Şirket İncelemeleri

Visa’nın Bilançosu Tüketiciler Hakkında Ne Söylüyor?

April 26, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Visa’nın Bilançosu Tüketiciler Hakkında Ne Söylüyor?

Visa (V), salı günü piyasa kapanışı sonrası bilançosunu açıkladı. Uluslararası seyahatte pandemi sonrası toparlanmanın devam etmesiyle tüketicilerin yurt dışına daha fazla para aktarması genel olarak sonuçları olumlu etkiledi.

Visa, açıkladığı çeyreklik bilançosunda 8 milyar dolar gelir bildirdi. FactSet’e göre bu, 7,8 milyar dolarlık beklentileri aşarak bir önceki yıla göre 11%’lik bir artışa işaret ediyor.

Şirketin net geliri, beklentileri 100 milyon dolar aşarak 4,3 milyar dolar olarak açıklandı. Bu yaklaşık 54%’lük bir net kâr marjı anlamına geliyordu. Hisse başına düzeltilmiş üç aylık kâr, yıldan yıla 17% artarak 2,09 dolara yükseldi ve 1,99 dolarlık ortalama tahminleri aştı.

Visa’nın Bilançosu Tüketiciler Hakkında Ne Söylüyor?

Şirketin temel metriklerinden olan “ödeme hacmi” bir önceki yılın aynı çeyreğine göre 10% artış ile analistlerin %6’lık tahmininin üstünde kaldı.

Bir başka temel metrik olan “sınır ötesi işlem hacmi” 24% artış kaydetti. Avrupa içi işlemler hariç tutulduğunda ise sınır ötesi işlem hacmi 32% arttı.

Visa’nın serbest nakit akışı, Wall Street’in beklediği 4,1 milyar doların altında, ancak bir önceki yıla göre 13% artış kaydetti. Şirket, 2023’ün ilk üç ayında hisse geri alımları ve temettüler için toplam 3,2 milyar dolar harcadı.

CFO Vasant Prabhu, “Sınır ötesi seyahat toparlanması beklediğimiz hızda devam ediyor ancak Visa gelecekte daha fazla toparlanma potansiyeli görüyor.” ifadelerini kullandı.

Prabhu, Asya pazarlarında artan seyahatin bu büyümenin en büyük itici gücü olduğunu söyledi ve “Asya ve özellikle Çin seyahatindeki toparlanmanın, sınır ötesi toparlanmanın nihai uzunluğunun kilit bir itici güç olmasını bekliyoruz.” diye ekledi.

Sonuçlar, Visa’nın belirsizliklerin hakim olduğu bir ekonomide bile istikrarlı büyüme sağlama yeteneğini gösteriyor. Şirketin bilançosu, dünya çapındaki tüketici davranışının gerçek zamanlı bir görünümünü sunması sebebiyle ufukta potansiyel durgunluk belirtileri arayan yatırımcıların ilgisini çekebilir.

Prabhu, “Tüm göstergeler, tüketicinin hala iyi durumda olduğunu gösteriyor. Çoğu kategoride harcama çok güçlü ve istikrarlı olmaya devam ediyor.” ifadelerine açıklamasında yer verdi.

Visa’nın Bilançosu Tüketiciler Hakkında Ne Söylüyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Visa