BIST Şirket Haberleri

Yabancı Yatırımcılar Faiz Kararı Sonrası Türkiye’ye Dönüşü Planlıyor

Yabancı Yatırımcılar Faiz Kararı Sonrası Türkiye’ye Dönüşü Planlıyor
Google News Icon Takip Et

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 750 baz puanlık “mega” faiz artırımı yabancı yatırımcının ilgisini çekti. 

Son yıllarda TL cinsi varlıklardan çıkış yapan yatırımcılar, Türkiye piyasalarına geri dönmeyi değerlendirdiğini ifade etti.

Reuters’a konuşan beş yabancı yatırımcı, Türkiye’nin faiz artırımının, TL üzerindeki ağır baskıyı ele alma ve enflasyon beklentilerini dizginleme konusundaki ciddi politika yapıcılar arasında yeni bir bağımsızlık sinyali verdiği değerlendirmesinde bulundu. 

Edinburgh merkezli küresel yatırım şirketi abrdn’den portföy yöneticisi Viktor Szabo, “İlk faiz artırımı kararlarıyla yaptıkları hataları düzeltiyorlarmış gibi görünüyor. Bu da para birimi üzerindeki baskının devam ettiğinin bir işareti.” diye konuştu. 

Küresel yatırım yöneticisi kuruluşu Van Eck’in gelişmekte olan piyasalar uzmanı Ola el Shawarby de TCMB’nin faiz artırım kararına ilişkin, “Bir miktar risk var ama genel tablo konusunda daha rahat olmaya başladık, bu yüzden daha yapıcıyız. Ortodoksluğa dönüş konusunda ne kadar çok kanıt elde edersek, yatırımları tekrar gözden geçirme olasılığımız da o kadar artar.” yorumunda bulundu. 

Yabancı Yatırımcılar Faiz Kararı Sonrası Türkiye'ye Dönüşü Planlıyor

Yabancı Yatırımcılar Geçtiğimiz Ay 136,61 Milyon Dolarlık Net Alım Yapmıştı

Yabancı yatırımcıların temmuz ayında Borsa İstanbul’da en fazla alım yaptığı hisseler geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı.

Yatırımcılar, temmuz ayında Borsa İstanbul’da 35 milyar 284 milyon 470 bin 429 dolarlık alış ve 35 milyar 147 milyon 852 bin 023 dolarlık satış gerçekleştirdi. Bu verilere göre yabancı yatırımcı borsada 136 milyon 618 bin 405 dolarlık net alım gerçekleştirmiş oldu.

📈 Yabancı Yatırımcıların En Fazla Alım Yaptığı Hisseler

Yılın yedinci ayında yabancı yatırımcıların net işlemlerinde en fazla alım yaptığı hisse 74,14 milyon dolarla Akbank (AKBNK) olurken, Akbank’ı 52,56 milyon dolarlık net alımla Tofaş (TOASO) ve 51,48 milyon dolarla Ford Otosan (FROTO) hissesi izledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Borsa İstanbul, Reuters