Bültenler

Warren Buffett’tan Yatırımcılarına Mektup

Warren Buffett’tan Yatırımcılarına Mektup
Google News Icon Takip Et

91 yaşındaki ünlü değer yatırımcısı Warren Buffett, her yıl Berkshire Hathaway (BRK) yatırımcılarına gönderdiği geleneksel mektubunu bu yıl da herkesle paylaştı.  

Buffett’ın sadece Berkshire yatırımcıları için değil tüm yatırımcılar için de “dersler” barındıran bu mektubunun özetini dört başlık altında paylaşıyoruz. 

 • Buffett’ın yazdığı mektubun orijinal versiyonuna en alt kısımda yer alan “Kaynak” kısmından ulaşabilirsin.  

Amerikan Borsalarının Önemi

Buffett, yatırımcılara yazdığı mektubun ilk kısmında, yatırımlarının Amerika’da bulunmasının öneminden bahsetti. 

Berkshire Hathaway, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da kazancının büyük bir kısmını Amerikan borsalarında yaptığı yatırımlar sayesinde elde etti. 

İşte mektubun ilgili kısmından öne çıkanlar:

 • Charlie (Munger) ve ben hisse senedi seçmiyoruz; biz şirket seçiyoruz.
 • Berkshire, diğer herhangi bir Amerikan şirketinin sahip olduğu ve işlettiğinden daha fazla ABD merkezli “altyapı” varlığına (bilançomuzda mülk, tesis ve ekipman olarak sınıflandırılmıştır) sahiptir ve işletmektedir. Bu üstünlük hiçbir zaman hedefimiz olmadı. Ancak bu bir gerçek hâline geldi.
 • Hissedarlarımız, şirketin Amerika’da faaliyet göstermesinden ve Berkshire’ün bu refahtan güçlü bir şekilde beslendiği gerçeğini kabul etmeli. Ülkemiz, 1965’ten bu yana Berkshire olmasaydı muhteşem bir performans sergileyebilirdi. Ancak Amerika bizim evimiz olmasaydı, Berkshire bugünkü hâline asla yaklaşamazdı.

Berkshire Hathaway’in Dört Devi

Buffett mektubunda, bu yıl Berkshire Hathaway’in büyük başarısında rol oynayan dört devden de bahsetti. 

İşte o dört dev:

 • Birincisi Sigorta: Elbette mükemmel iş modelleri ve beklentileri olan başka sigorta şirketleri de var. Ancak Berkshire’ün sigorta operasyonunun kopyalanması neredeyse imkansız olurdu.”
 • İkincisi Apple: Apple’daki paylarımız 5,39%’dan 5,55%’e yükseldi. Bu artış kulağa çok küçük gibi geliyor. Ancak Apple’ın 2021 kazançlarının her 0,1%’inin 100 milyon dolar olduğunu unutmayın. Bu yükselişi sağlarken Berkshire fonu harcamadık. Apple’ın hisse geri alımları işi yaptı. Şirketin bu davranışını alkışlıyoruz. 
 • Üçüncüsü BNSF: BNSF Railway, Amerikan ticaretinin bir numaralı arteri olmaya devam ediyor ve bu da onu Amerika ve Berkshire için vazgeçilmez bir varlık hâline getiriyor. Nadir bir tahminde bulunacağım: BNSF, bundan bir yüzyıl sonra Berkshire ve ülkemiz için önemli bir varlık olacak.
 • Dördüncüsü BHE: Son Devimiz BHE, 2021’de rekor kırarak 4 milyar dolar kazandı. Bu, Berkshire’ün bir BHE hissesini ilk satın aldığı 2000 yılında kazanılan 122 milyon dolardan 30 kat daha fazla. Şimdi, Berkshire şirketin 91,1%’ine sahip. 

Değer Yaratmanın Son Yolu

Buffet’ın mektubunun diğer bir kısmında Todd Combs, Ted Weschler ve şirketin yatırımlardan bahsetti. Buffett ve Munger’ın veliahtı olarak gösterilen Combs ve Weschler, şirketin 2016 yılında Apple hissesi almaya başlamasında kilit rol oynamıştı. 

 • Todd Combs ve Ted Weschler! Yıl sonunda, bu değerli iki insan, 34 milyar dolarlık yatırım konusunda tam yetkiye sahipti. 
 • Charlie ve ben, Berkshire’ün (BNSF ve BHE dışındaki yan şirketlerimizle birlikte) her zaman 30 milyar dolardan fazla nakit ve eşdeğeri tutacağına söz verdik.
 • Yaşadığım ilk büyük düşüşten sonra her zaman net varlığımın en az 80%’ini hisse senetlerinde tuttum. O dönem boyunca benim favori durumum 100%’dü ve hâlâ da öyle. 
 • Charlie ve ben geçmişte zaman zaman benzer nakit ağırlıklı pozisyonlara katlandık. Bu dönemler asla hoş değildir; ve asla kalıcı olmadılar. Neyse ki, 2020 ve 2021 yıllarında sermayemizi dağıtmak için hafif çekici bir alternatifimiz oldu.
 • Değer yaratmanın son yolu, Berkshire hisselerini geri satın almaktır. Bu basit hareketle, Berkshire’ün sahip olduğu birçok kontrollü ve kontrolsüz işletmedeki payınızı artırıyoruz. Fiyat/değer denklemi doğru olduğunda bu yol, servetinizi artırmanın en kolay ve en kesin yoludur. Bu nedenle, geçtiğimiz iki yıl boyunca, 2019 yılı sonunda dolaşımdaki hisselerin 9%’unu toplam 51,7 milyar dolar maliyetle geri satın aldık. 
 • Hisseleri geri almak için yaptığımız bu harcama, mevcut hissedarlarımızın tüm Berkshire işletmelerinin daha fazlasına sahip olmasını sağladı. 23 Şubat 2022 itibarıyla, yıl sonundan bu yana 1,2 milyar dolarlık ek hisse geri satın aldık. İştahımız büyük ama her zaman fiyata bağlı kalacak.

Uzun Vadeli Yatırımın Önemi

Buffett, mektubunun sonlarına uzun vadeli yatırımın önemini de kapsayan önemli notlar paylaştı.

İşte ilgili kısımdan öne çıkanlar:

 • Yazmak gibi öğretmek de kendi düşüncelerimi geliştirmeme ve netleştirmeme yardımcı oldu. Charlie bu fenomeni orangutan etkisi olarak adlandırır: Bir orangutanla oturur ve ona el üstünde tuttuğunuz fikirlerinizden birini dikkatlice açıklarsanız, arkanızda şaşkın bir primat bırakabilirsiniz, ancak böylece kendinizi daha net düşünmeye zorlamış olursun.
 • Düzgün ve yetenekli insanları istihdam ediyoruz – vasıfsızları değil.
 • Yatırımlarından memnun insanlar, ortalama olarak, bitmek bilmeyen manşetler, gevezelikler ve vaatlerle motive olan insanlardan daha iyi sonuçlar elde edecekler. 
 • Uzun vadeci bireysel mal sahipleri, hem Charlie hem de benim her zaman aradığımız ve Berkshire’da kararlar alırken sürekli aklımızda tuttuğumuz “ortaklar”dır. Onlara, “Sizin için ‘çalışmak’ iyi hissettiriyor ve güveniniz için teşekkürlerimizi sunuyoruz” diyoruz.

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Shareholder Letters – BERKSHIRE HATHAWAY INC

Warren Buffett'tan Yatırımcılarına Mektup

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı