Bültenler

Warren Buffett Neden “Dip”ten Satın Alım Yapıyor?

May 12, 2022 • 9 dakika okuma süresi
Warren Buffett Neden “Dip”ten Satın Alım Yapıyor?

Küresel hisse piyasaları, bu hafta Haziran 2020’den bu yana en kötü düşüşünü yaşadı. Piyasalardaki enflasyon ve faiz artırım endişelerine, hisse piyasalarında yaşanan olası bir çalkantıda FED’in de piyasaları kurtaramayacağı endişesi de eklendi.

Hafta başında FED, yayınladığı finansal istikrar raporunda “Faiz oranlarında keskin bir artış volatiliteyi artırabilir, piyasada likidite darboğazına ve riskli varlıkların fiyatlarında büyük bir düzeltmeye yol açabilir” ifadelerini kullandı.

Analistler, yükselen enflasyonla mücadele kapsamında sıkılaşan para politikası ve likiditenin azalmasının riskli varlıklardan kaçışa neden olacağını düşünürken yatırım yetenekleri sayesinde “Omaha’nın Kahini” olarak da bilinen Warren Buffett, fırsatları değerlendirmeye hevesli gözüküyor!

👨‍🏫 Neden Buffett’tan Öğrenmeliyiz?

Berkshire Hathaway (BRK.A, BRK.B), pandemi sırasında şirket ya da hisse senedi alımına tam olarak hevesli değildi çünkü şirketin başındaki Buffett, açıkça hisse senetlerinin fiyatlarının olması gerekenden daha yüksek olduğunu düşünüyordu. 

Buffett, geçtiğimiz aylarda, borsanın 2021 yılının sonunda tarihi zirvesinden sert bir şekilde düşüşe geçmesiyle birlikte kenarda hazırda tuttuğu 144 milyar doları, hisse senedi satın almak için bir fırsat olarak kullanmaya başladı. 

Warren Buffett Neden "Dip"ten Satın Alım Yapıyor?

Hatta 92 yaşındaki ünlü yatırımcının her yıl yatırımcılara yazdığı mektupta, 144 milyarın üzerindeki bu nakit paradan bahsetmiş ve aslında böylesine büyük nakit ağırlık pozisyonlardan hiç hoşlanmadığını belirterek bu dönemlerin her zaman gelip geçici olduğunu belirtmişti. 

Buffett mektubun devamında ise 2021 yılında 51 milyar dolara yakın nakiti değerlendirmek için çeşitli fırsatlara sahip olduğunu belirterek hızlı satın alımların sinyalini vermişti. 

İlgili içerikler:

Yani Berkshire, potansiyeli yüksek iyi şirketleri değerinin altında satın alarak herkesin kasvetli bir ruh hâline sahip olduğu bu günleri bir yatırım fırsatına dönüştürdü.

Peki Buffett, düşen bıçağı tutmaktan korkmuyor mu? Neden böylesine öngörülemez “kıyamet günleri”nde alım yapıyor? 👇

Warren Buffett Neden "Dip"ten Satın Alım Yapıyor?

💰 Buffett Neden Şimdi Satın Alım Yapıyor?

Buffett, yatırım dünyasında, yaygın olarak başkaları satarken satın alan bir muhalif olarak biliniyor. Sevdiği şirketlerin fiyatları “kendi kucağına düştüğünde” agresif bir şekilde satın alıyor, ancak düşmediğinde kenarda (ya da pusuda) sabırlı bir şekilde “avını” bekliyor. 

2008’deki küresel mali krizden bu yana, piyasa hızla artan hisse senedi değerlemelerine tanık olurken, Berkshire, iyi şirketleri kötü fiyatlarla satın almak yerine, zamanı geldiğinde fırsatları değerlendirmek için 144 milyar dolarlık bir “yedek akçe” biriktirdi. 

Bu yıl, yüksek faiz oranları ve enflasyonun piyasaya ağırlık vermesiyle, şirket biriktirdiği bu paranın zamanı geldiğine karar verdi ve Buffett, ilk çeyrekte bu yedek akçenin neredeyse üçte birini hisse senedi satın almak için kullandı. 

Görünüşe göre değer yatırımının büyük üstadı için bazı büyük şirketler sonunda cazip bir fiyattan satın alınabilir hâle geldi. 

🔍 Peki, Buffett Ne Satın Alıyor?

Piyasalar, enflasyon ve sıkılaşma korkuları içinde boğuşurken, dünyada Rusya’nın Ukrayna’ya olan işgalinin sürdüğü, Çin’de artan vakalarla karantinaların devam ettiği ve emtia fiyatlarının hepimizi şok ettiği bir dönemde tüm olumsuzlukların içinde Buffett’ın gözleri  enerji sektörüne ilişmiş halde.

Warren Buffett Neden "Dip"ten Satın Alım Yapıyor?

Enerji, S&P 500 enerji sektörünün bugüne kadarki 18%′lik kayıp oranına kıyasla 35% artışla bu yıl öne çıkan sektörlerden oldu. Birçok petrol ve gaz şirketi aynı zamanda iyi gelir kaynaklarıdır ve cazip temettüler sunar. Ufak bir incelemeyle enerji sektörünün, S&P 500′ün 1,5% temettü verimine kıyasla 4,7% getiri sağladığını belirtebiliriz.

Berkshire Hathaway’in enerji sektöründeki rotasına baktığımızda; şirket, Chevron (CVX) hisselerini ilk çeyrekte önemli ölçüde artırarak, Chevron’u holdingin dördüncü en büyük hisse senedi haline getirdi. Ayrıca geçen ay Buffett, ek yatırımlarda 7 milyar dolar değerinde Occidental Petroleum (OXY)’un adi hisse senetlerini de satın aldı.

Edward Jones’ta Berkshire analisti olan James Shanahan, “OXY yatırımı ile birlikte, Berkshire’ın petrol sektörü üzerindeki bahsi şimdi 40 milyar doların üzerinde” dedi.

Bu süreçte Berkshire’ın hem Occidental Petroleum hem de Chevron’daki hisselerini artırması çok da şaşırtıcı olmadı aslında.

Hisseleri incelediğimizde her iki hissenin de enflasyona karşı iyi koruma sağladığını ve güncelde yükselen enerji fiyatlarından yararlandığını belirtebiliriz.

Chevron’un hisseleri, artan petrol fiyatları nedeniyle bu yıl 30%′dan fazla yükselirken Occidental petroleum ise 107%’den fazla yükseliş gösterdi. Chevron’un temettü getirisi 3,48% iken Occidental Petroleum, 0,87% temettü getirisi sunuyor.

Elbette bu iki şirket arasında bir kıyas yapacak olursak Chevron’u öne çıkaran bazı ufak nüanslar olduğunu da belirtmeden geçemeyiz. Chevron, her şeyden önce Buffett için de bir zorunluluk kriteri olan iyi bir yönetim ekibine sahiptir ve şirkete yatırılan sermayenin ortalamanın üzerinde bir getirisi vardır. 

Chevron’un temettülerini sürekli olarak artırdığını ve rakiplerinin aksine 2020’de bile kesmediğini belirtebiliriz. Öte yandan işletme tam entegre çalışması sebebiyle yüksek girdi maliyetleri ve tedarik zinciri zorlukları ile de daha iyi başa çıkmaktadır. 

Warren Buffett Neden "Dip"ten Satın Alım Yapıyor?

Buffett’ın enerji sektörü dışında başka dikkat çekici pozisyonları da oldu. Berkshire, “Call of Duty” ve “World of Warcraft”ın ​​arkasındaki video oyunu yapımcısı Activision’da da ilginç bir pozisyon aldı.

Oyun sektörünü incelediğimizde, pazar araştırma şirketi Nevzoo, oyun gelirinin 2024 yılına kadar 218,8 milyar dolara yükseleceğini tahmin ederken, küresel oyun pazarının 2021′de 180,3 milyar dolar kazandığını söylüyor. eMarketer, geçen yıl dünya çapında 2,96 milyar insanın konsol, bilgisayar veya mobil aracılığıyla dijital oyunlar oynadığını ve bu rakamın 2022′de 3,09 milyara ulaşacağını (dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri)  tahmin ediyor.

Buffett’ın Activision hissesine olan ilgisinin yalnızca gelecek vaadeden oyun sektöründen kaynaklanmadığı ise aşikar. Bu yılın başında Microsoft, Activision’ı hisse başına 95 dolardan satın almayı kabul etti, ancak hisse şu anda sadece 77 dolardan işlem görüyor. 

Piyasadaki çekilme ile Activision’ın hisse fiyatı, Microsoft’un hisse başına 95 dolarlık teklifinin 20% altına düştü. Eğer anlaşma gerçekleşirse, Buffett cari fiyatlarla 5,6 milyar dolarlık yatırımdan yaklaşık 1,2 milyar dolarlık bir kazanç elde edebilir.

Buffett, konuyla ilgili “Bazen bir arbitraj anlaşması görür ve yaparım” dedi ve “Bazen ihtimaller lehimize gibi görünür ama anlaşma bozulursa ne olduğuna bağlı olarak oldukça büyük meblağlarda para kaybedebiliriz.” şeklinde söz konusu riski de göz önünde bulundurduğunu belirtti. 

Öte yandan Buffett konuşmasına, “Adalet Bakanlığı’nın ne yapacağını bilmiyoruz, AB’nin ne yapacağını bilmiyoruz, diğer 30 yargı bölgesinin ne yapacağını bilmiyoruz. Bildiğimiz bir şey, Microsoft’un paraya sahip olduğu,” sözlerini de ekledi.

Warren Buffett Neden "Dip"ten Satın Alım Yapıyor?

Son önemli ekleme, Buffett’in ucuz hisse senedi sevgisinin bir kanıta olan HP’nin 11,5% hissesinin satın almasıydı. Baş döndürücü bir büyüme kaydetmese de HP, 2,79%’luk yüksek temettü getirisi ödeyen ve istikrarlı nakit akışlarından ve ortalamanın üzerinde marjlardan yararlanan bir işletmedir. 

Buffett’ın ilgisini ise şirketin bol miktarda serbest nakit akışı yaratması ve hepsini agresif bir hisse geri satın alma programı ve 2,79%’luk temettü yoluyla hissedarlarına iade etmesi olabilir. İncelediğimizde HP, 2019 mali yılının sonu olan Ekim 2019’dan bu yana hisselerinin 25%’inden fazlasını geri satın aldı. HP’nin bu büyük geri alımları rahatça finanse edebilmesi Buffett’ın dikkatini çekmiş olacak ki 11,5%’lik hissesi için hisse başına 2022 kazanç tahmininin dokuz katını ödedi.

👀 Sonuç: Sert Düşüş Bir Fırsat mıdır?

91 yaşındaki Buffett, hiçbir zaman piyasaları zamanlama konusunda usta olduğunu iddia etmedi, ancak sicili, hisse senetleri ucuz olduğunda pozisyonlarını artırmada ve aşırı değerli olduklarında nakit tamponu oluşturmada iyi olduğunu gösteriyor.

Yani Buffett tekrar hisse satın alıyorsa, bu, tüm hisse senetlerinin aşırı değerli olmadığını gösterebilir.

Buffett’in ne satın aldığına dikkat etmek, satın aldığı zaman kadar önemlidir. Örneğin, şimdi durgunluğa dayanıklı ve enflasyona dayanıklı hisse senetlerini tercih etmesi, stagflasyon tehdidi konusunda endişeli olduğunu gösteriyor.

Bu zamanlar bu yüzden, Buffett gibi daha çok temettü verimi yüksek “defansif hisseler”i dikkate almak için iyi bir zaman gibi gözüküyor. 

Son olarak “Borsa neden düşüyor? Geçmişte böyle şeyler yaşandı mı?” diye merak ediyorsan, aşağıdaki içeriği de bir göz atman gerekebilir. 

Warren Buffett Neden "Dip"ten Satın Alım Yapıyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı