Sektör İncelemeleri

Yapay Zeka Raporu: Apple ve C3.ai Neler Yapıyor?

March 6, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Yapay Zeka Raporu: Apple ve C3.ai Neler Yapıyor?

Yapay zeka piyasası geçen hafta yine aktifti. C3.ai (AI) ve Broadcom (AVGO), kısmen de olsa yapay zeka teknolojisinde karşılarına çıkan fırsatlar sayesinde yatırımcıların gözüne giren çeyreklik bilançolar açıkladı.

Ancak bu ikisinden önce Apple (AAPL)’a bir göz atalım.

Apple’ın Yapay Zeka Girişimi

Karşımızda, yapay zekayı kendi ürünlerine, yazılımlarına veya hizmetlerine entegre etmek için hiçbir şey yapmayan bir Apple (AAPL) görüyoruz. Tek yaptığı, şu an en bilinen yapay zeka teknolojisi olan ChatGPT’nin kullanıldığı e-posta uygulaması BlueMail üzerinde birtakım sınırlamalar getirmek oldu.

Apple (AAPL), GPT-3 olarak adlandırılan özelleştirilmiş ChatGPT dil modelinin reşit olmayanları uygunsuz içeriğe karşı savunmasız hale getirme ihtimali nedeniyle, App Store’da yayımlanan BlueMail uygulama güncellemesini durdurdu.

  • BlueMail uygulamasını kullanabilmek için 4 yaşından büyük olma zorunluluğu var. Apple (AAPL), BlueMail uygulamasını geliştiren Blix’ten yaş sınırını 17’ye yükseltmesini talep etti.

Yüksek Not: Bununla birlikte Apple (AAPL), Microsoft (MSFT) ve Nvidia (NVDA), yapay zeka teknolojisinden “yararlanma ihtimali” olan 15 şirketin yer aldığı listede Bank of America’dan yapay zeka konusunda yüksek notlar aldı.

BofA, iOS mobil cihaz işletim sistemlerinde arama motorunu lisanslaması nedeniyle Apple (AAPL)’ın iyi bir konumda olduğunu açıkladı. Microsoft (MSFT)’un, ChatGPT teknolojisini geliştiren OpenAI şirketinin entegrasyonu konusunda destek aldığı ve Nvidia (NVDA)’nın, yapay zeka yarışında kendisine güç kazandıran grafik işlem birimleri (GPU) ile öne çıktığı kaydedildi.

Peki, Google Amca? BofA, DeepMind Sparrow Büyük Dil Modeli (LLM) ve Bard sohbet robotu nedeniyle Google ana şirketi Alphabet (GOOG)’e de dikkat çekti.

Diğer yandan Barclay’s analisti Ross Sandler, rakiplerinin birçok hamlesiyle karşılaşmasına rağmen Google (GOOG)’ın sahip olduğu yapay zeka teknolojileriyle “yıllarca ileride” olmaya devam ettiğini belirtti.

Görece Uygun Fiyatıyla Broadcom

Bir Başka Oyuncu: İletişim çipi üreticisi Broadcom (AVGO) hisseleri, şirketin güçlü ilk çeyrek bilançosu ve pozitif görünümü ile üretimsel yapay zeka pazarına yönelik yeni hamleleri sayesinde yükseldi.

Bank of America analisti Vivek Arya, F/K oranı gibi faktörler nedeniyle Broadcom (AVGO)’un “hızla büyüyen üretimsel yapay zeka pazarında muhtemelen en ikna edici seviyede fiyatlanmış hisse” olduğunu kaydetti.

C3.ai Son Sürat İlerliyor

Teknoloji sektöründe bir efsane olan Thomas Siebel’in başında bulunduğu yapay zeka şirketi C3.ai (AI) hisseleri cuma günü yaklaşık 34% yükselerek yatırımcıların beklentilerini boşa çıkarmadı. Beklenenden daha güçlü bir 3. çeyrek bilançosu açıklamasından kaynaklanan itici gücü dikkate alan Wedbush analisti Dan Ives, C3.ai (AI)’ın yapay zeka odaklı yapısıyla “son sürat ilerlediğini” vurguladı.

Snap Geri Kalır Mı? OpenAI’ın GPT teknolojisinden ilham alarak kendi geliştirdiği yeni My AI sohbet robotuyla yapay zeka yarışına Snap (SNAP) de katıldı.

Yapay Zeka Raporu: Apple ve C3.ai Neler Yapıyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha