Borsa Yorumları

Yapışkan Enflasyondan Kazançlı Çıkabilecek Enerji Hisseleri

May 3, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Yapışkan Enflasyondan Kazançlı Çıkabilecek Enerji Hisseleri

Fed’in bu yıl faiz oranlarını düşürüp düşürmeyeceğine dair endişelerin arttığı bir ortamda, inatçı enflasyon borsayı baskılamaya devam ederken Wolfe Research’e göre yatırımcılar enerji hisselerini gözden geçirmeli. 

Analistler Rob Ginsberg ve Read Harvey bir notta, “Enflasyonun yeterince kontrol altına alınamaması elbette petrol ve enerji hisselerinin son birkaç ayda yeniden ivme kazanmasıyla aynı zamana denk geliyor.” yorumunu yaptı.

Enerji sektörü, ABD ham petrolünün sıkı arz-talep dengesi ve artan jeopolitik riskler nedeniyle 16%’dan fazla değer kazanmasıyla bu yıl 14% yükselerek S&P 500 genelinden çok daha iyi bir performans sergiledi.

🌟 Wolfe’un en iyi seçimleri arasında ise petrol sahası hizmetleri şirketi Halliburton (HAL) ve doğal gaz üreticisi EQT (EQT) yer alıyor. 

Detaylara bakarsak, analistlere göre Halliburton’un yukarı yönlü trend çizgisi son üç yıldır bozulmadan devam ediyor.

Bu yıl 6%’nın üzerinde yükselen Halliburton için Ginsberg ve Harvey, “Hisse mevcut seviyelerin üzerinde işlem gördüğü sürece, düşüşleri satın almaya ve daha fazla yukarı yönlü oynamaya devam edeceğiz.” yorumunu yapıyor.

Öte yandan EQT ise geçen hafta son beş ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Wolfe analistleri, hisse 40 dolar seviyelerinde işlem görürken yatırımcıların kısa vadeli aşırı alım konsolidasyonlarından yararlanmaları gerektiğini düşünüyor. 

✍️ Enerji sektörü, bir dizi kötü ekonomik verinin piyasanın geneli üzerinde baskı yaratması nedeniyle değer kazanıyor. ABD’nin ekonomik büyümesi ilk çeyrekte 1,6%’ya yavaşlarken, enflasyon mart ayında bir önceki yıla göre 2,8% arttı.

Yatırımcılar faiz oranlarının düşürülmesine ilişkin beklentilerini geri çekerken, piyasa yıl içinde başlangıçta beklenenden daha az indirim bekliyor. Aslında, enflasyona karşı son zamanlarda fazla ilerleme kaydedilememesi, 2024’te herhangi bir indirim yapılıp yapılmayacağı konusunda da artan sorulara neden oldu.

Wolfe analistleri, “Söylemeye gerek yok: Yakın ve orta vadede petrol ve enerji hisselerinde yukarı yönlü oynamaya devam etmek istiyoruz, bu da enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturmaya devam edecektir.” diye ekliyor.

Yapışkan Enflasyondan Kazançlı Çıkabilecek Enerji Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC