Borsa Yorumları

Wall Street’in “AL” Dediği Yarı İletken Hisseleri

Wall Street’in “AL” Dediği Yarı İletken Hisseleri
Google News Icon Takip Et

Yarı iletken hisseleri, çip darboğazının damgasını vurduğu 2022’nin pandemi sonrası dip seviyelerinden toparlanarak 2023’te güçlü bir performansa imza attı. 

Bu durum, performansta da açıkça görülüyor; PHLX Yarı İletken Endeksi geçtiğimiz yıl 65%’lik rallisiyle S&P 500’ün geride bıraktı. 

Dahası, Bank of America böylesine güçlü bir 2023’ün ardından bu yıl daha da yükseliş bekliyor ve sektörün bir dönüşüm eşiğinde olduğuna inanıyor. BofA’nın bu artış beklentisi yapay zekâ altyapıları, çip tasarımının giderek karmaşıklaşması ve araçlarda kullanılan çiplerin artması gibi faktörlerle destekleniyor. 

Çip sektörü kapsamında iyimser olan tek banka BofA değil. UBS de 10 Ocak tarihli bir notunda bellek çiplerinden oldukça iyi bir performans beklediğini belirtiyor. 

✍️ Küçük bir not: Yapay zekânın yükselişiyle son zamanlarda adını sık sık duyduğumuz bellek çipleri, görünüşe göre daha da aktif bir konuma yükselecek. Örneğin, Nvidia’nın H100 grafik işlem birimlerinde yüksek performanslı ve bant genişliğine sahip bellekler kullanılıyor. Çünkü GPU’lar, çoğu üretici yapay zekâ aracının temelini oluşturuyor.

Veri işlemek için gerekli olan bir tür yarı iletken bellek olarak bilinen DRAM, yani dinamik rastgele erişimli bellek için UBS, “Yapay zekâ, DRAM stokları için ‘tüm silindirleri ateşlemeye’ devam edecek.” ifadelerini kullanıyor. 

Wall Street’in ağırlıklı olarak atağa geçmesini beklediği yarı iletken sektöründe 2024 için en beğenilen isimleri senin için derledik. 

💡 Micron Technology (MU) 

UBS, BofA, Wolfe Research, KeyBanc Capital Markets ve Mizuho’dan birçok analist, Micron Technology’i favori çip hisseleri arasında gösteriyor. 

Wolfe Research analistleri, Micron’un DRAM ve tıpkı DRAM gibi bir güç kaynağı olmadan çalışabilen bir bellek türü olan NAND talebinde 2025’e kadar beklenen toparlanmadan faydalanabileceğini düşünüyor. 

2025’e kadar DRAM için 40%, NAND için de 50% yıllık büyüme öngören Wolfe analistleri, bu durumun Micron gelirlerine de 42% katkı sağlayacağını öngörüyor. 

BoFA, KeyBanc ve Mizuho’nun Micron’un için belirlediği 100 dolar seviyesindeki hedef fiyat, hissenin 20% civarında yükselebileceğini öngörüyor. 

💡 Nvidia (NVDA)

Yarı iletken deyince Nvidia’dan bahsetmemek olmaz. 2023’teki 239%’luk dev rallisine rağmen çip üreticisi hâlâ çoğu analistin favorisi arasında yer alıyor. 

Nvidia’nın üretici yapay zekâ yatırımı kapsamında hâlâ en iyi hisse olduğunu düşünen KeyBanc analistleri, “NVDA’nın baskın pazar konumu, olgunlaşmış ekosistemi ve silikon performansındaki liderliği, onu güçlü üretici yapay zekâ talebinden ve 2027’de 150 milyar dolarlık toplam adreslenebilir pazardan yararlanacak şekilde konumlandırmalıdır.” ifadelerini kullanıyor. 

Wolfe, Nvidia’nın önümüzdeki birkaç çeyrekte şirketin kazançlarına ve yapay zekâ hakimiyetinden kaynaklanan uzun vadeli fırsatlara duyduğu güven nedeniyle en iyi hisse seçimi olduğunu belirtiyor. 

KeyBanc hisseye 650 dolar hedef fiyat verirken, BofA da 700 dolar seviyesinde hedef fiyata sahip. Bu da Nvidia’da önümüzdeki 12 ay içinde sırasıyla yaklaşık 18% ve 27%’lik potansiyel artışlara işaret ediyor.

BofA, Nvidia’nın, önümüzdeki iki yıl içinde 100 milyar dolarlık ek serbest nakit akışı yaratabilecek üretici yapay zekâ hakimiyeti nedeniyle en iyi sektör seçimi olduğunu söyledi.

💡 Broadcom (AVGO)

Bernstein, 4 Ocak tarihli bir notunda, bu yıl yarı iletken alanında bir miktar “seçiciliğe” ihtiyaç duyulacağını belirterek, güçlü bir yapay zekâ hikayesi olmanın yanı sıra  “olağanüstü” finansal performans ve cazip değerlemesi ile Broadcom’u en iyi seçimi olarak adlandırdı.

Mizuho da Broadcom’un “sektör lideri olmaya devam ettiğini” ve geniş bant, yazılım, kablosuz (iPhone) ve ağ teknolojilerini içeren geniş yarı iletken portföyünde güç görmeye devam ettiğini söyledi.

Hem Bernstein hem de Mizuho, hisseye 1.250 dolarlık bir hedef fiyat belirlemiş ve bu da AVGO’nun önümüzdeki 12 ay içinde yaklaşık 13% artabileceğini ima ediyor. 

💡 TSMC (TSM)

Asya yarı iletken sektöründe Bernstein’in favori ismi olarak öne çıkan Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, şirketten “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” ve 24 dolar seviyesinde bir hedef fiyat almış. 

Bernstein, TSMC’nin bir yarı iletken süreç teknolojisi olan N3P ürününün Intel’in (INTC) benzer ürünü 18A’dan daha rekabetçi olacağı iddiasını desteklediğini söyledi.

Bernstein, CPU çekirdeğine atıfta bulunarak, “TSMC’nin daha rekabetçi olacağını savunuyoruz ve bunun en iyi kanıtı Intel’in TSMC’ye dış kaynak kullanımını CPU’larının hesaplama karosunu içerecek şekilde genişletmesi olacaktır.” diyor.  

TSMC’nin 2024’te “güçlü bir toparlanma için hazır olduğuna” inanan UBS de “TSMC’nin önümüzdeki 18 ay boyunca büyüme için iyi bir noktada olduğunu düşünüyoruz.” diyor. Bunun sebebi de bankaya göre şirketin bulut yapay zekâ, akıllı telefon, PC ve nesnelerin interneti pazarlarından uç yapay zekâ gibi faktörlerden destek alması.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC