Al Sinyali Veren Hisseler

Wall Street’in 2024 İçin “AL” Dediği Teknoloji Hisseleri

December 20, 2023 • 7 dakika okuma süresi
Wall Street’in 2024 İçin “AL” Dediği Teknoloji Hisseleri

Teknoloji sektörü 2022 yılındaki karanlık günlerinin ardından görece daha iyi zamanlar geçirdiği 2023’ü geride bırakırken, Wall Street önümüzdeki yıl için favori isimlerini paylaştı. 

2023, Fed’in zorlayıcı faiz artırımı döngüsünden ve piyasadaki olumsuz havadan mustarip olan büyüme sektörü için çok ihtiyaç duyulan bir yeniden yapılanmanın habercisi oldu.

Yapay zekâ ve beklentilerden daha iyi bir ekonominin yarattığı heyecan, Wall Street’e biraz iyimserlik sağladı ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq’ın yükselmesine yardımcı olan büyüme sektöründeki geri dönüşü körüklemeye yardımcı oldu.

Endeks bu yıl 42%’in üzerinde bir büyüme gösterdi ve bu seviye, 33,1% değer kaybettiği 2022 yılındaki performansına kıyasla keskin bir toparlanmaya işaret ediyor.

2024’e yaklaşırken, bazı Wall Street analistleri 2023’ün bazı büyük kazananları için yükseliş beklentilerini sürdürüyor ve az takdir edilen bazı isimler için büyümeye giden bir yol görüyor. 

Wall Street’in yeni yıl için en iyi teknoloji seçimlerini birlikte keşfetmeye ne dersin?

 • Nvidia (NVDA)
 • Broadcom (AVGO)
 • Advanced Micro Devices (AMD)
 • Amazon (AMZN)
 • Meta Platforms (META)
 • Uber Technologies (UBER)
 • Alphabet (GOOGL)
 • Pinterest (PINS)
 • Microsoft (MSFT)
 • Adobe (ADBE)
 • Salesforce (CRM)
 • Palo Alto Networks (PANW)
 • Arista Networks (ANET)

⛓️ Yarı İletkenler: Bir Zirve Görmek için Henüz Erken

Yarı iletken sektörünün bu yıl muhteşem bir performans sergilemiş olması aslında şaşılacak bir durum değil. Tabii sektörün bu şovuna, yatırımcıların grafik işlem birimleri çiplerinin ChatGPT gibi yapay zekâ modellerine yönelik kullanım senaryolarıyla dev bir talep gördüğü ve 243% ralli yapan Nvidia öncülük etti. 

FactSet’e göre hissenin dudak uçuklatan yükselişinden sonra bile Wall Street Nvidia için daha fazla kazanç öngörüyor ve hisseye verilen konsensüs ortalama hedef fiyatı 33%’lük bir artışa işaret ediyor.

Bank of America analisti Vivek Arya, hisseyi yeni yıl için en iyi yarı iletken seçimi olarak adlandırdı. Arya, son dönemde görülen artışa rağmen, NVDA’nın düşük bir katsayıdan işlem gördüğünü ve bu durumun, üretici yapay zekâ yatırımlarının “sürdürülebilirliğine” yönelik bazı şüpheler olduğunu gösterdiğini belirtti:

Bu trendlerin gerçekleşmesi on yıllar aldığından, bir zirve öngörmek için erken olduğuna inanıyoruz.

Bernstein’dan Stacy Rasgon da bir notunda “NVDA hâlâ yapay zekâ ile yatırımın en iyi yolu, rakamlar yükselmeye devam edecek gibi görünüyor ve değerleme son derece cazip hale geliyor (aslında hisse şu anda en ucuz yapay zekâ yatırımı, tabii buna inanabilirseniz).” yorumunu yapıyor. 

Nvidia’ya yönelik iyimserlik 2024’te de devam edecek gibi görünüyor ancak Wall Street daha az popüler bazı yapay zekâ çipi yararlanıcılarında da fırsatlar görüyor.

Hem Bernstein hem de Bank of America, Broadcom’u 2024 için en iyi fikirleri arasında gösterdi; Bernstein’dan Rasgon, şirketin VMware satın almasını, cazip değerlemesini ve yapay zekâ potansiyelini gerekçe gösterdi.

Müşterilere gönderdiği bir notta Rasgon, “AVGO, yakın vadeli bir yavaşlamanın yanı sıra yolda olan önemli VMware birikimini köprüleyen sağlam bir yapay zekâ hikayesinden yararlanıyor.” diyor. 

Öte yandan Rosenblatt’tan Hans Mosesmann, yılın ilk yarısının bu ikilinin yanı sıra NXP Semiconductors (NXPI), KLA (KLAC) ve Advanced Micro Devices için de iyi geçeceğini düşünüyor. 

MI300X çipinin yakın zamanda piyasaya sürülmesini ve AMD’nin GPU pazarındaki rekabetçi konumuna dikkat çeken Mosesman, “Nvidia hiçbir yere gitmiyor ama AMD’nin seküler bazda önemli bir yapay zekâ yenilikçisi olacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullanıyor. 

🌍 İnternet: Yapay Zekâ Teması

Şimdiye kadar ve 2024’te de analistlerin favorisi konumunda olmaya devam eden bir isim olarak Amazon öne çıkıyor. Ancak Wall Street diğer isimler için de boğa (artış beklentisi) konumunda.

Evercore ISI’dan Mark Mahaney, müşterilerine gönderdiği bir notta Amazon, Expedia (EXPE) ve Meta Platforms’u yeni yıl için en iyi tercihleri arasında saydı. Meta Platforms için Mahaney, şirketin Instagram Reels aracılığıyla yeni para kazanma fırsatlarını ve uygulamaları aracılığıyla geniş küresel erişimi göz önüne alındığında “cazip bir kullanıcı ve reklam değeri önerisini” beğeniyor. 

Ayrıca Mahaney, Amazon’un gelir artışını hızlandıran ve işletme marjlarını genişleten bir dönüm noktasına ulaştığını düşünüyor. Analiste göre şirket, güçlü bir yönetim ekibine ve çevrimiçi perakende ve bulut alanında lider pazar konumuna sahip.

JPMorgan’dan Doug Anmuth da Amazon’a yönelik benzer düşünceleri yineleyerek e-ticaret devini şirketin en iyi piyasa değeri yüksek seçimi olarak adlandırdı. Anmuth ayrıca Alphabet’in reklam büyümesi ve marj kazançlarındaki iyileşmenin yanı sıra şirketin Gemini ürünü sayesinde “yapay zekâ yarışında hızlandığını” da vurguladı.

Piper Sandler’dan Thomas Champion da perakende marjlarındaki iyileşme ve Amazon Web Services harcamalarındaki artışa atıfta bulunarak, Amazon’u şirketin en iyi büyük sermayeli şirketi seçti. 

Küçük ve orta ölçekli şirketler cephesinde ise Champion, 2023’ü sağlam bir şekilde tamamlamaya hazırlanan Pinterest’i en iyi seçim olarak vurguladı. Hisse, bugüne kadar 55%’ten fazla değer kazandı ve yalnızca aralık ayında yaklaşık 11% yükseldi.

💻 Yazılım: Ölçeklenebilirlik ve Veri Setleri

Bu yıl Activision satın alımından yeni çiplerine ve OpenAI dramasına, birçok gelişmenin merkezinde yer alan Microsoft 2024’te de gücünü koruması beklenen isimlerden. 

Bu yıl yapay zekâ rüzgarını arkasına alan şirket hisseleri 55% artış gösterdi ve Goldman Sachs analisti Kash Rangan’a göre, Microsoft’un bu performansı yapay zekâ fırsatları kapsamında “yeterince takdir edilmediğinin” ve yeni hizmetlerle gelecekte de potansiye sunduğunun bir işareti. 

Yazılım dünyasına Microsoft öncülük etse de Goldman, güçlü büyüme beklentileri, faaliyet marjı artırma fırsatları ve üretici yapay zekâ pozisyonları sebebiyle Adobe ve ServiceNow’u (NOW) da favori isimleri olarak belirlemiş. 

Öte yandan 2024’e doğru yazılım sektöründe öne çıkan bir tema olan siber güvenlikte de bazı fırsatlar var gibi görünüyor. 

Mizuho, Microsoft ve Adobe’un yanı sıra, değişen online tehdit evreninin en iyi yararlanıcısı olarak gördüğü CyberArk’ı (CYBR) favori seçimi olarak adlandırıyor. Evercore ISI de siber güvenlikte Palo Alto Networks ve Crowdstrike’ı (CRWD) beğeniyor:

Yapay zekâ yarışının asıl kazananları ölçeği ve tescilli veri setlerine sahip şirketler olacak. Bu kapsamda Palo Alto’nun ölçeği ve güvenlik yığınının tamamına ulaşabilme becerisiyle bu avantajdan yararlanmak için oldukça iyi konumlandığını düşünüyoruz.” 

Wall Street’in 2024 İçin “AL” Dediği Teknoloji Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC