Borsa Yorumları

Wall Street, 2024’te Bu Enerji Hisselerinde Artış Bekliyor

December 26, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Wall Street, 2024’te Bu Enerji Hisselerinde Artış Bekliyor

Dünyanın en büyük petrol üreticisi ülkelerinden oluşan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri (OPEC+) şüphesiz enerji sektörü üzerinde en büyük etkiye sahip otorite. Görünüşe göre 2024’te de çoğu petrol hissesi için durum böyle olmaya devam edecek. 

Petrol piyasası şu anda OPEC’in fiyatları yüksek tutan ve ABD’li üreticilerin piyasayı dolduracakları ve fiyatların düşmesine neden olacakları korkusu olmadan sondaj yapmaya devam etmelerine izin veren üretim kesintileri tarafından destekleniyor. 

Ancak OPEC’in kesintileri birçok yatırımcı tarafından arz fazlası olan bir piyasa için yapay bir destek olarak görülüyor. Ki OPEC desteğini kolayca geri çekebilir ve fiyatları keskin bir şekilde düşürebilir. Bu, 2024’ün enerji sektörü için zor bir yıl olarak şekillenmesinin en büyük nedeni.

Enerji, 2022’de S&P 500’de en iyi performans gösteren sektörken, 2023’te yalnızca kamu hizmeti hisselerini geride bırakarak en kötü ikinci sektör haline geldi. S&P 500’ün 24%’lük kazancına karşılık sektör 2023’te 3,5% geriledi.

Yine de bazı ölçütlere göre enerji hisseleri, 2024’e doğru hâlâ oldukça cazip yatırımlar olarak öne çıkıyor. Hisseleri önümüzdeki dört çeyrekte beklenen kazançlarının 11 katından işlem görüyor ve bu da enerjiyi açık ara en ucuz sektör haline getiriyor. 

Enerji şirketlerinin bilançoları da iyi durumda ve Exxon Mobil (XOM) gibi büyük oyuncular temettülerini artırıyor. Ancak sektörün düşük kazanç artışı beklentileri göz önüne alındığında, yatırımcıların ödüllendirilmesi için değerlemelerinin (yatırımcıların bu kârlar için ödemek istedikleri miktar) yükselmesi gerekecek.

2024 yılına girerken OPEC, geri alınması zor olacak önemli kesintiler taahhüt etti. OPEC ve küresel petrol piyasasının yaklaşık yarısını kontrol eden Rusya’nın da aralarında bulunduğu müttefikleri, kasım ayı sonunda üretim kesintilerini en azından 2024 yılının ilk çeyreğine kadar uzatma konusunda anlaştı. 

Wall Street, 2024’te Bu Enerji Hisselerinde Artış Bekliyor

Kısıntıların toplamda 5 milyon varilden fazla petrolü ya da küresel arzın 5%’ini ilk çeyrek boyunca piyasadan uzak tutması bekleniyor. Bu azaltımın büyük kısmının yıl sonuna kadar devam etmesi bekleniyor.

OPEC’in stratejisi, büyük ulusal petrol şirketlerinden pazar payı almaya hazırlanan Exxon ve Chevron (CVX) gibi bağımsız petrol üreticilerinin hisselerine yardımcı oldu. Her iki şirket de 2023 yılında büyük satın almalar yapacağını duyurdu ve önümüzdeki iki yıl içinde üretimi artırmayı planlıyor.

Ancak yatırımcılar tarihsel olarak bu kadar çok arz varken petrol konusunda temkinli davranıyor. Citi analisti Alastair Syme, “2000 yılından bu yana, yedek kapasitenin günlük 3 milyon varilin üzerinde olduğu 10 yılın 9’unda, petrol hisseleri piyasanın altında performans gösterdi. Biz 2024 yılında günlük 4 milyon varil yedek kapasite öngörüyoruz.” diyor. 

Citi, petrol fiyatlarının 2024 yılı sonuna kadar varil başına 70 doların altına düşmesini bekliyor. Ancak bu, diğer analistlerin çoğundan daha aşağı yönlü bir görüş. Bloomberg’e göre Brent ham petrolü için 2024 yılı ortalama hedef fiyat 84,80 dolar seviyesinde.

RBC Capital Markets analisti Michael Tran, Syme’a göre daha iyimser. Tran, Brent’in 2024 yılında varil başına ortalama 82,50 dolar olmasını bekliyor. Ancak fiyatların yönünün OPEC’e ve ülkelerin kartelin ilan ettiği kesintilere uyup uymamasına bağlı olduğunu da düşünüyor:

Piyasa gönüllü üretim kesintilerine ilişkin net veri noktaları görene kadar fiyatlar dalgalı ve yönsüz kalacaktır.” 

Pandemi sonrası dönem enerji şirketleri için şu ana kadar çok kârlı geçse de Tran, 2024’ün çok daha karamsar bir döneme benzemesini bekliyor. Tran, “Önümüzdeki yıl için daha az düşüş eğilimli talep sürprizine rağmen, önümüzdeki yılın pandemi sonrası dönemdeki talep odaklı piyasadan ziyade Covid’e giden on yıla daha çok benzeyen bir yıl olacağını düşünüyoruz.” diyor. 

2010’lar enerji hisseleri için oldukça tatsız bir dönemdi. Genel piyasa üç kattan fazla artarken enerji hisseleri yalnızca 30% yükseldi. Sektörün S&P 500’deki ağırlığı yaklaşık 15%’ten 5%’e düştü.

Bu, önümüzdeki yıl petrolde yatırım fırsatı olmayacağı anlamına gelmiyor. 2010’larda bile birkaç petrol hissesi daha iyi performans gösterdi. Örneğin, kaya petrolü üreticisi Diamondback Energy (FANG) o dönemde beş kat arttı.

Morgan Stanley analisti Devin McDermott, 2024 yılı için serbest nakit akışını artırabilen ve önemli ölçeğe sahip hisseleri beğeniyor. Analistin favorileri arasında da ConocoPhillips (COP), Occidental Petroleum (OXY), Diamondback, Devon Energy (DVN) ve Cenovus Energy (CVE) yer alıyor. 

Citigroup analisti Scott Gruber da petrolde, özellikle de uzun mesafeler için şeylde yatay sondaj gibi teknolojik yeniliklerle daha verimli hale gelebilecek hisseler için fırsatlar görüyor. Gruber’in favori isimleri arasında Coterra Energy (CTRA), Ovintiv (OVV) ve Chord Energy (CHRD) yer alıyor.

Wall Street, 2024’te Bu Enerji Hisselerinde Artış Bekliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: MarketWatch