Berkshire Hathaway

Warren Buffett: Berkshire, Activision Hisselerinin 9,5%’una Sahip

Warren Buffett: Berkshire, Activision Hisselerinin 9,5%’una Sahip
Google News Icon Takip Et

Warren Buffett cumartesi günü yaptığı açıklamalarda, Berkshire Hathaway (BRK.A, BRK.B)‘in Activision Blizzard (ATVI)‘daki hissesini artırdığını belirtti.

Hathaway’ın hisse değer artışındaki en önemli sebep ise Microsoft (MSFT)’un video oyun şirketini satın alma planları oldu. Öte yandan Buffett, aynı açıklamasında, yakında Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alma planlarının ve görüşmelerini sona erme ihtimalinin bulunduğunu da vurguladı.

Berkshire 2021’in dördüncü çeyreğinde, yaklaşık 1 milyar dolar değerinde Activision Blizzard hissesi satın almıştı.

Buffett, yıllık olarak düzenlenen Hissedarlar Genel Kurulu Toplantısı’nın bu yılki oturumunda şu anda Hathaway’in Activision Blizzard hisselerinin yaklaşık olarak 9,5% oranına sahip olduğunu da belirtti.

Buffett, Microsoft’un şirketi satın alma planı hakkında Berkshire’ün “önceden bilgisi olmadığını” söyledi. 

Microsoft Ocak ayında Activision’ı hisse başına 95 dolar karşılığında satın alma niyetini açıkladığından beri Activision piyasada kötü gidişatını bir nebze de olsa düzeltmeye başladı. Hatta öyle ki cuma gününü hisse başına 75,60 dolardan piyasa kapanışı yapmayı başardı.

Öte yandan Berkshire için Activision yatırımının gelecekteki durumu hâlâ belirsizliğini koruyor. 

Şirket arbitraj anlaşması ile her ne kadar Activision hisselerini kademeli olarak satın almaya devam ediyor olsa da sonucun kendi aleyhine olabileceği konusunda bazı endişeleri de bulunuyor. 

Bir diğer ifade ile, Berkshire’ün Başkanı ve CEO’sunun açıklamasından anlaşılacağı gibi, Microsoft ve Activision Blizzard arasındaki anlaşmanın bozulması durumda Berkshire yüklü miktarda para kaybetme ihtimaline sahip.

Fakat Activision ve Microsoft arasındaki anlaşmanın sona ermesi ihtimaline karşı Berkshire’ın hala para kazanma şansı var. Hisse, Microsoft’un teklifinin çok altında işlem gördüğü için anlaşma açıklandığından beri Activision’dan daha fazla hisse satın almak, Berkshire için daha büyük bir getiri de sağlayabilir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı