlar şu anda son halini alıyor gibi görünüyor. Yine de, şirketin önümüzdeki hafta beklenen halka arzına yaklaştıkça ayrıntılar değişebilir.

Kaynaklara göre yatırımcılar 25 milyon ile 100 milyon dolar arasında değişen miktarlarda Arm için para yatıracak.

👀 Analistleri Haklı Çıkarabilir Mi?

Halka arz başvurusunda dünya nüfusunun 70%’inin ürünlerini kullandığını belirten Arm, akıllı telefonlarda, bilgisayarlarda ve otomobillerde kullanılan çipler için önde gelen bir bileşen tasarımcısı olmaya devam ediyor. Ancak SoftBank’ın şimdiye kadarki en büyük anlaşması yüksek hedeflerini tam olarak karşılayamadı.

Arm’ın SoftBank tarafından satın alındığı 2016’dan bu yana geliri 65% artarak genel çip sektörünün biraz önünde seyretse de sektör liderlerinin oldukça gerisinde kaldı. 

Bu noktada analistler, Arm’ın ana işi olan akıllı telefon segmentinde hâlihazırda baskın bir role sahip olması nedeniyle büyüyebilecek pek bir alanı olmamasının, böylesine büyük bir halka arza gölge düşürebilecek bir sebep olarak görüyor. 

Ancak buna rağmen SoftBank’ı, harcamaların karşılığını almanın yıllar alabildiği araştırma ve geliştirmeye daha fazla yatırım yapmakla övüyorlar. 

Yarı İletken Devi Arm’ın Halka Arz Yol Haritasında Bizi Neler Bekliyor?

Arm’ın değerinin 47 milyar ile 50 milyar dolar aralığında olduğunu tahmin eden Astris Advisory analisti Kirk Boodry, Arm’ın “halka açık bir şirket olarak asla yapamayacağı bir şekilde Ar-Ge yatırımlarını hızlandırabildiğini” belirtiyor. Boodry, şirketin “büyüme için iyi konumlanmış göründüğünü” söylüyor.

🤔 “Herkesin Beklediği Etkiyi Yaratmayacak”

Arm halka arzının çip sektörü için ne kadar büyük bir gelişme olduğunu biliyoruz ama bunun bir de genel halka arz görünümüne yönelik etkisi de gündemde. 

Birçok kişi Arm’ın yanı sıra Instacart ve Klaviyo gibi şirketlerin halka arzlarıyla yeniden hareketlenen pazarın eski altın günlerine dönebileceğini düşünüyor. Bunlardan biri de Sixth Street CEO’su Alan Waxman:

Bence insanlar sermaye aramaya ve kafalarını kaldırmaya başlıyorlar ve açıkçası halka arz piyasasının küçük bir çatlak açması, ticaretin yeniden hareketlenmesine yardımcı oluyor.”

Halka arz piyasası, agresif bir FED ve resesyon korkularının iştahı azaltması nedeniyle geçtiğimiz yıl büyük bir durgunluk yaşadı. Faiz oranlarının istikrar kazanması ve borsanın 2023 kazançlarını koruması halinde, yatırımcılar yeni ihraçlara tekrar açık olabilirler. 

Ki birçok kişi, Arm halka arzının sektöre yönelik duyarlılık için bir test olabileceğine inanıyor.

Tabii herkes Waxman kadar iyimser değil. Risk sermayedarı ve girişimci Heidi Roizen, Tech Crunch’a verdiği bir röportajında halka açılan her şirketin farklı olduğunu hatırlatıyor. 

Roizen, “‘Piyasa kapalı, ama siz süper büyük bir şirketi alıp halka açıyorsunuz ve birdenbire herkes tekrar halka açılıyor’ kavramını hiç anlamadım. Yani, hayır; (Arm halka arzının) piyasayı patlatacağını ve şimdi ile aralık ayı arasında 50 halka arz göreceğimizi düşünmüyorum.” diyor. 

Kimin haklı çıkıp çıkmayacağını önümüzdeki haftalarda göreceğiz. Bu arada Arm hakkında daha detaylı bir okuma yapmak istersen seni şu içeriğimize alabiliriz. 

Yarı İletken Devi Arm’ın Halka Arz Yol Haritasında Bizi Neler Bekliyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, Bloomberg1, Bloomberg2, The Wall Street Journal, Tech Crunch, CNBC