Bültenler

Borsa Düşerken: Defansif Hisseler

Borsa Düşerken: Defansif Hisseler
Google News Icon Takip Et

Pandemi başlayalı neredeyse iki yıl olsa da dünya ekonomilerinin pandeminin etkilerinden hâlâ tam olarak toparlandığını söyleyemeyiz.

Neredeyse her iş kolunu etkileyen çeşitli kısıtlamaların ardından aşılanmayla gelen ekonomik toparlanma işaretleri ise biraz da olsa umut veriyor.

Bunun yanında Rusya-Ukrayna savaşı gibi jeopolitik krizler ve FED’in bu ay başlayacağını duyurduğu faiz artırımı gibi parasal sıkılaştırma politikaları, borsaların son 3 ayda oldukça kan kaybetmesine neden oldu.

 • Parasal Sıkılaşma Ne Demek? Ekonomiye eskisi kadar kolay ve bol bir şekilde para enjekte edilmeyeceği ve olan paranın da artan faiz oranları ve varlık alımlarının durdurulması ile adım adım azaltılmasıdır.
 • Parasal genişlemenin tam tersidir. Enflasyonla mücadele de kullanılır. Özellikle büyüme hisselerini ve teknoloji hisselerini geçmişte negatif etkilemiştir.

Hükümetlerin ekonomilerini desteklemek için açıkladıkları büyük teşvik paketleri, çip sıkıntısı gibi çeşitli sektörlerde devam eden eksiklikler ve tüketim anlayışındaki değişiklikler hepimizi etkiliyor.

 • Özellikle son birkaç aydır hisse senetlerinde görülen kayıplar, yatırımcıları bir süreliğine temkinli olmaya itiyor.

Bu noktada akla gelen defansif hisseler, 2022’de bizi neyin beklediğini bilmezken bu belirsizlik döneminde bir çözüm sunabilir.

Defansif hisseler, genel piyasa görünümünden bağımsız olarak yatırımcılarına tutarlı temettüler ödeyen ve istikrarlı kazançlar sağlayan hisselerdir.

Defansif hisse sahibi şirketlerin ürünlerine yönelik ekonominin durumundan bağımsız olarak sürekli bir talep vardır. 

 • Örneğin; hem ekonomik bir refah döneminde hem de kriz döneminde temel tüketim ve hijyen ürünlerini almaya devam ederiz. Öte yandan, daha lüks sayılabilecek teknolojik ürünleri daha az alırız. 

Bu nedenle defansif hisseler, ekonomik dönemlerin büyüme, daralma veya kriz gibi çeşitli aşamalarında diğer hisselere göre daha istikrarlı olma eğilimindedir.

Borsa Düşerken: Defansif Hisseler

Protector & Gamble (PG), Johnson & Johnson (JNJ), Dollar Tree (DLTR) ve Coca-Cola (KO) gibi köklü şirketler defansif hisselere örnek olarak gösterilebilir.

Defansif hisseler değişken piyasa ortamlarında yatırımcılara çok daha fazla istikrar sunuyor.

Genellikle güçlü rekabet avantajlarına ve büyük pazarlarda baskın bir konuma sahip olan defansif hisselerin bağlı olduğu şirketlerin ürün ve hizmetleri de günlük yaşam için olmazsa olmaz konumundadır.

Bu nedenle ekonomiler tökezleme eğiliminde olsa bile defansif hisselerin ayakta kalma olasılığı daha muhtemeldir.

 • Konserve gıda, temizlik malzemeleri ve tuvalet kağıdı satan şirketleri düşünebiliriz.

Olaya bu tarafından baktığınız zaman, ABD Merkez Bankası daha agresif sıkılaştırma politikaları uygulamaya başladığında, defansif hisseler tarihsel olarak genellikle daha az acı çekmişlerdir.

Sonuçta faiz oranları yükselse de düşse de insanların kağıt havluya, elektriğe ve gıdaya aynı oranda ihtiyacı olacak.

Bu yüzden uzun vadeli, riskten kaçınan yatırımcılar için defansif hisselerin istikrarlı yapısı ve bileşik temettüleri, finansal hedeflerine ulaşmaları için ideal bir konumda olabilir.

Defansif hisselerin ne olduğunu anladıysan eğer, şimdi de bu hisselerden en büyük iki tanesine göz atalım.

🛒 Walmart (WMT)

 • Kuruluş Yılı: 1945
 • Piyasa Değeri: 388 milyar dolar
 • F/K Oranı: 27,9
 • Temettü Verimi: 1,62%
 • 2023, 2024 ve 2025 Temettü Beklentisi: 1,65% / 1,69% / 1,71%
 • HBK (Hisse Başına Kâr): 4,87 dolar
 • İleriye Dönük 2023 ve 2024 HBK: 6,74 dolar / 7,25 dolar
Borsa Düşerken: Defansif Hisseler

Küresel analiz şirketi PYMTS’e göre ABD’deki toplam perakende satışların 9%’undan sorumlu olan perakende devi Walmart da güçlü defansif hisseler arasında.

Tüm sektörü şekillendiren lojistik ve sipariş anlayışıyla yenilikçi şirketlerden biri olarak görülen Walmart’ın bu çabaları, Amazon (AMZN) ve diğer şirketlerle rekabet halinde kalması için geliştirdiği bir üyelik programı olan Walmart Plus’ın piyasaya sürülmesiyle devam ediyor.

Pandemi nedeniyle son zamanlarda yaşanan tedarik zinciri kesintileri, birçok perakendeci için zorluklar oluşturdu. Bu da gelirlerin hedeflerinin altında kalmasına neden oldu.

Ancak Walmart, Asya’dan kendi gemilerini kiraladığı ve tatil sezonunda müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için siparişlerini çok önceden verdiği için bu sorundan kısmen kaçmayı başardı.

 • Burada bir noktaya dikkat çekmek gerekiyor: ABD’nin şu an içinde bulunduğu gibi yüksek enflasyonun olduğu dönemler de tüketicilerin birincil öncelikleri, aldıkları değerdir. Yani en az parayla, en çok performansı alabilmek.
 • Bu da Walmart gibi perakendecilerin daha fazla trafiğe maruz kalmaları anlamına geliyor. Benzer şekilde, yine düşük fiyatlar nedeniyle ekonominin yavaşladığı dönemlerde de hareketlilikleri artar.

Buna bağlı olarak, Walmart uzun yıllar boyunca gelirlerini, kazançlarını, serbest nakit akışını, marjlarını ve temettülerini sürekli olarak artırdı.

Şirketin Büyük Durgunluk, ABD-Çin ticaret anlaşmazlığı ve son zamanlardaki pandemi ile ilgili sıkıntılar (örneğin; tedarik zinciri kesintileri, işgücü sıkıntısı) dahil olmak üzere sayısız zorluğun üstesinden başarıyla gelmesinin nedeni de bir anlamda bu.

388 milyar dolarlık piyasa değerine sahip şirket, finansal sonuçlarında da istikrarını koruyor. 2021’in son çeyreğinde gelirlerini çeyreklik bazda 7,3% artışla 152,1 milyar dolara taşıyan şirketin e-ticaret satışları da aynı dönemde tam 69% arttı.

WMT’nin Analist Karnesi

Borsa Düşerken: Defansif Hisseler

🧑‍⚕️ CVS Health (CVS)

 • Kuruluş Yılı: 1963
 • Piyasa Değeri: 140 milyar dolar
 • F/K Oranı: 17,1
 • Temettü Verimi: 2,01%
 • 2022, 2023 ve 2024 Temettü Beklentisi: 2,11% / 2,27% / 2,45%
 • HBK (Hisse Başına Kâr): 5,95 dolar
 • İleriye Dönük 2022 ve 2023 HBK: 8,27 dolar / 8,96 dolar
Borsa Düşerken: Defansif Hisseler

Eczane ve perakende işlerinin yanı sıra sağlık hizmetleri de sunan CVS Health, 140 milyar dolarlık piyasa değeriyle değer zincirinde yukarı tırmanan şirketler arasında yer alıyor.

Yaklaşık 9.900 perakende satış noktasına, çevrimiçi perakende eczane hizmetlerine ve toplam 1.100 adet şubesiyle “The Joint Commission” tarafından lisans alan ilk premium perakende sağlık hizmeti olan “MinuteClinic” şubeleriyle rakiplerine karşı ciddi bir fark oluşturuyor.

Ağırlıklı olarak sağlık ve eczane perakendecisi olan CVS’in konumu, esasen 2018’de “Aetna”yı satın almasıyla değişmeye başladı diyebiliriz.

 • CVS’in aynı adı taşıyan ana markası şirketin asıl nakit kaynağı olmaya devam etse de e-ticaret satışlarındaki artışın fiziksel perakendeciliğe risk oluşturması ve Walmart gibi şirketlerin de eczane sektöründe kendilerine bir pay kazanmak için sektöre girmeleri, rekabeti oldukça kızıştırmaya devam ediyor.

Bu nedenle CVS, MinuteClinics ve sağlık sigortası segmentleriyle daha yüksek marjlı hizmetler sunmaya odaklanıyor.

COVID-19 krizi sırasında şirket; test, temel bakım ve aşılama sağlayan perakende satış noktaları ile sağlık hizmeti çözümlerinde kendine önemli bir yer edindi. Böylece, pandemi sırasında doğal olarak artan sağlık harcamalarına paralel, CVS de etkileyici bir büyüme kaydetti.

Şirket, 2021’in son çeyreğinde yıllık bazda gelirlerini 8,67% ve hisse başına kârını ise 9,35% artırarak sırasıyla 291 milyar dolar ve 6 dolara taşıdı.

CVS’in Analist Karnesi

Borsa Düşerken: Defansif Hisseler
Borsa Düşerken: Defansif Hisseler

📖 Sözlük

Konsensüs Analist Notu: Farklı yatırım bankaları ve kurumlardan analistlerin ilgili hisse senedine dair yatırım görüşlerini ifade eder. Analistlerin ilgili hisse senedine dair verdikleri AL – TUT – SAT notları dışında, Yüksek Ağırlıklı – Düşük Ağırlıklı – Nötr gibi notları da bulunmaktadır.

Konsensüs Hedef Fiyat: Farklı yatırım bankaları ve kurumlardan analistlerin ilgili hisse senedinin fiyatına dair belirledikleri hedef fiyat seviyesini gösterir. Bu seviyelerin ortalama değerleri “Konsensüs Hedef Fiyat” seviyesini oluşturur. Her analistin, kurumun veya yatırım bankasının ilgili hisse senedine dair hedef fiyatları birbirlerinden çok farklı değerlerde olabilir.

Bu yazıda kullanılan analist görüşleri, hedef fiyat değerleri, ileriye dönük HBK (Hisse Başına Kâr) değerleri ve temettü beklentileri EquityRT.com’dan alınmıştır. Analist görüşleri AL-TUT-SAT olarak 3 kategori de alınmıştır. Finansal veriler ise şirketlerin bilançoları, yatırımcı sunumları ve EquityRT.com sitesinden 3 Mart 2022 tarihinde derlenmiştir.

📁 Bu Yazıyı Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Kiplinger.com – Defensive Stocks

Walmart.com – FY21 Q4 Earnings Report

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı